Ad


حمایت افسانه بایگان از علی مصفا

در آزادی یک زندانی سهیم شوید

تریبون هنر: افسانه بایگان از همه مخاطبان سینما دعوت کرد که با دیدن فیلم «یلدا» اثر متفاوت سینمای ایران در اقدام انسانی آزادی یک زندانی محکوم به قصاص سهیم شوند.

این بازیگر سینما و تلویزیون پس از تماشای فیلم سینمایی «یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی و تهیه‌کنندگی علی مصفا در مراسم اکران ویژه، درباره این فیلم بیان کرد: «یلدا» به شدت سینماست. این فیلم از نظر قصه، کارگردانی، بازی بازیگران و دیگر عوامل مجموعه‌ای کامل و منسجم است و تمامی عوامل به شکل درستی در این کار برای ساخت یک فیلمی که حرفی برای گفتن دارد، تلاش کردهاند.

وی افزود: مجموعه درستی به این شکل تاثیرگذار، کاملا می‌تواند دغدغه‌ای را که در جریان فیلم شاهد آن هستیم، به خوبی به نمایش بگذارد.

این بازیگر درباره قصه این فیلم که روایتگر دو مفهوم بخشش و قصاص است، عنوان کرد: روایت‌هایی از این دست که موضوعی حساس را نشان می‌دهند زوایای مختلفی دارند که باید به آن‌ها چه از زاویه بخشش و چه از زاویه حقی که برای قصاص وجود دارد، پرداخته شود.

بایگان ادامه داد: من امیدوارم که هنرمندان و هر فردی که کاری از دستش برمی‌آید در این زمینه فعالیت کند زیرا ما کسانی را داریم که واقعا بی‌گناه هستند اما در یک لحظه هیجانی شده و در یک حرکت غیرعمد باعث می‌شوند مسیر زندگی اشخاص زیادی درگیر این جریان شود. چه فردی که قصاص می‌شود و خانواده‌ای که فرزندی را به این شکل از دست می‌دهد و چه خانواده‌ای که فردی را از دست داده و الان باید تصمیم بگیرد که می‌بخشد یا نه، همه درگیر این جریان تلخ می‌شوند و زندگی آن‌ها تحت تاثیر این اتفاق قرار می‌گیرد.

بازیگر «خواهران غریب» درباره موضوع بخشش نیز گفت: بخشش باعث می‌شود که موج مثبت آن گسترده وسیعی را در بربگیرد و برای همه افرادی که درگیر این جریان هستند بازدهی مثبتی خواهد داشت.

بازیگر «کافه ستاره» درباره حمایت از فیلمسازان مستقل و سینمای هنری توضیح داد: این موضوع معضلی است که همیشه وجود داشته است. زمانی که چنین آثاری در سینما و یا تئاتر ساخته می‌شود که به معنای واقعی «هنر» و «تجربه» است باید یک متولی دلسوز داشته باشد که نسبت به فرهنگ و موضوعاتی از این دست دغدغه‌مند است اما متاسفانه جای خالی این متولیان حس می‌شود. حتی در این دوران که درگیر بیماری کرونا هستیم، فکر می کنم دولت باید در راستای حفظ هنر نقش پررنگ‌تری را ایفا می‌کرد و متولیان فرهنگی نیز باید دست به اقدامات وسیع‌تری می‌زدند که متاسفانه شاهد آن نبودیم.

بایگان تاکید کرد: ملتی که فرهنگ نداشته و ریشه‌های آن سست باشد نیازی به طوفان ندارد زیرا با یک نسیم ستون‌های آن ویران می‌شود و امیدوارم بیشتر به این موضوع توجه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از آنجاکه تمامی عواید فروش‌ فیلم «یلدا» برای آزادی مرتکب یک قتل غیر عمد و محکوم به قصاص شده، اختصاص یافته است از همه مخاطبان سینما دعوت می کنم که با دیدن این اثر فاخر و متفاوت سینمای ایران در این اقدام انسانی سهیم شوند.

تاریخ انتشار :۱۳ مرداد ۱۳۹۹

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام


*

codeیادداشت آرشیو

 • یادداشت بابک صحرایی درباره انیو موریکونه
  از بد اقبالی ماست که جوانی مان، مقارن با کهنسالی اسطوره هاست

  تریبون هنر: بابک صحرایی درباره انیو موریکونه نوشت: امروز انیو موریکونه در ۹۱ سالگی درگذشت. خوب عمر کرد اما هنوز مرگ برایش زود بود. انسان هایی همانند او حتی در کهنسالی هم که بمیرند دل آدم می گیرد نام انیو موریکونه یکی از نمادهای موسیقی فیلم است. او با جادوی […]

 • بابک صحرایی پرویز پرستویی سیروس الوند
  یادداشت بابک صحرایی برای تولد پرویز پرستویی
  ناصر ملک مطیعی می گفت فکر نمی کردم یه روزی حاج کاظم زیر بغل فرمون رو بگیره

  تریبون هنر: بابک صحرایی برای تولد پرویز پرستویی نوشت: تولد پرویز پرستویی بهونه خوبی برای مرور هنرمندیه که توی جریان هنر و فرهنگ جامعه در حدود سی سال گذشته تاثیرهای مهمی داشته پرویز پرستویی در دهه هفتاد با فیلم هایی مثل آژانس شیشه ای، لیلی با من است، آدم برفی، […]

 • یادداشت جواد طوسی برای فرمان آرا و حکایت دریا
  زمانه آقا، زمانه!

  تریبون هنر _ جواد طوسی: پس از یک وقفه طولانی در فعالیت فیلمسازی بهمن فرمان‌آرا، حدیث نفس او در شروع کارش در یک دوران گذارِحساس در «بوی کافور عطر یاس» (۱۳۷۹ )، جملاتی از این دست بود: «هراس من از مرگ نیست، هراس من از بیهوده زیستنه/ وقتی فیلمساز فیلم […]

 • حکایت دریا

  تریبون هنر: سعید عقیقی در نوشتاری تحت عنوان «دست ِ تاریک ، دستِ تاریک» نقطه نظرش را درباره جدیدترین ساخته‌ی بهمن فرمان آرا «حکایت دریا» که اکران آنلاین شده است، نوشت. یادداشت سعید عقیقی را در تریبون هنر بخوانید: « اصالت نومیدی شاید کلید درک واپسین ساخته فرمان آرا باشد؛ […]

 • تریبون هنر: حمید جبلی خیلی اهل گفتگو نیست و بویژه دستش چندان به نوشتن یادداشت‌های یادبود برای همکارانش نمی‌رود ولی این بار وقتی برای نگارش مطلبی یا خاطره‌ای از محمد علی کشاورز با او طرح موضوع کردیم، دست به قلم شد و در پاسخ به درخواست ما یادداشتی برای این […]

Ad
Ad
Ad