به همت جشن خانه سینما؛

از چهار چهره سینمایی تجلیل شد

سخنرانی حجت الاسلام دعایی، علی نصیریان، جمشید مشایخی، آتیلا پسیانی و ...

تریبون هنر: شامگاه شنبه ۲۰ شهریور ماه آیین بزرگداشت و تجلیل هجدهمین جشن سینمای ایران از ۴ چهره سینمایی با حضور هنرمندان و اصحاب رسانه در تالار ایوان شمس برگزار شد.

 

شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در ابتدای این مراسم گفت: امشب شب بزرگداشت، تکریم و احترام به بزرگان و خلاقان است. نسل جوان باید بدانند چه کسانی پرچم سینمای ایران را به اهتزاز در آوردند. خوشحالم که در شب عید سعید قربان میزبان جمعی از مردم و هنرمندان برای یاد کردن از هنر هفتم هستیم. من امشب تنها آمدم تا عرض ارادتی کنم به خدمت کسانی که برای هنر این کشور زحمت کشیده اند. هیچ چیز ارزشمندتر از این نیست که هنگامی از برخی از افراد یاد می کنیم دلمان می تپد.

 

 

مدیر عامل خانه سینما اشاره کرد: امروز مراسم تشییع مرحوم فرهنگ شریف نوازنده تار بود که امروز در ابتدای این مراسم بخشی از بداهه نوازی او را پخش کردیم.

 

 

در ادامه محمد متوسلانی، محمد قاصد اشرفی، عبدالله علیخانی برای تجلیل از محمد خادم سینمادار قدیمی به صحنه آمدند که محمد متوسلانی گفت: خادم یکی از افراد خوب روزگار است که در مدیریت هم بسیار موفق بود. او سه دوره رییس فدراسیون کشتی و عضو تیم ملی بود. او مدیر قدیمی ترین سینماهای ایران بود. خوشحالم خانه سینما یکی از ارکان نمایشی ایران را ارج می نهد زیرا سینما پلی میان مردم و هنرمندان است در پایان برای خادم آرزوی طول عمر دارم.

 

 

محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران گفت: این برای اولین بار است که از انجمن سینماداران تجلیل می کنند. جشن سینما را به همه اهالی سینما به ویژه مردم سینما دوست تبریک می گویم. انجمن سینماداران یکی از قدیمی ترین اصناف سینمای ایران است که بیش از نیم قرن در تولید و پخش فعالیت داشته است اما بر خلاف صنف های دیگر از چنین مراسم هایی محروم مانده و تا به حال هیچ بودجه ای به آن تعلق نگرفته و از اعضا و هیات مدیره آن تجلیل نشده است. از خانه سینما که امروز مراسم تجلیلی برای یکی از قدیمی ترین سینماداران ایران تدارک دیده است تشکر می کنم. آقای خادم در کشتی هم مانند سینما شهرت داشته است و برای او آرزوی سلامتی دارم.

 

 

عبداالله علیخانی در سخنانی گفت:  من سینمای خادم را از سال ۴۴ می شناسم، او در سینمایش آثار خارجی هم به نمایش می گذاشت. او در سینماداری یک فرد موجه بود و سینمای او پاکیزه بود، هیچگاه از او چیزی به جز محبت و بزرگمردی چیزی ندیدم.

 

 

سپس سید محمد خادم  به صحنه آمد و گفت: امروز بر من منت گذاشتند که چنین مراسمی برای من تدارک دیدند. به نظرم جا دارد از بزرگان سینما مانند منوچهر شاهسواری، کمال تبریزی، ابراهیم مختاری که سال ها زحمت کشیدند و بزرگواری کردند، یادی کنیم، از  همه تشکر می کنم.

در ادامه مراسم علی ربیعی وزیر کار و رفاه و امور اجتماعی و معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست هرچند در این مراسم حضور نداشتند اما هدایایی را برای چهار چهره سینمایی در نظر گرفتند. در ادامه سبد گلی از سوی قالیباف شهردار تهران به این مراسم فرستاده شد. گفته شد ابتکار به دلیل مشکل قلبی نتوانسته در مراسم حاضر شود.

 

در ادامه برای اهدای جایزه سیف الله داد به علیرضا رضاداد از مدیران و سینماگران پیشکسوت سینمای ایران، جمشید مشایخی، ابوالحسن داوودی، محمد مهدی حیدریان به صحنه آمدند که ابوالحسن داوودی در سخنانی گفت: آقای رضاداد از معدود مدیرانی است که همواره حتی وقتی برای کارهای من مانعی ایجاد می کرد او را دوست داشتم. رضاداد۴ سال از من کوچکتر است اما همیشه نقش یک برادر بزرگتر را برای من ایفا می کند.

 

 

سپس جمشید مشایخی گفت: حافظ گفته است هنر نزد کسی است که فضیلت دارد، با اجازه علی نصیریان که از او خیلی چیزها آموخته ام می خواهم در این مراسم بیتی از حافظ را به خانم معتمد آریا تقدیم کنم.

در ادامه علیرضا رضاداد گفت: از اعضای هیات مدیره خانه سینما که من را شایسته دریافت جایزه سیف الله داد دانستند تشکر می کنم. جا دارد از درگذشتگانمان مانند پدر و مادرانمان یادی کنیم، از خانواده و همسرم که همواره به عنوان یک مشاور و منتقد در کنار من بودند تشکر می کنم.

 

 

وی افزود: قریب ۲ ماه پیش بود که خانم بنی اعتماد برای تماشای مستند «آی آدم ها» از ما دعوت کرد. آن روز به حال ایشان که از خود عبور کرده است غبطه خوردم، به خصوص اینکه در ۱۰ سال گذشته برای منافع مردم بسیار تلاش کرده است. از همین جا از همه می خواهم که تصمیم بگیریم تا هر کداممان یکی از اکران های «آی آدم ها» را به عهده بگیریم.

در ادامه محمدمهدی عسگر پور، جهانگیر کوثری، کمال تبریزی و حجت الاسلام دعایی برای تجلیل از منوچهر محمدی به صحنه آمدند.

محمدمهدی عسگرپور در سخنانی گفت: سینماگران برای اینکه روز سینما به تقویم برگردد زحمات زیادی کشیدند، امیدوارم قدر این برگشت را بدانیم، از هیات مدیره خانه سینما که بزرگداشت های امشب را به دقت انتخاب کردند تشکر می کنم، این افراد کسانی هستند که زحمات بسیاری برای سینما کشیده اند.

وی افزود: افرادی که منوچهر محمدی را از دور می بینند فکر می کنند او فردی است که اصلا نمی خندد و همواره جدی است اما کودک درون اون همیشه زنده است. او در زمینه های مختلف مانند فیلمنامه نویسی، تهیه کنندگی، مدیریت و کارگردانی بسیار خوب عمل کرده است. هر کسی که با او همکاری کرده باشد می داند او تسلط زیادی بر همه اجزای فیلم دارد، به طوری که همه بی صبرانه منتظر آمدن او به صحنه هستند. برای او آرزوی توفیق دارم.

 

سپس جهانگیر کوثری گفت: در اوایل انقلاب حرکت کردن در تمام عرصه ها به خصوص هنر و سینما بسیار سخت بود، بعد از وقوع انقلاب پذیرش سینما بسیار سخت بود زیرا آثار به جا مانده آثار اخلاقی نبودند، در آن دوران ماگاهی تند و گاهی آرام حرکت می کردیم، هر چند منوچهر محمدی از نظر سنی از من کوچکتر است اما از نظر تدبیر و شعور سیاسی موتور حرکت ما بود. او یکی از مهره های وسط بود که هرچند کمتر دیده شد اما به واقع سکان دار ما بود.

 

 

سپس حجت الاسلام دعایی در ادامه گفت: قبل از هرچیزی می خواهم از اینکه من را قابل دانستند و به این جشن دعوت کردند تشکر کنم.

وی سپس به شوخی گفت: نشد جشنی برگزار شود و یک روحانی پشت تریبون نرود، خدا صبرتان دهد.این روحاین افزود:امشب در این محفل درس های زیادی از دوستان یاد گرفتم. حادثه تلخی در کاشان پیش آمد و به یکی از هنرمندانی که ما به او می بالیم بی حرمتی شد، پاسخ بانو معتمدآریا به آن توهین ها ستودنی بود، او هیچ گلایه ای از هیچکس نکرد. دعایی عنوان کرد: چند روز پیش از من برای تماشای مستند «آی آدم ها» دعوت شد اما به این دلیل که به مراسم امام موسی صدر هم دعوت بودم امکان حضور میسر نشد اما من آرزو داشتم به عنوان کسی که هم لباسی های من به او بی احترامی کردند به آن مراسم هم بروم. من دست همه هنرمندان واقعی را می بوسم.

 

در ادامه منوچهر محمدی پس از دریافت جایزه اش گفت: دوست دارم این جایزه را با تمام وجودم به عشق تمام زندگیم همسرم تقدیم کنم.

در ادامه علی نصیریان، آتیلا پسیانی، همایون اسعدیان، رخشان بنی اعتماد و علی ربیعی برای تجلیل از فاطمه معتمد آریا به صحنه آمدند.

علی نصیریان در سخنانی اشاره کرد: افتخار دارم تا در مراسمی که از فاطمه معتمدآریا تجلیل می شود حضور داشته باشم. معتمدآریا از برجسته ترین بازیگران خلاق است. عده ای فکر می کنند بازیگری حرفه ای ساده است اما برای رسیدن به این سادگی مسیر خلاقانه ای وجود دارد که شاید همه نتوانند به آن برسند، خلاقیت یکی از امتیازات معتمدآریا است. او نشان داده که یک هنرمندی ممتاز و شایسه هرگونه تجلیل است. او به واقع یک انسان با فرهنگ است.

 

 

در ادامه همایون اسعدیان هم بیان کرد: هنگامی که نوجوان بودم و تازه مشغول آموزش فیلمسازی بودم آرزو داشتم با معتمدآریا همکاری کنم. چقدر زود او پیشکسوت شد. حسرتی در دل من باقی ماند و آن این است که نتوانستیم آن طور که دوست دارم با او همکاری کنم.

آتیلا پسیانی هم به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم گفت: سال ها قبل وقتی دانشجوی تئاتر و کارگردانی بودم می دیدم که یک دختر نوجوان بسیار پرسشگر به جست و جو می پردازد؛ او کسی نبود جز فاطمه معتمد آریا. او را به خاطر حضور اجتماعی و بین المللی اش، به خاطر مقاومت در برابر تمام ناملایمات تحسین می کنم.

 

 

ربیعی وزیر دولت یازدهم نیز گفت: سینما جایی است که همه در کنار هم شادی ها و غم ها را تقسیم می کنند، از همه این دوستان تشکر می کنم.

 

 

در ادامه رخشان بنی اعتماد هم عنوان کرد: صحبت کردن درباره کسانی که به آدم نزدیک هستند سخت است، سپاس از او که مدبرانه از کوره راه ها گذشت، خوشا به حال ما که تو را داریم.

 

 

سپس فاطمه معتمدآریا برای دریافت جایزه اش به صحنه آمد و گفت: می خواهم شعری را به حجت الاسلام دعایی تقدیم کنم زیرا او همواره هوای ما را داشته است، از او خواهش می کنم انسان های پاک سینما را در گوشه عبای خود حفظ کند. در بین سینماگران چیزی به جز عشق وجود ندارد، بین اهالی سینما فقط عشق حکم فرما است در بین چشم های ما فقط عشق رد و بدل می شود، ما خدایگان روی زمین هستیم و تلاش می کنیم تا گوشه ای از عشق خداوند به بندگانش را به نمایش بگذاریم. از حاج آقا دعایی ممنونم که به ما یادآوری کردند که ما با هم هستیم.

 

 

در این مراسم در بین هر تجلیل قطعات موسیقی توسط احسان  کرمی اجرا می شد.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط
شما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام پست الکترونیک وب سایت
یادداشت آرشیو

 • چرچیل
  نقد فیلم چرچیل به قلم بابک صحرایی
  اگه می تونستم خودمو ترک می کردم
  دروغی که در روایت تاریخ پنهان مانده

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: چرچیل به کارگردانی جاناتان تپلیتسکی تصویر تازه ای از این سیاستمدار عجیب نشان می دهد. چرچیل در ایران یک نماد و استعاره ای منفی از زیرکی همراه با نیرنگ است و اسمش چندین دهه است که در فرهنگ ایران تبدیل به یک صفت شده و هنوز […]

 • رپ فارسی
  یادداشت بابک صحرایی در نشریه چلچراغ درباره رپ فارسی
  بابک صحرایی: رپ فارسی در بخش اجتماعی را بسیار ارزشمند می دانم
  یاس سرآمد جریان رپ اجتماعی است

  تریبون هنر: بابک صحرایی در یادداشتی که در نشریه چلچراغ منتشر شده است به تحلیل رپ در موسیقی ایران پرداخته است یادداشت بابک صحرایی را می توانید در تریبون هنر بخوانید: موسیقی رپ در ذات قرار است خاستگاه بخش مهمی از اعتراض های اجتماعی باشد. اعتراضی که گستاخانه و بی […]

 • یادداشت بابک صحرایی درباره «جنگ برای سیاره میمون ها»
  رستگاری سه گانه سیاره میمون ها
  روایت زوال انسان در جنگ با ذات خود و طبیعت

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: «جنگ برای سیاره میمون ها» استثنایی در سینمای سرگرم کننده و به اصطلاح بلاک باستر هالیوود است. فیلمی که اگرچه در ظاهر قسمت سوم فیلم های «سیاره میمون ها» است اما در حقیقیت در قالب جنگ میان انسان ها و میمون های هوشمند در دوران […]

 • جواد طوسی
  یادداشت جواد طوسی درباره فیلم سوزی این روزها
  بیا که آتیش زدم به فیلمم!
  با یک جامعه غرغرو طرفیم

  تریبون هنر _ جواد طوسی: یک زمانی در صفحه حوادث روزنامه ها با تیتر درشت می خواندیم، فلانی «خودسوزی» کرد. حالا به مناسبت های مختلف با این واژه بازی می کنند که «فیلم سوزی»، نمونه دم دست اخیرش است. البته در دهه ۶٠ در اوج تعصبات انقلابی برای دفن ابتذال […]

 • american made
  درباره ساخت امریکا : ساخته داگ لیمان
  امر محرمانه ای وجود ندارد!
  دیکتاتوری های کوچک جنایت می کنند

  تریبون هنر _ عبدالرضا منجزی: وقتی گری وب خبرنگار گمنام “سن خوزه مارکوری نیوز “در دهه نود مدعی این شد که کاخ سفید و روسای سیا نقش جدی و موثری در موضوع قاچاق کوکایین به خاک امریکا داشته اند ، کمتر کسی موضوع را جدی گرفت.وبز اما می دانست که کاخ […]

فراخوان کشف صدای تازه

امیرعباس گلاب بریم دریا

سیامک عباسی کوه

آرش و مسیح زدی پر

مانی رهنما آتش دریا