نشست خبری پائول ریه س درباره کنسرت جیپسی کینگز در تهران
نشست خبری پائول ریه س درباره کنسرت جیپسی کینگز در تهران

جیپسی کینگز یک برند است نه گروه/ پائول ریه‌س خود را وارث اصلی سلطان کولی‌ها معرفی کرد

پائول ریه‌س به همراه گروهش 30 و 31 مرداد در تالار وحدت روی صحنه اجرا کردند.

تریبون هنر:  پائول ریه‌س می‌گوید بعد از پدرش سرپرستی گروه لاست ریه‌س به او رسیده و در ادامه گروه جیپسی کینگز شکل گرفته است؛ گروهی که پس از مدتی تبدیل به یک سبک موسیقیایی و برند شده است.

نشست خبری اعضای گروه جیپسی کینگز عصر روز دوشنبه ۲۴ مردادماه با حضور محمدرضا خانزاده (مرید شرکت امسیر نوین) شاهرخ بحرالعلومی، پائول ریه‌س (Paul Reyes) خواننده گروه جیپسی کینگز و تونی اونجلستی (tony evangelisti) تهیه کننده ای که سابقه تهیه ۳۵ سال آثار این گروه را دارد در رستوران تیفانی برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری، پائول ریه‌س با اشاره به تاریخچه شکل گیری گروه گفت: «پدرم با نام خوزه ریه‌س این گروه را با نام لاست ریه‌س که برگرفته از نام فامیلی بود انتخاب کرد، آن زمان هنوز جیپسی کینگزی وجود نداشت. تهیه کنندگی آثار بر عهده یک فرد مراکشی با نام چیکو بود و پس از اینکه پدرم دچار سرطان حنجره شد و از دنیا رفت، سرپرستی گروه به من که پسر بزرگ خانواده بودم رسید.»

او با تاکید بر این که در آن زمان برادرش، نیکول ریه‌س بسیار کوچک بود خاطرنشان کرد: «من بودم که موسیقی را به او آموزش داده و به اصطلاح برای اولین بار گیتار را به دستش دادم. دو خاندان بالی آردو و ریه‌س ها باهم میکس شدند تا این که گروهی با نام جیپسی کینگز در ۱۹۸۵ شکل گرفت. در حقیقت این اسم مخفف شده سلطان کولی ها که همان پدر ما باشد به زبان اسپانیایی بود. جیپسی کینگز فقط و فقط یک برند بوده و هست.»

پائول ریه س در ادامه تاکید کرد: «تمام کارهای ما از سال ۱۹۸۵ تا به امروز با برند جیپسی کینگز روی سی دی، صفحه و یا کاست ضبط شده و باز هم تاکید می کنم که این فقط یک مارک بوده است. از ترانه بامبله‌ئو اسم اعضای گروه روی کارها قرار گرفت و ترانه سرا به همراه خواننده هم روی محصول معرفی می شدند.»

او جیپسی کینگز را نه اسم گروه بلکه سبکی موسیقیایی دانست و گفت: «جیپسی کینگز به معنای پادشاه کولی است. جیپسی ریه‌س با جیپسی فامیلی تفاوتی ندارد و پادشاه پادشاهان کسی است که بنا را گذاشته که آن من بوده‌ام. اگر در ایران و در پوسترها، جیپسی ریه‌س زده می شد ایرانی ها پیش زمینه فکری درباره پیشینه آن نداشتند اما جیپسی کینگز را همه می شناختند و البته توضیح این مسائل دشوار است.»

این خواننده ادامه داد: «پدر من همیشه به جوانترها فرصت استعدادیابی می داد و من نیز در گروه سعی کردم همین روش را پی بگیرم. متاسفانه در ایران تاریخچه گروه از بعد از آهنگ آما میو به ثبت رسیده و هیچکس از گذشته مطلع نیست در حالی که تمامی حقوق همین آهنگ متعلق به من است. این قطعه در حقیقت ساخته کانوت ریه‌س است و آن زمان نیکولا به‌خاطر عشقی که به دختری با نام نادیا داشت این آهنگ را خواند. ما در گروه خواننده ثابت نداریم و همه با همکاری با یکدیگر قطعات را می خوانیم. بعد از مرگ پدر تمامی حقوق مادی و معنوی این گروه به من رسید. وقتی قرار باشد کاری بسازیم با همفکری یکدیگر ساخته و پرداخته می‌شود.

او درباره دلیل جدا شدنش از نیکول گفت: «من مانند پدرم اعتقاد به حضور جوان ترها و کشف استعدادهای آنان داشتم و به همین خاطر دنبال جوان های خانواده رفتم چون معتقد بودم باید نسل سوم در کنار نسل دوم برنامه اجرا کنند. اکنون پسرم یکی از نوازندگان گروه است.»

پائول ریه س در پایان تاکید کرد که در گروه جیپسی کینگز به غیر از آهنگ آمامیو همه با هم می خوانند و می نوازند و هیچ کس یک نفره برنامه اجرا نمی کند. ایرین مدیر روابط عمومی این گروه هم که از ابتدا با این گروه همراه بوده گفت: «سه اجرا در روز برای ما دشوار بود اما به دلیل این که اولین گروه خارجی محسوب می شدیم که در ایران امکان خوانندگی می یابد قبول کردیم و در این چند اجرا انرژی خوبی از مردم گرفتیم. بخاطر احترام به مردم ایران هم قطعه ای با نام «سلام و علیک» را اجرا کردیم.»

پائول ریه‌س به همراه گروهش ۳۰ و ۳۱ مرداد در تالار وحدت روی صحنه اجرا کردند.

 

کنسرت جیپسی کینگز در تهران

مطالب مرتبط
شما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • ابراهیم گلستان و مسعود کیمیایی
  گلستان از انگلستان
  یادداشت «ابراهیم گلستان» برای سالروز تولد «مسعود کیمیایی»
  در تریبون هنر بخوانید

  تریبون هنر: «چیزی که مسعود در فیلم «قیصر» گفته بود مرا متوجه نوع دریافت و فکر او کرد، که تفاوت داشت با «ننه من غریبم» بازی‌های قصه‌هایی در تیره‌روزی دخترهای رعیت یا تیره‌کاری‌های پسرهای ارباب، و قس علی‌ذالک‌هایی که از اول سال های ۱۳۰۰ راه افتاده بود» این جملات بخش […]

 • عصبانی نیستم
  عصبانی نیستم؛ بُمبی که خنثی شد
  یادداشتی از سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر: این همه کش و قوس؟این همه شاخ و شانه کشیدن؟این همه دلخوری و قُلدری؟ارزشش را داشت؟ این همه ترس؟ این همه لج بازی؟این همه امضای بی اعتبار؟ارزشش را داشت؟ فیلم “عصبانی نیستم” از رضا درمیشیان بعد از چهار سال سر و صدا ، بالاخره بهار امسال به اکران […]

 • آن سوی ابرها
  فیلم تازه مجید مجیدی
  نگاهی به آن سوی ابرها
  محصول مشترک ایران و هنر

  تریبون هنر: فیلم تازه مجید مجیدی داستان خواهر و برادری است که مدتی از هم دور بوده‌اند اما ماجرایی تازه، دوباره سرنوشت آنها را به هم گره می‌زند. این فیلم در ستایش عشق و زندگی و تنوع روابط انسانی است. نکته‌ها: – مجید مجیدی دو سال بعد از پروژه‌ی عظیم […]

 • بدون تاریخ بدون امضا
  به بهانه اکران "بدون تاریخ،بدون امضاء"
  قصّه ای که دیدن و شنیدنش واجب است
  یادداشت سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر _ سیدمحمد کاظمی: در میان انبوهی از فیلم های بی قصّه یا بد قصّه که به عقیده ی بسیاری از کارشناسان، لطمه ی اصلی را به سینما وارد می کنند، فیلم وحیدجلیلوند را باید بارها تحسین کرد و به هر انسانی توصیه کرد که برای تماشای این اثر […]

 • عبدالجواد موسوی
  یادداشت سید عبدالجواد موسوی
  درهیچ کجای دنیا منتقدان فیلم را بی‌شرف و بی‌غیرت خطاب نمی کنند
  دست از سر هنر و سیاست و دین مردم‌ بردارید

  تریبون هنر _ سید عبدالجواد موسوی: فایده‌ای ندارد. هر چه قدر هم درباره دوقطبی‌سازی و مضراتش بگوییم فایده‌ای ندارد. عده‌ای نان و هویت‌شان را در این دوقطبی‌سازی‌های مضحک و چندش‌آور می‌بینند و اصلا هم برای‌شان مهم نیست از دل این دوقطبی‌سازی‌ها ممکن است چه فجایع هولناکی سر بر آورند. اختلاف […]

رضا یزدانی نگفتمت

کاوه یغمایی جاده

حمید هیراد هلهله

مهرداد نصرتی گل سر

حمید عسکری

شهاب مظفری

مسعود صادقلو مگه جنگه

شهرام شکوهی

رستاک

سعید عبداللهی من قهرم

چارتار