Ad


در گفتگو با تریبون هنر

ترانه مکرم: امروز ترانه هر چقدر ساده‌تر و بی‌مغزتر باشد بیشتر سرزبان‌ها می‌افتد

تعداد کسانی که به تعهدات هنری پایبندند روز به روز کم‌تر می‌شود

تریبون هنر: ترانه مکرم نام برجسته ترانه ایران در حدودا ۱۷ ساله گذشته بوده و از معدود بانوان ترانه سراست که همیشه حضوری موثر و همراه با موفقیت در عرصه موسیقی داشته است. در کارنامه‌ی کاری او نام خواننده‌های سرشناسی از جمله رضا صادقی، بابک جهانبخش، سیروان، محسن چاوشی، فرزاد فرزین، سینا شعبانخانی، اشوان، شهاب رمضان و… دیده می‌شود که در همکاری با آن ها قطعات موفق و ماندگاری را خلق کرده است تریبون هنر در خصوص ترانه و فضای این روزهای موسیقی با او گفت‌وگویی را انجام داده است.

 

تعداد کسانی که به تعهدات شعری و هنری پایبندند روز به روز کم‌تر می‌شود

ترانه مکرم درخصوص وضعیت ترانه‌های حال حاضر به تریبون هنر گفت: به طور قطع ترانه‌های خوبی در دهه‌ی نود شنیده شده اما به اعتقاد من حساسیتی که روی تکنیک و محتوای ترانه باید وجود داشته باشد در دهه‌های گذشته بیشتر از امروز بوده. متاسفانه هر چه می‌گذرد این حساسیت‌ها به خصوص از جهت تکنیکی کم‌تر و از اعتبارشان نیز کم‌تر می‌شود. در مجموع تعداد کسانی که به یک سری تعهدات شعری و حتی هنری پایبند هستند روز به روز کم‌تر می‌شود.

 

امروز ترانه هر چقدر ساده‌تر و بی‌مغزتر باشد بیشتر سرزبان‌ها می‌افتد

ترانه مکرم در مورد معیارهای یک ترانه‌ی ماندگار و یا ترانه‌ای که بر سرزبان‌ها بیفتد گفت: معیارهای امروز با معیارهای قدیم فرق کرده. امروز ترانه هر چقدر روان‌تر، ساده‌تر و حتی بی‌مغزتر باشد بیشتر سرزبان‌ها می‌افتد. ولی در گذشته درون مایه‌ی شعری بیشتر اهمیت داشت. ترانه‌هایی که از لحاظ تکنیک و محتوا قوی‌تر نوشته می‌شدند ارزشمندتر بودند. در حال حاضر متاسفانه شاهد جابجایی فاکتورها هستیم و باز هم تاکید می‌کنم ترانه هایی سرزبان‌ها می‌افتند که به لحاظ محتوایی و از جهت تکنیک بسیار ضعیف هستند.

 

شعری ماندگار می شود که از جهت اصالت حسی و محتوایی قوی باشد
ترانه سرای موفق موسیقی پاپ از دهه ۸۰ تا به امروز در ادامه گفت: به اعتقاد من شعری ماندگار می‌شود که از جهت اصالت حسی و محتوایی قوی باشد و قابلیت ارتباط برقرار کردن با افراد و مخاطبان موسیقی را به لحاظ همزادپنداری داشته باشد.
ترانه مکرم در خصوص تاثیر ترانه و جایگاه آن در یک قطعه‌ی موسیقایی به تریبون هنر گفت: به طور قطع ترانه در یک قطعه‌ی موسیقایی بسیار تاثیرگذار است. چون آن چه که مردم از یک قطعه زمزمه می‌کنند ترانه است. مردم تنظیم را زمزمه نمی‌کنند اگر چه ملودی هم فاکتور بسیار مهمی‌ست در ماندگار شدن یک قطعه‌ی موسیقی اما ترانه به جهت این که در ذهن مردم می‌ماند و یک سری مفاهیم و احساسات متبادر می‌شود از جایگاه ارزشمندی برخوردار است. ترانه‌ می‌تواند سال‌های سال با مردم ارتباط برقرار کند.

بدون احساس و استعداد، ترانه‌ خشک و کلیشه‌ای می‌شود
ترانه مکرم در خصوص تفکیک تاثیرگذاری دانش نسبت به استعداد و احساس این طور توضیح داد: دانش به همان اندازه اهمیت داردکه استعداد و احساس مهم است. چه بسا ممکن است شخصی استعداد داشته باشد اما بلد نباشد آن را شکوفا کند و روی کاغذ بیاورد و یا برعکس ممکن است فردی تکنیک را بداند اما احساس و استعداد کافی برای نوشتن ترانه نداشته باشد. از این‌رو هر دو در یک سطح مهم هستند. مساله استعداد هم بسیار مهم‌ است. به خاطر این که امکان دارد ما هزاران کتاب هم در این خصوص بخوانیم اما وقتی استعداد و احساس وجود نداشته باشد به طورقطع آنچه روی کاغذ می‌آید ترانه‌ای خشک و کلیشه‌ای خواهد بود که امکان دارد حتی قابلیت آهنگسازی هم نداشته باشد.

 

دوست ندارم از من بخواهند شبیه کار فلانی و یا فلان شخص بنویسم
ترانه مکرم درباره‌ی فاکتورهای همکاری‌اش با خواننده‌ها گفت: در حال حاضر فاکتورهایی که در نظر می‌گیرم این است که چیزی را بنویسم که در قبل ننوشته و جایی نشنیده باشم و به طور مطلق احساسات خودم باشد تا در واقع به نوشتن آن افتخار کنم که در ترانه‌ام خودم هستم و درون‌مایه‌های خودم نوشته شده است. ضمن این که تحت تاثیر و یا در واقع تحت تفکر دیگران قرار نگیرم که به اجبار بخواهم چیزی را بنویسم. دوست ندارم از من بخواهند شبیه کار فلانی و یا فلان شخص را بنویسم. دوست دارم چیزی که می‌نویسم نظیرش دیده نشده باشد.

 

اخلاق، احترام و شخصیت خواننده حرف اول را برای همکاری می‌زند
ترانه مکرم در پایان گفت: شاید در گذشته حس جوانی و شعف برای کار کردن آن قدر زیاد بود که یک سری‌ فاکتورها مهم نبود اما در حال حاضر اخلاق، احترام و شخصیت خواننده حرف اول را برای همکاری می‌زند. چه بسا خیلی از عزیزان در سطح بالایی از موفقیت و شهرت هستند ولی این اصول را رعایت نمی‌کنند و به اعتقاد من کار کردن با افرادی که درک صحیحی از همکاری و کار گروهی را ندارند کار آسانی نیست و من نمی‌توانم درک‌شان کنم از همین رو نمی‌توانم با آنها کار کنم و چه بسا افراد نوظهور و جوانی که به شدت پایبند به اصول اخلاقی و اصول حرفه‌ای کار ما هستند و همکاری با آنها بسیار شیرین و لذت‌بخش است.

 

ترانه مکرم

تاریخ انتشار :۲۵ تیر ۱۳۹۷

مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام


*

codeیادداشت آرشیو

 • عبدارضا منجزی
  به بهانه ی تولد بازیگر ما....
  بهروز وثوقی، یه مرد بود ، یه مرد ..
  یادداشتی از عبدالرضا منجزی

  تریبون هنر _ عبدالرضا منجزی: دو تا بمب اتم باید ترکونده شود ، زمین و زمان رو شخم بزند ، این و آن را بهم بدوزد، یه انرژی هایی رها بشود، یک چیزهایی در چیزی دیگر قاطی بشود تا یه همچو موجود عجیبی مثل تو ، از توش دربیاید، تا […]

 • مسعود فراستی
  خانم ها، آقایان! نظرشماچیست؟
  آیا فراستی عاشق شده است؟
  به قلم سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر: پدیده ی عجیبی ست این عشق.ماجرای غریبی ست این عشق.فقط عشق می تواند سیاه ترین صحنه های زندگی و مقوّا ترین آدم های اجتماع را تبدیل به بهترین پلان ها و “درآمده ترین” شخصیّت ها کند‌. خانم ها، آقایان ! ما مسعود فراستی را خوب می شناختیم.او نوازنده […]

 • مردی بدون سایه

  تریبون هنر: علیرضا رئیسیان جزو فیلمساز های محترم سینمای ما به حساب می آید.او اعتبار و جایگاه ویژه ای را برای خودش در سینما پیدا کرده.در فیلم هایش تلاش می کند که هم الگوهای صحیح سینما را در نظر بگیرد و هم توجه مخاطب را جلب کند.به همین خاطر است […]

 • طلا

  تریبون هنر: “طلا” اصلاً فیلم بدی نیست.لازم دانستم یادداشت خودم را با این جمله شروع کنم تا همین اول کار ، جمله ی آخر را گفته باشم.ولی باز هم پای انتظارات برآورده نشده ی ما از یک کارگردان خوش سابقه به میان می آید. کارگردانی که “نفس عمیق” و “دربند” […]

 • زهرمار
  زهرمار؛ چیزی نزدیک به هیچ
  به قلم سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر: مگر می شود از جواد رضویان توقّع فیلمی غیر از ژانر کمدی را داشت؟ بدون استثنا تمام کسانی که آماده می شدند تا”زهرمار” را تماشا کنند ، منتظر اثری کمدی و البته خارج از قالب جشنواره بودند.انتظار دوم به صورت کامل برآورده شد.یعنی “زهر مار” به هیچ عنوان […]

Ad
Ad
Ad
Ad