Ad

با حضور بهزاد فراهانی، کامران قدکچیان، غلامحسین لطفی و مسعود فروتن

جشن تولد جمشید مشایخی برگزار شد: من خاک پای ملت ایرانم

گزارش ویژه و عکس های اختصاصی از این مراسم را در تریبون هنر ببینید

جشن تولد ۸۲ سالگی جمشید مشایخی، با حضور تعدادی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار شد

بهزاد فراهانی، کامران قدکچیان، مسعود فروتن و غلام حسین لطفی از جمله هنرمندان حاضر در این مراسم بودند. در طی مراسم برخی از مسئولان موزه هنرهای دینی و هنرمندان درباره این بازیگر بزرگ و برجسته سخنرانی کردند. بهزاد فراهانی، کامران قدکچیان و غلام حسین هنرمندانی بودند که در این مراسم از ارزش های جمشید مشایخی گفتند و به تحلیل هنر و اخلاق ارزشمند او پرداختند

 

جمشید مشایخی: چه کسی گفته زندگی خصوصی هنرمند به مردم ارتباطی ندارد؟

جمشید مشایخی  جشن تولدش با همان جمله همیشگی «من خاک پای ملت ایران هستم» سخنانش را آغاز کرد و با بیان خاطره‌ای، گفت: در جایی شنیدم که برخی گفته‌اند زندگی خصوصی هنرمند به مردم ارتباطی ندارد، اصلاً اینچنین نیست و زندگی خصوصی هنرمند به مردم ربط دارد. هنرمند باید بتواند برای جامعه معلم اخلاق باشد و نباید فکر کند که از همه مهمتر است. الان اگر بنده کوچک با استاد شفیعی کدکنی در خیابان راه برویم من را بیشتر می‌شناسند، درحالی که آرزوی من این است که پنج دقیقه در خدمت ایشان و امثال ایشان کسب فیض کنم.

این هنرمند پیشکسوت در ادامه گفت: من خاک پای بزرگان مملکت و مردم ایران هستیم.

 

بهزاد فراهانی: در جوانی آرزو داشتیم جمشید مشایخی روی صحنه بیاید تا ما او را ببینیم

بهزاد فرهانی درباره جمشید مشایخی در این مراسم گفت: صحبت کردن در این مراسم شجاعت شرقی خاصی را می‌طلبد؛ چراکه در این مراسم سلطان اخلاق، منش، شرافت، تدبیر و فضیلت حضور دارند؛ ما در جوانی آرزو داشتیم جمشید مشایخی روی صحنه بیاید تا ما او را ببینیم.

این هنرمند اظهار کرد: در این دوران پنجاه و چند ساله من داوطلب شاگردی بعضی از پیشکسوتان مثل جمشید مشایخی بودم، از این جهت می‌گویم بعضی چون همه پیشکسوتان را قبول ندارم؛ چراکه فضیلت پیشکسوتی پدیده‌ای نیست که به‌راحتی به دست بیاید و خیلی چیزها می‌طلبد که در جمشید مشایخی هست.

این بازیگر ارزشمند در ادامه گفت: این ویژگی شاید برای نسل جوان به‌خوبی معنا نشده است. هنرمندان فراوانی هستند که قد و قواره استاد مشایخی را دارند و شاید بیان او را داشته باشند، اما به این مسأله که چرا جمشید مشایخی به چنان توانی روی صحنه می‌رسد که هر آکتوری نمی‌تواند جلوی او خوب بازی کند چون محو نگاه او می‌شود، فردیت خلاق هنرمند نام می‌دهم.

فراهانی یادآور شد: در تمام این مدت نه دیدم و نه شنیدم که جمشید مشایخی در مقابل دولتمردی خم شود. پیش از انقلاب وزیر فرهنگ از نزدیکان دربار بود و ما می دیدیم که هنرمندان پیش از ما جلوی این دولتمردان سر خم می کردند یا نه؛ که آیا لبیک می گفتند یا غرور شریف هنرمندیشان را حفظ می کردند و جمشید مشایخی از این دست هنرمندان بود.

او با بیان اینکه بخشی از هنر تئاتر که بیشتر درام نویسان کشور ما در گدشته بیشترین گرایش را به آن داشتند، عرفان است، گقت: ولی متاسفانه این بخش برای نسل جوان کمتر تحلیل عمیق می شود. عرفان اشراقی در جمشید مشایخی نه تنها بعد علی دارد، بلکه به آن واقعیت بخشیده و در زندگی از آن استفاده می کند. جمشید مشایخی شعر می گوید و می خواند، او شعر را خوش می نویسد و مهمتر از همه برای مردم می گرید و نمایندگی مردم را در برابر دشمنان مردم عهده داری می کند. هرگز ندیدم که او در سخنانش این جمله که «همیشه در خدمت مردم هستم»، یادی نکند و این را در عمل هم نشان داده است.

او در ادامه سخنانش به بیان خاطره‌ای از جمشید مشایخی زمانی که مدیریت اداره تئاتر را برعهده داشت، پرداخت و گفت: در آن زمان او به تئاتر ما که هیچ‌کس به آن اجازه نمی‌داد تا روی صحنه برود، اجازه داد؛ تئاتری که امروز اگر پوستر آن را ببینند، برخی شاید اصلا میزشان را ترک کنند و به گوشه‌ای بخزند. من این شجاعت را ستایش می‌کنم؛ ولی در همان اداره تئاتر کسانی هم بودند که ما را به خاطر دلیل داشتن اندیشه عدالت اجتماعی از اداره تئاتر اخراجمان کردند که به همراه بنده، محمود دولت آبادی و پرویز فنی زاده هم بودند و به همین دلیل است که هر کسی را پیشکسوت نمی‌دانم.

این بازیگر با سابقه یادآور شد که «از جمشید مشایخی آموختم که آدم نباید در مقابل هیچ دولتمردی خم شود و ارج مردم را کم کند».

 

مسعود فروتن: چه نسل خوشبختی هستیم که با استاد مشایخی در یک دوره زمانی زندگی می‌کنیم

مسعود فروتن نیز در سخنانی کوتاه درباره جمشید مشایخی گفت: امروز به خودمان می‌بالیم که الگوی بازیگری، خلاقیت و انسانیت را به چشم خودمان می بینیم. ما چه نسل خوشبختی هستیم که با استاد مشایخی در یک دوره زمانی زندگی می‌کنیم. برای من هر روزی که خود استاد مشایخی را ببینم یا اثری از ایشان را مشاهده کنم، برایم روز تولدشان است.

او با اشاره به فیلم «قیصر» گفت: باید از مسعود کیمیایی تشکر کنیم که فیلم قیصر را ساخت تا نسل ما بتواند فیلم فارسی را باز بشناسد. هیچ وقت دایی فیلم «قیصر» را فراموش نمی‌کنیم.

 

غلامحسین لطفی: هر وقت حقوق می‌گیرم یاد استاد مشایخی می‌افتم

غلامحسین لطفی نیز یادآور شد: صحبت درباره استاد مشایخی این کلماتی نیست که ما برای تعریف از ایشان بکار می‌بریم. ایشان نیازی به این تعاریف ندارند. آقای مشایخی مرا از دور می‌شناسند، ولی من هر ماهی که حقوق می‌گیرم یاد ایشان می‌افتم.

او ادامه داد: اوایل انقلاب در تئاتری به نام «سربازها» ایفای نقش می‌کردم و چندان شناخته شده نبودم. یک شب استاد مشایخی برای تماشای تئاتر تشریف آورده بودند و همه سعی می‌کردیم بهترین بازی‌مان را انجام دهیم و با وجود مشکلاتی که از بدشانسی برایم در ان شب اتفاق افتاد و به سختی خودم را به صحنه رساندم، پس از پایان اجرا استاد مشایخی گفتند که فردا به اداره تئاتر بروم و من بعد از یک ماه کارمند رسمی اداره تئاتر شدم و الان هم چند سالی است که بازنشسته شدم، ولی این حقوق امروزم را از ایشان دارم.

این بازیگر گفت: تولد ایشان تولد من در بازیگری است و خیلی خوشحالم که امروز قبل از از دست دادن بزرگان، از آنها یاد می‌کنیم.

 

کامران قدکچیان: کار کردن با جمشید مشایخی تبدیل به یک ژست شده است

همچنین کامران قدکچیان (کارگردان) که از دیگر سخنرانان مراسم جشن تولد جمشید مشایخی بود، در سخنانی اظهار کرد: امروز در سینما اینکه کسی با جمشید مشایخی کار کند، یک ژست شده است که به نظر من هم ژست خوبی است و من هم افتخار دارم که با ایشان همکار بوده‌ام.

او ادامه داد: در برخی از آثار آقای علی حاتمی من دستیار ایشان بودم و از آنجا افتخار همکاری با آقای مشایخی را داشتم و از ایشان یاد می گرفتم و پس از انقلاب هم در چند اثر مدتی در ایشان انجام وظیفه کردم و از ایشان واقعا آموختم.

محمود صلاحی: جمشید مشایخی سرمایه کشور ماست

محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز اظهار کرد: سنت خوبی در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری بوجود آمده که هر ماه تولد یکی از بزرگان را جشن می گیرند تا آنها را به جوانان معرفی کنند. بزرگترین سرمایه هر کشوری حضور افرادی است که هم خودشان رشد می کنند و هم باعث رشد دیگران می شوند.

او یادآور شد: ما در سینمای کشورمان افراد بزرگ زیاد داریم، اما برخی بزرگترند؛ علاوه بر جذابیت بازیگری و هنری استاد مشایخی، ایشان از نظر انسانی هم بزرگ هستند. این افراد سرمایه‌های ما هستند و ما تصمیم داریم تا این افراد در کنار ما هستند، به نسل جوان معرفی شوند. البته برای معرفی افرادی استاد جمشید مشایخی نه فقط یک تولد، بلکه باید درباره ایشان کتاب‌هایی نوشته شود.

 

در پایان می توانید عکس های محسن فاتح پور از این مراسم را به صورت اختصاصی در تریبون هنر ببینید

تاریخ انتشار :۱۷ آذر ۱۳۹۵

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام


*

codeیادداشت آرشیو

 • تریبون هنر _ حسین لامعی: یک: نوشتن از مهناز افشار، کار آسانی نیست. بازیگری که همه‌ی حواشی و اتفاقاتِ این یک ساله‌اش، باعث شده امروز کمتر از هرچیز، به «بازیگری» ِ او توجه شود. نکته اما این است که ما می‌توانیم مواضع سیاسی اجتماعی افشار را بپسندیم یا نپسندیم؛ می‌توانیم […]

 • گورخوابها

  تریبون هنر: بابک صحرایی درباره تئاتر «گورخوابها» نوشت: گورخوابها عیان کننده وجه دیگرى از توانایى هاى منحصر به فرد نسیم ادبى در بازیگرى است دگردیسى شخصیت زن قصه در طول نمایش و آشنایى با روان پریشى هایش، به زیبایى هرچه تمام توسط نسیم ادبى به عینیت رسیده از سوى دیگر، […]

 • فرزاد حسنی در هوس و هفت دقیقه

  تریبون هنر: بابک صحرایی بازی فرزاد حسنی در نمایش «هوس و هفت دقیقه» را تحسین برانگیز دانست و نوشت: شاه نقشی را روی صحنه تئاتر خلق کرده بابک صحرایی در صفحه شخصی اش در اینستاگرام درباره بازی فرزاد حسنی در «هوس و هفت دقیقه» نوشت: بازى فرزاد حسنی در این […]

 • نیلوفر لاری پور بابک صحرایی رازیما میرزایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: تئاتر “به وقت پازولینى” را دو بار ببینید «به وقت پازولینى از چندین منظر، تئاتر زیبا و تحسین برانگیزى است نمایش “به وقت پازولینى” با نویسندگى و کارگردانى آرش سنجابى مفهوم عمیقى دارد که راز و رمزش با روایتى درست و تعلیقى جذاب، آرام آرام در […]

 • عبدارضا منجزی
  به بهانه ی تولد بازیگر ما....
  بهروز وثوقی، یه مرد بود ، یه مرد ..
  یادداشتی از عبدالرضا منجزی

  تریبون هنر _ عبدالرضا منجزی: دو تا بمب اتم باید ترکونده شود ، زمین و زمان رو شخم بزند ، این و آن را بهم بدوزد، یه انرژی هایی رها بشود، یک چیزهایی در چیزی دیگر قاطی بشود تا یه همچو موجود عجیبی مثل تو ، از توش دربیاید، تا […]

Ad