Ad


هشدار ائمه جمعه: تماشای این سریال روزه را باطل می‌کند

تریبون هنر: امامان جمعه در کشور الجزایر، نسبت به پخش یک سریال رمضانی اعتراض کرده و در خطبه‌هایشان به مردم گفته اند که دیدن این سریال به شئونات مردم الجزایر خدشه وارد کرده و روزه آن‌ها را باطل می‌کند.

شبکه الجزیره گزارش داد سریالی به نام «عشق پادشاهان» که ساخته مشترک کشورهای الجزایر و تونس است، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان، از یکی از شبکه‌های محلی الجرایر به روی آنتن رفته است. پخش این سریال از همان قسمت اول با انتقادهایی در فضای مجازی همراه شد. منتقدان پخش این سریال را موجب ترویج بی حیایی در الجزایر می‌دانستند.

 

در پی این اعتراض ها و پس از پخش ۱۰ قسمت از این سریال، سازمان نظارت بر محتوای برنامه های صوت و تصویر فراگیر در الجزایر، دستور توقف پخش را صادر کرد و شبکه پخش کننده نیز ضمن عذرخواهی از بینندگانش، اعلام کرد که به مدت یک هفته پخش این سریال متوقف می‌شود.

 

نخستین تصاویری که در این سریال اعتراض الجزایری‌ها را برانگیخته، مربوط به منشی است سعی می‌کند به هر طریقی توجه مدیرش را به خود جلب کند.

 

کاربران الجزایری در فضای مجازی، محتوای این مجموعه که تقلیدی از سریال ترکی «عشق تجملاتی» است را با فرهنگ الجرایر نامتناسب می‌دانند و معتقدند سریالی که منطبق با سنت‌ و فرهنگ مردم الجزایر ساخته نشده، نباید از شبکه‌های محلی پخش شود.

 

الجزایر و تونس در سال‌های اخیر چند سریال مشترک ساخته‌اند که برخی از آن‌ها موفق نیز بوده‌اند.

 

سریال عشق پادشاهان

دامنه اعتراض به سریال الجزایری به مساجد این کشور هم کشیده شد؛ تا جایی که امامان جمعه در این کشور، تصریح کردند که پخش سریال‌هایی با محتوای نامناسب، احساسات جامعه را جریحه دار کرده و با اعتقاد بر اینکه تماشای چنین برنامه هایی روزه را باطل می‌کند، خواستار تحریم این سریال شدند.

 

یکی از کاربران گفته است: ممکن است بیننده الجزایری چنین محتوایی را از یک سریال خارجی بپذیرد ولی در سریال‌های داخلی آن‌ را رد می‌کند.

 

یک کارگردان الجزایری هم گفته است که حق مخاطب است زندگی واقعی خود را در سریال‌ها ببیند و با توجه به اینکه در شب‌های ماه رمضان تمام اعضای خانواده دور هم جمع شده و تلویزیون تماشا می‌کنند و از آنجایی که خانواده‌های الجزایری محافظه کارند، باید در پخش سریال ها توجه و حساسیت بیشتری صورت گیرد.

 

این کارگردان الجزاری گفته است: در سینما می‌توانیم آزادی عمل بیشتری داشته باشیم زیرا مخاطب به خانه ما می‌آید تا فیلم تماشا کند اما در تلویزیون این ما هستیم که مهمان خانه مخاطبان می‌شویم. به ویژه وقتی سریالی از شبکه‌های محلی و آن هم در ماه رمضان پخش می‌شود، باید در مورد آن دقت بیشتری داشته باشیم.

 

او درباره تابوشکنی در فیلم و سریال‌ها گفته است: تابوشکنی در آثار نمایشی باید طبق الگو و قاعده خاصی صورت پذیرد تا مخاطب را شوکه نکند. حتی در تلویزیون‌های اروپایی هم آثار نمایشی برحسب مصلحت‌های تاریخی، اجتماعی و سیاسی، دچار سانسور می‌شوند.

 

با این وجود به نظر این کارگردان الجزایری، ممانعت از پخش سریال‌های تابوشکن، راه حل مناسبی نیست و نباید این مسائل را بیش از اندازه بزرگ کرد.

توقف پخش سریال مذکور، بسیاری از مخاطبان الجزایر را خشنود و راضی کرده است اما عده‌ای نیز این عمل را سنگ اندازی بر سر راه آزادی هنر در این کشور می‌دانند.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • سریال تهران فصل دوم

  تریبون هنر: پخش فصل دوم سریال «تهران» آغاز شده. سریالی جاسوسی که ساخت اسرائیل است و تلاش های فراوانی شده تا به عنوان سریالی مهم مورد توجه قرار بگیرد اما از ابتدای پخش فصل اول خود با انتقادهای گسترده ای روبرو شده است.   رزیم صهیونیستی درباره سریال تهران عنوان […]

 • فرهاد قائمیان پرویز پرستویی

  تریبون هنر:‌ فرهاد قائمیان، بازیگر برجسته و مطرح سینما و تلویزیون، یادداشتی را درباره پرویز پرستویی و حواشی پیش آمده در امریکا منتشر کرد. فرهاد قائمیان درباره پرویز پرستویی نوشته است: در تاریخ سینمای ایران، انگشت شمارند بازیگرانی که بیش از یک دهه، محبوب، با افتخار و معتبر بوده‌اند. بسیار […]

 • احسان کرمی پرویز پرستویی

  تریبون هنر: احسان کرمی، بازیگر برجسته تئاتر و سینما و تلویزیون که این روزها برای اجرای نمایش پازل در امریکا به سر می برد یادداشتی را درباره پرویز پرستویی و حواشی اخیر منتشر کرد. او در سالن نمایش فیلم «هزار و یک روز» با حضور پرویز پرستویی نیز به عنوان […]

 • تریبون هنر: بچه در برنامه مهمونی یکی از محبوب ترین شخصیت های این روزهاست. با شروع پخش برنامه مهمونی با اجرای ایرج طهماسب، این عروسک محبوبیت زیادی پیدا کرده و فضای مجازی از ویدئوهای او پر شده است. بچه، شیرین زبان است و کمی بی ادب. باهوش است و حرفش […]

 • بهترین سریال های خارجی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: بهترین سریال های خارجی در حدودا ۱۰ سال اخیر، در ژانرهای مختلفی قرار دارند. در این یادداشت به سریال های خوب و موفقی اشاره کرده ام که در ایران کمتر دیده شده اند. سریال هایی که در اروپا و امریکا با استقبال فراوانی مواجه شده […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad