Ad


وزیر ارشاد: جشنواره فیلم فجر در سال آینده تغییرات جدی خواهد داشت

تریبون هنر: «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره چهلم با شعار «امید، اخلاق و آگاهی بخشی» شروع به کار کرد و تلاش کرد تا پایان به این شعار مهم پایبند بماند.

 

به گزارش تریبون هنر به نقل از روابط عمومی چهلمین جشنواره فیلم فجر، «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جشنواره فیلم فجر در گفت‌وگوی ویژه خبری شامگاه ۳۰ بهمن ماه در شبکه دو سیما گفت: آغاز به کار دولت مردمی از شهریور امسال شروع شد، اما فرآیند تولید فیلم‌ها یک فرآیند طولانی است و حدود یک سال طول می‌کشد. یکی از اولین‌ کارهایمان در این بخش این بود که رئیس سازمان سینمایی را تعیین کنیم. او یکی از بهترین‌تهیه‌کنندگان انقلابی سینما است. ما محمد خزاعی تهیه‌کننده فیلم« قلاده‌های طلا» و «به وقت شام» که یک چهره شناخته‌شده‌ است، را در راس سازمان سینمایی قرار دادیم و او بلافاصله کادر اجرایی دبیرخانه جشنواره را انتخاب کرد و رسما کار جشنواره شروع شد.

اسماعیلی ادامه داد: بیش از ۶۰ فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و هیات انتخاب جشنواره که از فعالان شناخته شده سینما بودند، منطبق بر شعارهای جشنواره مبتنی بر آگاهی‌بخشی، امیدآفرینی و اخلاق‌مداری، فیلم‌ها را انتخاب کردند. تلاش کردیم که امسال علیرغم اینکه فرآیند تولید آثار از پیشتر شروع شده بود، تا حد امکان فیلم‌ها با شعارهای جشنواره نزدیک باشند. در این دوره جشنواره سعی شد تا با انتخاب ۲۲ فیلم، سبد متفاوتی از فیلم‌ها با موضوعات متنوع حضور داشته باشند. ۵ فیلم دفاع مقدس و فیلم‌های طنز و اجتماعی به این رویداد سینمایی راه یافت که از جمله فیلم‌ «موقعیت مهدی» که کاری از یکی کارگردانان فیلم اولی بود، این فیلم از جمله آثار درخشانی است که درباره زندگی شهید «مهدی باکری» شهیدی که مقام معظم رهبری درباره‌اش صحبت کرده‌اند، ساخته شده است. از دیگر فیلم‌های درخشان امسال می‌توانیم به فیلم «ضد» که درباره شهدای هفتم تیر ساخته شده است، صحبت کرد.

رییس شورای هنر کشور درباره حواشی ایجاد شده در جشنواره فیلم فجر، توضیح داد: در ایام جشنواره فیلم فجر ۲۴۰ هنرمندان بالای سن آمده‌اند و صحبت کردند و حتی در اختتامیه جشنواره فیلم فجر هنرمندانی که بالای سن آمدند و جایزشان را دریافت کردند این جایزه را به خانواده‌هایشان هدیه کردند. حتی یکی از هنرمندانمان «نادرسلیمانی» جایزه‌اش را به ۱۷ هزار و دویست شهید ترور تقدیم کرد.

وزیر فرهنگ در دولت مردمی افزود: در کنار این اتفاقات یک اظهار نظر غلط نیز گفته شد که به سرعت از جانب دبیرخانه جشنواره و تهیه‌کننده فیلم، این گفتار محکوم شد و خود گوینده نیز از اتفاقی که افتاده بود اظهار پشیمانی کرد. مشخص است که دولت انقلابی با این اظهار نظرها مخالف است. ما در حوزه فرهنگ با یک میراث عجیب از ٨ سال گذشته روبه‌رو بوده‌ایم. جشنواره چهلم یک پرونده قابل قبول دارد. یک اتفاق با دلخوری برخی از آحاد جامعه مواجه شد که این اتفاق بیانگر شعور انقلابی مردم است. باید توجه داشت که در عرصه سینما ریل‌گذاری جدیدی قرار است اتفاق بیافتد و فضای جدیدی در این عرصه رخ خواهد داد و این موضوع با همکاری و تعامل امکان‌پذیر خواهد بود. این ریل‌گذاری باید همراه با صبر و آرامش در عین حال با تعامل باشد و تعامل این کار را آسان‌تر خواهد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه همچنین با اشاره به دیگر اقدامات وزارت فرهنگ در دوره جدید در دولت عدالت محور، افزود: به‌روز رسانی آیین نامه ها زیر نظر معاونت حقوقی این وزارتخانه، نهادینه کردن عدالت فرهنگی با هدف شفاف سازی و از بین بردن تبعیض‌ها و در نهایت کاهش فساد در تمامی عرصه‌های فرهنگ، هنر و رسانه از دیگر اقدامات این وزارتخانه در دوره جدید است.

اسماعیلی در پایان تاکید کرد: هرگونه اظهارنظر غلط درباره جشنواره فیلم فجر امسال را محکوم می‌کنیم. اخبار فضای عفیفانه حاکم در جشنواره و فیلم‌ها آنطور که باید مخابره و انتقال پیدا نکرد و از فضاهای فرهنگی موجود دراین دوره، حرفی زده نشد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره فیلم فجر در سال آینده تغییرات جدی خواهد داشت، افزود: برنامه تحولی ما در این زمینه آماده است و کاملا روشن است که در این زمینه چه اتفاقاتی خواهد افتاد. جشنواره فیلم فجر باید در تراز جریان مومن به انقلاب باشد که این موضوع اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران را شامل می‌شود، بخش‌هایی متناسب با وضعیت جامعه به این جشنواره اضافه خواهد شد. در همین جشنواره امسال در بخش جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی ویژه پاسداشت شهید سلیمانی، اهدای جوایز این بخش توسط خانواده این سردار بزرگ انجام شد. این‌ اقدامات در بخش‌های تخصصی در این جشنواره صورت خواهد گرفت. جبهه مومن به انقلاب هم فضای فرهنگ و هنر را رونق خواهد داد و این پایبندی به ارزش‌های انقلاب را به همراه خواهد داشت.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۱ اسفند ۱۴۰۰

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • نقد فیلم علف زار: خوش ساخت و تحسین برانگیز / یادداشت بابک صحرایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: علف زار به کارگردانی کاظم دانشی از معدود فیلم های خوبی است که در سال های اخیر ساخته شده. در دوران ضعف فیلمنامه و بی قصه بودن و باری به هر جهت بودن مضامین، فیلمنامه خوبی دارد که ضمن پرداختن شجاعانه به بخشی از معضلات […]

 • عنکبوت مقدس؛ ناگفته هایی از چگونگی تولید و حواشی

  تریبون هنر: عنکبوت مقدس به کارگردانی علی عباسی پس از نمایش در جشنواره کن، حواشی بسیاری را ایجاد کرده و عمده این حواشی به دلیل زاویه دید جاری در فیلم است. برداشت برآمده از فیلم این چنین است که قتل های زنجیره ای سعید حنایی مربوط به نگرش مذهبی جاری […]

 • لامینور؛ تکامل فلسفی موسیقی در سینمای داریوش مهرجویی
  لامینور؛ تکامل فلسفی موسیقی در سینمای داریوش مهرجویی
  یادداشت بابک صحرایی در مجله فیلم امروز

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: شوپنهاور موسیقی را عالی ترین نوع هنری می داند که نیازی به حمایت اشکال دیگر هنری ندارد. او می گوید موسیقی را نمی توان به زبان یا قلم بازگفت. باید شنید و آزمود. پیش تر از شوپنهاور و شیفتگی اش به موسیقی، افلاطون اولین فیلسوفی […]

 • فیلم «تاپ گان: ماوریک» و زمینه سازی امریکا برای حمله هسته ای به ایران

  تریبون هنر: محمدعلی آهنگران درباره فیلم «تاپ گان؛ ماوریک» در استوری ایسناگرامش نوشت: «این فیلم خوش ساخت با بازی تام کروز ماجرای حمله موفقیت آمیز نیروی هوایی امریکا به تاسیسات هسته ای یک کشوری است. این تاسیسات در منطقه ای دقیقا شبیه منطقه فردو قرار دارد. به گمان من این […]

 • زهرا امیرابراهیمی در فرش قرمز کن

  تریبون هنر: رضا صائمی، نویسنده و منتقد، امروز بعد از حضور زهرا امیرابراهیمی در جشنواره کن نوشت: این حضور باشکوه جلوه می کند وقتی از گذر آن خاطرات و مخاطرات، اشک ها به لبخندها بدل می شود … جضورش بر فرش قرمز کن، بازگشت به عرش دوباره است … به […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad