Ad

نگاهی به حضور نصیریان در نمایشی به کارگردانی شهاب حسینی

علی نصیریان در ۸۳ سالگی چگونه می تواند روی صحنه تئاتر بدرخشد؟

آخرین حضور نصیریان روی صحنه تئاتر به دلیل توقیف نمایش و رفتن به دادگاه و دادسرا با خاطرات چندان خوشی همراه نبوده

تریبون هنر: علی نصیریان در شصت ‌و هفتمین سال حضور حرفه‌ای خود در تئاتر در حالی پس از پنج سال دوباره در تالار اصلی تئاترشهر بازی می‌کند که معتقد است، بازی روی صحنه تئاتر به او نشاط می‌بخشد.

این بازیگر ۸۳ ساله این شب‌ها در نقش کشیش نمایشی با نام «اعتراف» بازی می‌کند و شهاب حسینی کارگردان اثر، مهم‌ترین اتفاق «اعتراف» را حضور علی نصیریان می‌داند.

شهاب حسینی این اتفاق را جدا از حضور یک بازیگر با سابقه‌ همچون نصیریان، از آن جهت مهم می‌شمارد که کمتر بازیگر تراز اولی در دنیا در دهه هشتادسالگی زندگی‌اش همچنان بر صحنه تئاتر بازی می‌کند و می‌درخشد.

علی نصیریان که آخرین حضورش در تئاتر با اجرای نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» هادی مرزبان به دلیل توقیف نمایش و رفتن به دادگاه و دادسرا با خاطرات چندان خوشی همراه نبوده است، این بار دلیل پذیرش نقشی دیگر در تئاتر را جدا از متن خوب، ارادتی عنوان می‌کند که به شهاب حسینی دارد.

این دو بازیگر سال گذشته در سریال پرمخاطب «شهرزاد » همبازی بودند و بازی قابل توجه نصیریان از سوی جمعی از همکارانش از جمله حسینی به عنوان پدیده این مجموعه یاد ‌شد.

نصیریان که مدتی پیش جایزه «اخلاق و نیایش در آینه هنر و پژوهش» را در حوزه سینما و تئاتر دریافت کرد، سال ۱۳۹۱ در نمایشی با نام «هفت شب با میهمانی ناخوانده در نیویورک» به کارگردانی فرهاد آییش در سالن اصلی تئاتر شهر بازی کرد و از چند شب پیش تا کنون هم در همین سالن در کنار شهاب حسینی میزبان تماشاگران نمایش «اعتراف» است.

این بازیگر که پس از سال‌ها بازی در عرصه تئاتر، با فیلم «گاو» داریوش مهرجویی نخستین کار سینمایی‌اش را تجربه کرد، در کنار عزت‌اله انتظامی، محمد علی کشاورز، جمشید مشایخی و زنده یاد داود رشیدی به عنوان یکی از بزرگان نسل بازیگری ایران شناخته می‌شود و همین حضور اخیرش در تئاتر در شرایطی که داود رشیدی حدود یک سال است به خانه ابدی خود کوچ کرده و کشاورز، مشایخی و انتظامی هم به دلیل بیماری یا کهولت سن کمتر حضور جدی در عرصه بازیگری دارند، غنیمتی است برای نسلی که بازی این هنرمندان را روی صحنه تئاتر درک نکرده است.

 

علی نصیریان

بازی نصیریان در نمایش «اعتراف» همچنین بهانه‌ای شد تا عزت‌اله انتظامی که مدتی بود خبری از او در رسانه‌ها منتشر نشده بود، در یادداشتی کوتاه با آرزوی موفقیت و تندرستی برای نصیریان از درخشش دوست قدیمی خود بر صحنه تئاتر ابراز خوشحالی کند.

آقای بازیگر در متن پیام خود خطاب به علی نصیریان نوشت: «علی عزیزم، سالها گذشته…از آن زمان که همراه و در کنار هم نبض تماشاگرمان راروی صحنه جادویی تئاتر در دست می‌گرفتیم ….ما در کنار هم بزرگ شدیم… آموختیم… یاد دادیم و تجربه کردیم. ‏خوشحالم از اینکه همچون گذشته و تمام سال‌های رفته همچنان نبض تماشاگرت را در دست داری و چون سابق در همه جا می‌درخشی… ‏خوشحالم از این که عمری که رفت خوش رفت.»

نصیریان که پیش از این عنوان کرده بود، تنها به عشق و ذوق بازیگری به تئاتر آمده در معدود گفت‌وگوهای خود صحنه تئاتر را به قربانگاه تشبیه کرده و گفته است: چالش بازیگر در تئاتر خیلی بیشتر از سینماست. در تئاتر ما مثل یک قربانی هستیم که روی صحنه می‌آییم و معلوم نیست چه اتفاقی برایمان رخ می‌دهد.

او همچنین راز ماندگاری در صحنه را ارتباط واقعی، صادقانه و صمیمی بازیگر با نقش خود می‌داند و می‌گوید: تا زمانی که بتواند، بازیگری را کنار نمی‌گذارد و تلاش می‌کند هر از گاهی در تئاتر هم حضور داشته باشد؛ چون تئاتر چیزی است که به آن نیاز دارد و برایش نشاط به همراه می‌آورد.

نمایش «اعتراف» دومین تجربه‌ی کارگردانی شهاب حسینی در تئاتر است، و او علاوه بر کارگردانی، بازی در نقش اصلی را نیز بر عهده دارد.

صالح میرزا آقایی، نیما رئیسی، مهدی بجستانی، پرویز بزرگی، شهرام ابراهیمی، میثاق زارع، غزاله نظر، ایلیا نصرالهی، پرند عین‌بیگی، تنی آواکیان، فاطمه عرب کرمانی، مهران هاشمی و فرنام حقیقت جو، دیگر بازیگران نمایش «اعتراف» بر اساس متنی از “برد میرمن” هستند.

 

علی نصیریان و شهاب حسینی

 

علی نصیریان و شهاب حسینی

 

تاریخ انتشار :۴ تیر ۱۳۹۶

برچسب‌ها,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام


*

codeیادداشت آرشیو

 • فرزاد حسنی در هوس و هفت دقیقه

  تریبون هنر: بابک صحرایی بازی فرزاد حسنی در نمایش «هوس و هفت دقیقه» را تحسین برانگیز دانست و نوشت: شاه نقشی را روی صحنه تئاتر خلق کرده بابک صحرایی در صفحه شخصی اش در اینستاگرام درباره بازی فرزاد حسنی در «هوس و هفت دقیقه» نوشت: بازى فرزاد حسنی در این […]

 • نیلوفر لاری پور بابک صحرایی رازیما میرزایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: تئاتر “به وقت پازولینى” را دو بار ببینید «به وقت پازولینى از چندین منظر، تئاتر زیبا و تحسین برانگیزى است نمایش “به وقت پازولینى” با نویسندگى و کارگردانى آرش سنجابى مفهوم عمیقى دارد که راز و رمزش با روایتى درست و تعلیقى جذاب، آرام آرام در […]

 • عبدارضا منجزی
  به بهانه ی تولد بازیگر ما....
  بهروز وثوقی، یه مرد بود ، یه مرد ..
  یادداشتی از عبدالرضا منجزی

  تریبون هنر _ عبدالرضا منجزی: دو تا بمب اتم باید ترکونده شود ، زمین و زمان رو شخم بزند ، این و آن را بهم بدوزد، یه انرژی هایی رها بشود، یک چیزهایی در چیزی دیگر قاطی بشود تا یه همچو موجود عجیبی مثل تو ، از توش دربیاید، تا […]

 • مسعود فراستی
  خانم ها، آقایان! نظرشماچیست؟
  آیا فراستی عاشق شده است؟
  به قلم سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر: پدیده ی عجیبی ست این عشق.ماجرای غریبی ست این عشق.فقط عشق می تواند سیاه ترین صحنه های زندگی و مقوّا ترین آدم های اجتماع را تبدیل به بهترین پلان ها و “درآمده ترین” شخصیّت ها کند‌. خانم ها، آقایان ! ما مسعود فراستی را خوب می شناختیم.او نوازنده […]

 • مردی بدون سایه

  تریبون هنر: علیرضا رئیسیان جزو فیلمساز های محترم سینمای ما به حساب می آید.او اعتبار و جایگاه ویژه ای را برای خودش در سینما پیدا کرده.در فیلم هایش تلاش می کند که هم الگوهای صحیح سینما را در نظر بگیرد و هم توجه مخاطب را جلب کند.به همین خاطر است […]

Ad
Ad
Ad