«تهران 57»، جنبه آموزشی دارد

کاوه آفاق: پایمردی کردیم تا امروز همه بتوانیم از موسیقی راک صحبت کنیم

ممکن است مدت‌ها در تهران اجرایی نداشته باشیم

تریبون هنر: کاوه آفاق که به تازگی اولین کتاب تخصصی درباره ترانه‌های راک فارسی را با عنوان «تهران۵۷» منتشر کرده است، درباره حال و هوای تازه‌ترین کنسرتش گفت: «اجرای جدید با اجراهای دیگر خودمان، متفاوت و سخت‌تر است. چون علاوه بر آهنگ‌های قدیمی‌ام از «اتاق آبی»، «شال»،«فلوکستین» گرفته تا «عطر تو» و «شهر من کو» که حدود ۱۶ قطعه می‌شود،چند آهنگ‌ از آلبوم جدید که به زودی منتشر می‌شود را هم اجرا خواهیم کرد و با توجه به نوع اَکت و پرفورمنس ما، فشار زیادی روی بدن‌مان خواهد آمد.»

کاوه آفاق می‌گوید ترانه‌هایی که در آلبوم‌هایم و در کتاب «تهران ۵۷» منتشر شده‌اند همه مجوز دارند و حتی یک کلمه تغییر نداشته‌اند. این در حالی است که در سال‌های سخت اخذ مجوز، خیلی از دوستان به من می‌گفتند موسیقی راکی که عرضه می‌کنی پس از مجوز قلع و قمع خواهد شد!

کاوه آفاق، نهم دی‌ در برج میلاد روی صحنه می‌رود تا علاوه بر قطعات قدیمی‌اش، آهنگ‌های آلبوم جدیدش را که به زودی منتشر می‌شود برای مخاطبانش اجرا کند.

او با تاکید بر این که کنسرت پیش رو برایش از چند جنبه اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: «قطعاتی که از آلبوم جدید در برج میلاد، اجرا خواهیم کرد حاصل بیش از یک دهه تلاش کاریمان است. شاید دیگر در این سبک موسیقی چنین آهنگ‌هایی ارائه نشود. به همین خاطر در این کنسرت بهترین کارها را به اجرا خواهیم گذاشت.»

کاوه آفاق با اشاره به این که آلبوم جدیدش با نام «شال» تا پایان آذر و قبل از برگزاری کنسرت ۹ دی عرضه خواهد شد، عنوان کرد: «قطعات این آلبوم بین سال‌های ۸۲ تا ۹۵ ساخته شده‌اند و در مجموع ارزشمندترین آثاری هست که تاکنون داشته‌ام.»

این آهنگساز و ترانه‌سرا افزود: «پس از این کنسرت ممکن است مدت‌ها در تهران اجرایی نداشته باشیم چون برای تولیدات بعدی و اجراهای بین‌المللی به زمان مطالعاتی نیاز داریم تا بتوانیم کارهایی حتی متفاوت‌تر و پیچیده‌تر نسبت به قطعاتی که تاکنون داشته‌ایم، ارائه کنیم.»

آفاق درباره کتاب جدیدش با مضمون ترانه‌های راک فارسی هم گفت: «کتاب «تهران ۵۷»، جنبه آموزشی دارد و اولین کتاب تخصصی است که در زمینه راک فارسی منتشر شده است.»

او افزود: «ترانه‌هایی که در آلبوم‌هایم و در این کتاب منتشر شده‌اند همه مجوز دارند و حتی یک کلمه تغییر نداشته‌اند و یک کلمه هم جابه‌جا نشده است. این درحالی بود که در طی سال‌های سخت اخذ مجوز، خیلی از دوستان به من می‌گفتند موسیقی راکی که عرضه می‌کنی پس از مجوز قلع و قمع خواهد شد!»

آفاق تصریح کرد: «خوشبختانه درست پیش‌بینی کرده بودیم و با چنین مساله‌ای مواجه نشدیم. مسوولین امر دغدغه‌های ما را درک کردند و ما هم پایمردی کردیم تا امروز همه بتوانیم از موسیقی راک به معنای واقعی صحبت کنیم.»

مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب «تهران ۵۷» که توسط موسسه انتشارات نگاه منتشر شده روز پنجشنبه ۹ آذر در فروشگاه نشر ثالث برگزار خواهد شد.

کنسرت کاوه آفاق نیز ۹ دی در مرکز همایش‌های برج میلاد به تهیه‌کنندگی موسسه ایران کنسرت برگزار خواهد شد. در این کنسرت آرمان مهربان (رهبر ارکستر و نوازنده پیانو و سینتی‌سایزرها)، پیام زمانی (درامر)، شهاب آفاقی و آندره خاچیکیان (گیتار الکتریک) و مهرداد حامدی (گیتارباس) همراهان کاوه آفاق خواهند بود.

 

کاوه آفاق

 

مطالب مرتبط
شما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • آن سوی ابرها
  فیلم تازه مجید مجیدی
  نگاهی به آن سوی ابرها
  محصول مشترک ایران و هنر

  تریبون هنر: فیلم تازه مجید مجیدی داستان خواهر و برادری است که مدتی از هم دور بوده‌اند اما ماجرایی تازه، دوباره سرنوشت آنها را به هم گره می‌زند. این فیلم در ستایش عشق و زندگی و تنوع روابط انسانی است. نکته‌ها: – مجید مجیدی دو سال بعد از پروژه‌ی عظیم […]

 • بدون تاریخ بدون امضا
  به بهانه اکران "بدون تاریخ،بدون امضاء"
  قصّه ای که دیدن و شنیدنش واجب است
  یادداشت سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر _ سیدمحمد کاظمی: در میان انبوهی از فیلم های بی قصّه یا بد قصّه که به عقیده ی بسیاری از کارشناسان، لطمه ی اصلی را به سینما وارد می کنند، فیلم وحیدجلیلوند را باید بارها تحسین کرد و به هر انسانی توصیه کرد که برای تماشای این اثر […]

 • عبدالجواد موسوی
  یادداشت سید عبدالجواد موسوی
  درهیچ کجای دنیا منتقدان فیلم را بی‌شرف و بی‌غیرت خطاب نمی کنند
  دست از سر هنر و سیاست و دین مردم‌ بردارید

  تریبون هنر _ سید عبدالجواد موسوی: فایده‌ای ندارد. هر چه قدر هم درباره دوقطبی‌سازی و مضراتش بگوییم فایده‌ای ندارد. عده‌ای نان و هویت‌شان را در این دوقطبی‌سازی‌های مضحک و چندش‌آور می‌بینند و اصلا هم برای‌شان مهم نیست از دل این دوقطبی‌سازی‌ها ممکن است چه فجایع هولناکی سر بر آورند. اختلاف […]

 • ابراهیم حاتمی کیا تریبون هنر
  یادداشت محمد قوچانی درباره ابراهیم حاتمی کیا
  بیش از عقل معاش، عقل معاد دارد
  سیاست را می‌فهمد اما سیاست را دوست ندارد

  تریبون هنر _ محمد قوچانی: ابراهیم حاتمی‌کیا مثل هر ایرانی دیگری این روزها با این پرسش روبه‌رو است که اصلاح‌طلب است یا اصولگرا؟ میانه‌رو است یا تندرو؟ با اپوزیسیون یا از حاکمیت؟ مدافع دولت است یا منتقد آن؟ این پرسش‌ها البته در میان عامه مردم خریداری ندارد. به جز نهایتا […]

 • ابراهیم حاتمی کیا
  یادداشت عبدالرضا منجزی درباره ابراهیم حاتمی کیا
  او منزلت طرفداران انقلاب را هم پایین آورده
  مرور حاتمی کیا؛ از همراهی آوینی تا ناسزا به کیارستمی و فرهادی

  تریبون هنر _ عبدالرضامنجزی: بعضی از ادم ها هر چه در سایه باشند ،مقبول ترند.محبوب ترند. گاهی دورماندگی ادم را دست نیافتنی و، پرراز و رمز می کند.مثل هوارد هیوز.مثل وارن بیتی.حتی مثل شمیم بهار منتقد خودمان که در دورافتادگی اش ،صاحب منزلت و اعتباری شده، حتی بت گروهی هم […]