Ad


هشدار ائمه جمعه: تماشای این سریال روزه را باطل می‌کند

تریبون هنر: امامان جمعه در کشور الجزایر، نسبت به پخش یک سریال رمضانی اعتراض کرده و در خطبه‌هایشان به مردم گفته اند که دیدن این سریال به شئونات مردم الجزایر خدشه وارد کرده و روزه آن‌ها را باطل می‌کند.

شبکه الجزیره گزارش داد سریالی به نام «عشق پادشاهان» که ساخته مشترک کشورهای الجزایر و تونس است، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان، از یکی از شبکه‌های محلی الجرایر به روی آنتن رفته است. پخش این سریال از همان قسمت اول با انتقادهایی در فضای مجازی همراه شد. منتقدان پخش این سریال را موجب ترویج بی حیایی در الجزایر می‌دانستند.

 

در پی این اعتراض ها و پس از پخش ۱۰ قسمت از این سریال، سازمان نظارت بر محتوای برنامه های صوت و تصویر فراگیر در الجزایر، دستور توقف پخش را صادر کرد و شبکه پخش کننده نیز ضمن عذرخواهی از بینندگانش، اعلام کرد که به مدت یک هفته پخش این سریال متوقف می‌شود.

 

نخستین تصاویری که در این سریال اعتراض الجزایری‌ها را برانگیخته، مربوط به منشی است سعی می‌کند به هر طریقی توجه مدیرش را به خود جلب کند.

 

کاربران الجزایری در فضای مجازی، محتوای این مجموعه که تقلیدی از سریال ترکی «عشق تجملاتی» است را با فرهنگ الجرایر نامتناسب می‌دانند و معتقدند سریالی که منطبق با سنت‌ و فرهنگ مردم الجزایر ساخته نشده، نباید از شبکه‌های محلی پخش شود.

 

الجزایر و تونس در سال‌های اخیر چند سریال مشترک ساخته‌اند که برخی از آن‌ها موفق نیز بوده‌اند.

 

سریال عشق پادشاهان

دامنه اعتراض به سریال الجزایری به مساجد این کشور هم کشیده شد؛ تا جایی که امامان جمعه در این کشور، تصریح کردند که پخش سریال‌هایی با محتوای نامناسب، احساسات جامعه را جریحه دار کرده و با اعتقاد بر اینکه تماشای چنین برنامه هایی روزه را باطل می‌کند، خواستار تحریم این سریال شدند.

 

یکی از کاربران گفته است: ممکن است بیننده الجزایری چنین محتوایی را از یک سریال خارجی بپذیرد ولی در سریال‌های داخلی آن‌ را رد می‌کند.

 

یک کارگردان الجزایری هم گفته است که حق مخاطب است زندگی واقعی خود را در سریال‌ها ببیند و با توجه به اینکه در شب‌های ماه رمضان تمام اعضای خانواده دور هم جمع شده و تلویزیون تماشا می‌کنند و از آنجایی که خانواده‌های الجزایری محافظه کارند، باید در پخش سریال ها توجه و حساسیت بیشتری صورت گیرد.

 

این کارگردان الجزاری گفته است: در سینما می‌توانیم آزادی عمل بیشتری داشته باشیم زیرا مخاطب به خانه ما می‌آید تا فیلم تماشا کند اما در تلویزیون این ما هستیم که مهمان خانه مخاطبان می‌شویم. به ویژه وقتی سریالی از شبکه‌های محلی و آن هم در ماه رمضان پخش می‌شود، باید در مورد آن دقت بیشتری داشته باشیم.

 

او درباره تابوشکنی در فیلم و سریال‌ها گفته است: تابوشکنی در آثار نمایشی باید طبق الگو و قاعده خاصی صورت پذیرد تا مخاطب را شوکه نکند. حتی در تلویزیون‌های اروپایی هم آثار نمایشی برحسب مصلحت‌های تاریخی، اجتماعی و سیاسی، دچار سانسور می‌شوند.

 

با این وجود به نظر این کارگردان الجزایری، ممانعت از پخش سریال‌های تابوشکن، راه حل مناسبی نیست و نباید این مسائل را بیش از اندازه بزرگ کرد.

توقف پخش سریال مذکور، بسیاری از مخاطبان الجزایر را خشنود و راضی کرده است اما عده‌ای نیز این عمل را سنگ اندازی بر سر راه آزادی هنر در این کشور می‌دانند.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • نقد سریال بی گناه؛ رنج آگاهی / به قلم بابک صحرایی در مجله فیلم امروز
  نقد سریال بی گناه؛ رنج آگاهی
  به قلم بابک صحرایی در مجله فیلم امروز

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: جوزف کمبل در کتاب قدرت اسطوره می گوید: «فقط تنهایی و رنج است که دریچه ذهن را به روی آنچه بر دیگران پوشیده است باز می کند.».این یعنی رسیدن به آگاهی و از این منظر، سریال بی گناه، قصه انسان هایی است که تنهایی و […]

 • برگ برنده‌ای به‌نام طغیان / نگاهی به سریال پوست شیر

  تریبون هنر: یکی از برگ‌های برنده سریال محبوب «پوست شیر»، شجاعت جمشید محمودی و رضا بهاروند در خلق شخصیت‌هایی است که میانه چندانی با محافظه‌کاری ندارند. به گزارش تریبون هنر در مورد دلایل موفقیت سریال پوست شیر که به‌تازگی پخش فصل سوم آن در پلتفرم فیلم‌نت آغاز شده است، می‌توان […]

 • گلشیفته فراهانی و آداب دشمنی
  گلشیفته فراهانی و آداب دشمنی
  یادداشت سید عبدالجواد موسوی

  تریبون هنر: همین اول بگویم که قصد این یادداشت دفاع از گلشیفته فراهانی نیست. این را گفتم تا آدم های عجولی که می خواهند با خواندن دو کلمه کامنت بگذارند و یا تکلیف دنیا و آخرت نویسنده را فوری روشن کنند حساب کار دستشان بیاید. دیگر آن که گلشیفته فراهانی […]

 • در  یک سال گذشته پنج سریال از نظر امتیاز و محبوبیت، بهترین جایگاه را در IMDB داشته اند. بارها اتفاق افتاده که بعضی از سریال‌ها در گذر زمان در ذهن مخاطبان خود باقی مانده اند

  تریبون هنر: در  یک سال گذشته پنج سریال از نظر امتیاز و محبوبیت، بهترین جایگاه را در IMDB داشته اند. بارها اتفاق افتاده که بعضی از سریال‌ها در گذر زمان در ذهن مخاطبان خود باقی مانده اند و فقط به دیدن چندساعته ختم نشده اند بلکه طرفداران آن ها، سبک […]

 • شرکت در جشنواره فجر خیانت نیست / یادداشت عبدالجواد موسوی

  تریبون هنر _ سید عبدالجواد موسوی: چیزی نوشته بودم درباره جشنواره های فجر و بیشتر فیلم فجر. طبیعی است که برپایی جشنواره در چنین روزهایی که حال خیلی ها خوب نیست از نظر من کار چندان درستی نباشد و اصلا در چنین روزگارانی برپایی هرگونه جشنواره ای را دهن کجی […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad