Ad

در نشست خبری کنسرت گروه موسیقی «نوباز» عنوان شد:

پدرام درخشانی: موسیقی با کلام نمی‌تواند تلفیقی باشد

+در حال حاضر هر چیزی که جدید است و از آن سر درنمی‌آورند، می‌گویند تلفیقی است

تریبون هنر: نشست خبری کنسرت گروه موسیقی «نوباز» که بیست و بیست و یک شهریورماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت روی صحنه می‌رود برگزار شد.

 

پدرام درخشانی در ابتدای صحبت های خود عنوان کرد: « سال نود و یک آلبوم «رومی ۳» را منتشر کردم و سال نود و دو با آقای سرلک در تالار وحدت کنسرت برگزار کردیم. احساس کردم موسیقی من کمی یکنواخت شده و نیاز به یک بازنگری دارد. مدتی آلبوم و کنسرت را تعطیل کردم تا روند ده ساله ام را عوض کنم. به مغزم استراحت دادم و در این ده سال سلیقه مردم عوض شده است.»

 

وی در ادامه گفت: « سعی کرده ام موسیقی ام را به روز کنم. طی ماه های اخیر ضمن تولید کلیپ «چهل مضراب بیات ترک» و ضبط یک آلبوم جدید در فضای کاری جدید، فصل جدیدی از کارهایم را آغاز کردم و در همین میان با دوست قدیمی ام یاشار درفشه پیشنهاد کنسرت را دادند و با پرهام علیزاده پیش من آمدند. صدای ایشان را که شنیدم متوجه شدم همان صدای مورد علاقه من است و مناسب کار من است. همه چیز دست به دست هم داد تا گروه «نوباز» راه اندازی بشود. گروه رومی باید تمام می شد و تمامش کردم. هزار گروه با این اسم وجود دارد.»

 

درخشانی در خصوص قطعاتی که در این کنسرت اجرا می شود گفت:« نود درصد قطعات این کنسرت جدید است و سعی کرده ام تنظیم ها ساده تر از قبل باشد و پیچیدگی های گروه رومی و آویژه را نداشته باشد. موسیقی پیچیده گوش کردن وقت می خواهد. سعی کردم از ریاضیات موسیقی ام کم کنم و به شیمی آن اضافه کنم. شما شاهد یک موسیقی نیمه پاپ خواهید بود.»

 

او در خصوص انتخاب شعرهای این کنسرت گفت: «من شعرهایی را انتخاب می‌کنم که پیچیده نباشند، زیرا بیشتر توجهم به موسیقی است و دوست دارم شنونده موسیقی را بشنود. از طرفی شعرهایی را انتخاب می‌کنم که خودشان آهنگ داشته باشند. ما از شعرایی مانند سیمین بهبهانی، مهدی اخوان ثالث، سعدی، ترکیبی از اشعار مولانا و ابوالسعید ابوالخیر در این اجرا استفاده می‌کنیم. علاوه بر این، قطعات « هوای عاشقی » و« گل سرخ » نیز اجرا خواهد شد. دو شعر هم سروده پرهام علیزاده است.»

 

 

پرهام علیزاده خواننده گروه موسیقی «نوباز» تصریح کرد: به نظر من این کنسرت یکی از کنسرت های متفاوتی است که مخاطبان همیشگی موسیقی با آن رو به رو خواهند شد. چون فضایی که ما می خواهیم در این کنسرت ارائه دهیم متفاوت تر از آن چیزی است که مخاطب شنیده است. به هر حال موسیقی تلفیقی به معنا و مفهوم کلمه کار ساده‌ای نیست و لازم است یک هنرمند شناخت عمیقی از گونه‌های مختلف موسیقی داشته باشد. به همین جهت با توجه به تنوعی که در این کنسرت در نظر گرفته شده من تصور می کنم مخاطبان می توانند با یک کنسرت متفاوت رو به رو باشند.»

 

 

پدرام درخشانی در خصوص آنچه به عنوان موسیقی تلفیقی شنیده می شود گفت: « در حال حاضر هر چیزی که جدید است و از آن سر درنمی‌آورند، می‌گویند تلفیقی است. موسیقی تلفیقی زمانی به‌وجود می‌آید که دو فرهنگ مختلف توسط سازهای خود با هم گفت‌وگو کنند. ضمن آنکه موسیقی با کلام نمی‌تواند تلفیقی باشد. زمانی که شعر به موسیقی وارد می‌شود، اگر لازم باشد شنونده معنی آن را بداند، به مترجم نیاز دارد، اما موسیقی تلفیقی باید بتواند به‌صورت ساده صحبت کند.»

 

یاشار درفشه در انتهای این نشست عنوان کرد:« امیدوارم این کنسرت اتفاق خوبی در موسیقی باشد. ما به اصل مطلب برگشته ایم. درخشانی روی ملودی ایرانی کار می کند و آنچه می شنوید تفکر موسیقی خودمان است.»

 

 

 

در ادامه شاهد عکس های این نشست باشید:

 

تاریخ انتشار :۱۴ شهریور ۱۳۹۵

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • نقد سریال Midnight Mass

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال عشاء ربانی نیمه شب (Midnight Mass) سریالی در نقد سوء استفاده از مسیحیت در جوامع غربی است. سوء استفاده ای که ریشه ای دیرینه دارد. تبعات ظلم و فساد برآمده از کلیساهای کاتولیک در قرن های گذشته هنوز در جواع غربی باقی است و […]

 • نقد سریال Clickbait

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال Clickbait به نقد فناوری و تاثیرات مخربش بر جامعه امروز می پردازد. سوء استفاده از فناوری بحث تازه ای نیست. وقتی پاول هارتک، شیمیدان آلمانی به هیتلر اطلاع داد می تواند از انرژی هسته ای برای ساخت سلاحی با توان تخریب نامحدود استفاده کند […]

 • سعید آقاخانی

  تریبون هنر _ سید محمد کاظمی: چند نفر را در سینما و تلویزیون می شناسید که هم کارگردان موفّقی باشد و هم بازیگر قابلی؟!در زمین بازی تلویزیون، سریال پرمخاطب بسازد و ایفاگر نقش اصلی اش باشد؛ در زمین بازی سینما روز به روز اهمّیت خودش را بیش از پیش بالا […]

 • رضا یزدانی

  تریبون هنر: امروز تولد رضا یزدانی، هنرمند برجسته عرصه های موسیقی و سینماست. بابک صحرایی با انتشار ماکت ابتدایی بخشی از آهنگی منتشر نشده با صدای رضا یزدانی نوشت: رضا یزدانی از معدود خواننده های مولف و جریان ساز موسیقی ایران است آگاه و هوشمند است و حضورش در سینما […]

 • نقد سریال چپل ویت

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال چپلویت (Chapelwaite) سریالی دلهره آور و روانشناختی است. سریالی با فضای گونیک قرن نوزدهمی که با شروع نفسگیرش در قسمت اول، مخاطب را با خود همراه می کند. تا قسمت های میانی، برجستگی تم جنایی روانشناختی اثر با بازی خوب آدرین برودی، فضای اگرچه […]

Ad
Ad
Ad
Ad