Ad

پخش فصل دوم آغاز شد

سریال تهران فصل دوم: ادامه تلاش های اسرائیل برای فریب مخاطب

تریبون هنر: پخش فصل دوم سریال «تهران» آغاز شده. سریالی جاسوسی که ساخت اسرائیل است و تلاش های فراوانی شده تا به عنوان سریالی مهم مورد توجه قرار بگیرد اما از ابتدای پخش فصل اول خود با انتقادهای گسترده ای روبرو شده است.

 

رزیم صهیونیستی درباره سریال تهران عنوان کرده بود که این سریال بالاتر از فیلم ها و سریال هایی قرار دارد که ایران درباره اسرائیل ساخته است. سریال تهران با هیاهوی بسیاری پخش خود را آغاز کرد اما در ایران با موفقیتی روبرو نشد.

 

سریال تهران در جوایز امی در بخش بین‌المللی برنده جایزه شد و سازندگانش را بیش از پیش به ساخت دنباله آن ترغیب کرد.

پخش فصل دوم سریال تهران از پانزدهم اردیبشهت به صورت آنلاین در سرویس اپل آغاز شده است. فصل دوم نیز همانند فصل گذشته با تبلیغات فراوانی به انتشار رسیده است. یکی از تلاش‌هایی که برای تبلیغ این سریال به کار بسته شد وارد کردن گلن کلوز بازیگر هالیوودی در سریال بود تا امکان صحبت کردن بیشتر درباره سریال را فراهم کند.

 

فصل اول این سریال که در ۸ اپیزود تهیه شد پاییز سال ۲۰۱۹ روی آنتن رفت و با وجود اینکه تلاش فراوانی خرج شد تا صحنه‌های فیلم که همه در آتن، پایتخت یونان، فیلمبرداری شده بتواند یادآور تهران و ویژگی‌های مکانی‌اش باشد، این تلاش نزد مخاطبان ایرانی کاملاً ناکام ماند و نقدهای زیادی بر این جنبه از سریال در مطبوعات ایرانی ارایه شد.

 

سریال تهران فصل دوم

داستان «تهران» درباره چیست؟

در این مجموعه، شخصیتی به نام تامار رابینیان که دختر جوانی است که نقشش را نیو سلطان بازی کرده در نقش مامور موساد وارد ایران می‌شود تا بتواند مانع پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران شود. وی که ریشه‌ای ایرانی دارد و با خانواده‌اش در اسراییل زندگی می‌کند هنوز خاله‌ای در ایران دارد و ملاقات وی بهانه ورود او به ایران است.

 

در حالی که فصل اول با ناکامی اسراییل در حمله هوایی برای از بین بردن تاسیسات هسته‌ای ایران به پایان رسید و به جای آن یک هواپیمای اسراییلی سرنگون شد، فصل دوم از جایی که داستان متوقف شده بود ادامه پیدا می‌کند. خلبان اسراییلی اسیر شده و در تهران زندانی است و تامار در تلاش است تا راهی برای نجات وی پیدا کند.

 

در ادامه تامار با شروین هکر جوان ایرانی که به وی کمک کرده و در تهران پنهان شده و دو ماه پس از پایان فصل اول باید ماموریت اصلی را که بلاتکلیف مانده به پایان برساند. اما این فصل تکرار فصل قبل نیست و ماموریت جدیدی در راه است که می‌تواند شامل مانورهای موساد و سپاه در برابر هم باشد.

 

در فصل دوم افسر اطلاعاتی سپاه با بازی شان توب که در آخرین صحنه فصل اول تیر خورده بود، باز گشته است تا از خروج جاسوسان اسراییلی از ایران، جلوگیری کند.

 

در پایان قسمت اول این فصل گلن کلوز در نقش مرجان منتظری زنی بریتانیایی ظاهر می‌شود که ترکیبی از فارسی انگلیسی صحبت می‌کند و شخصیتی مرموز و مشکوک است ولی قهرمان اصلی مجبور است همراهی وی را بپذیرد چون راه دیگری ندارد.

 

به نظر می‌رسد اپل همه تلاش خود را کرده تا بتواند با استفاده از درام‌های جاسوسی در رقابت با دیگر سرویس‌های نمایش آنلاین از قافله جا نماند.

در حالی که فصل اول با شکست کامل ماموریت تامار به پایان رسید وی در این فصل تلاش دارد به پسر یکی از قدرتمندترین مسئولان ایرانی نزدیک شود. به همین منظور فضاهای شیک از باشگاه‌های ورزشی تا رستوران‌ها و مهمانی‌ها در مرکز داستان قرار می‌گیرد تا فیلم ضمن اینکه روی دیگری از ایران را نشان می‌دهد از نظر صحنه‌های پر زرق و برق چیزی از فیلم‌های مشابه خارجی کم نداشته باشد.

 

منتقد گاردین با تماشای ۲ اپیزود اول این فصل حسابی سرشوق آمده و می‌گوید اگر قرار بود همه فصل با هم استریم شود زیادی‌اش می‌شد. وی از این فیلم به عنوان تریلری هیجان‌انگیز یاد کرده که حضور گلن کلوز قدرت یک ستاره را به کشش درام جاسوسی افزوده است.

نشریه تلگراف نیز نوشته است: تلویزیون اسراییل از زمانی که سریال «زندانیان جنگ» را در سال ۲۰۱۰ ساخت و الهام بخش ساخت سریال «هوملند» با تمرکز بر دوستی دو دشمن شد، تلاش کرده تا خود را بالا بکشد، اما غیرممکن است بخواهیم به بازسازی «تهران» فکر کنیم که سریالی پرتنش است. این درام پرتره‌ای ظریف از کشوری را ترسیم می‌کند که اغلب آن را به عنوان کشوری یک بعدی و ضدغرب تصویر کرده‌اند.

 

سریال تهران فصل دوم

عوامل «تهران»: این سریال صهیونیستی نیست!

عوامل اسراییلی ساخت این سریال اما همواره تاکید کرده‌اند که این سریال بر مبنای سیاست‌های رژیم صهیونیستی ساخته نشده و قصد آنها ساخت فیلمی پرتحرک و انسانی بوده است.

دانا ادن که از تهیه‌کنندگان سریال است پس از دریافت جایزه امی با تاکید بر این مساله گفت: «تهران فقط یک سریال ملی و متعلق به کشور اسراییل نیست؛ بلکه به درک و شناخت انسان‌هایی می‌پردازد که در پشت خطوط، به عنوان دشمن شما شناخته می‌شوند.»

 

نیو سلطان بازیگر نقش اصلی در مصاحبه با ورایتی نیز بر این مساله تاکید کرده که این سریال جنبه خوب و بد ندارد بلکه بیشتر به درگیری و هیجان می‌پردازد و بیشتر درباره مردم واقعی تهران و اسراییل از یک زاویه هیجان‌انگیز است. وی تاکید کرده که در فصل دوم ماموریت برای تامار بسیار شخصی‌تر است و علاقه شخصی وی می‌تواند او را گیج کند و حتی کنترلش را برهم بزند.

 

هر چند در این سریال ماموران امنیتی و پلیس ایران کاملاً کارآزموده و بسیار شبیه کارآگاهان تیزهوش فیلم‌های هالیوودی تصویر شده‌اند و حتی موساد است که چهره‌ای خشن دارد، اما آنچه باید درباره این سریال بر آن تمرکز شود این است که توجهی به نظر واقعی مردم ایران نسبت به رژیم صهیونیستی ندارد و احساس موجود از این رژیم را به مخالفت یک جناح سیاسی خاص در ایران نسبت می‌دهد و همه تلاش سازندگان سریال نیز این است تا رژیم صهیونیستی را به عنوان یک کشور معمولی در منطقه مطرح کنند.

 

نادر طالب‌زاده: «تهران» محصول صادراتی رژیم صهیونیستی است

پیش از این و همزمان با اوج‌گیری تب و تاپ پخش فصل نخست سریال «تهران» زنده‌یاد نادر طالب‌زاده در برنامه تلویزیونی «عصر» به‌صورت ویژه به این سریال پرداخت و آن را «محصولی صادراتی» از رژیم صهیونیستی توصیف کرد که به سه زبان فارسی با زیرنویس عبری، انگلیسی و عربی ارایه شده است.

 

بهروز افخمی کارگردان سینمای ایران نیز در این برنامه و در گفتگو با نادر طالب‌زاده درباره سریال «تهران» گفت: قسمت‌های پخش‌شده از سریال «تهران» هم خیلی خسته‌کننده است و هم تماشاگر را احمق فرض کرده است! آش آنقدر شور شده که فکر کنم تماشاگر اسراییلی هم بفهمد دیگر اوضاع اینگونه نیست! حتی تماشاگر ضدانقلاب خارج از ایران هم همینطور است و به نظرم شاید تماس بگیرند به تهیه‌کننده و بگویند با اینکه مخالف ایران هستیم ولی این خبرها هم نیست (با خنده)! می‌توان گفت این سریال یک ملودرام آبکی است.

 

افخمی درباره تحلیل خود از دلایل ساخت این سریال در شرایط کنونی توسط رژیم صهیونیستی عنوان کرده بود: در چند سال اخیر، به‌خصوص بعد از برگزاری جشن‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و مهم‌تر از آن ترور سردار سلیمانی و بدرقه میلیونی و غیرمنتظره او توسط مردم، دشمنان انقلاب و نظام اسلامی به نوعی عدم اعتماد به نفس، پریشان‌گویی و تکرار حرف‌های نخ‌نمای که گویی حتی خودشان هم می‌دانند که معنایی ندارد گرفتار شده‌اند.

 

فصل نخست سریال «تهران» ابتدا در اسراییل پخش شد و پس از مدتی از طریق شبکه پخش اینترنتی اپل تی‌وی پلاس در سراسر جهان در دسترس قرار گرفت.

فصل دوم نیز از ۸ اپیزود تشکل شده که ۲ اپیزود اول آن روز پنج‌شنبه گذشته پخش شد و هر هفته یک پیزود دیگر آن در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • سریال آخرین بازمانده از ما: رویای به حقیقت پیوسته ی گیمرها

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: اگر گیمر هستید سریال «آخرین بازمانده از ما» برای شما تجربه ای فوق العاده و رویایی به حقیقت پیوسته است. در غیر این صورت با سریالی معمولی مواجه خواهید بود که در دو قسمت پایانی، جذاب می شود. بازی «The Last Of Us» یکی از […]

 • نقد سریال بی گناه؛ رنج آگاهی / به قلم بابک صحرایی در مجله فیلم امروز
  نقد سریال بی گناه؛ رنج آگاهی
  به قلم بابک صحرایی در مجله فیلم امروز

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: جوزف کمبل در کتاب قدرت اسطوره می گوید: «فقط تنهایی و رنج است که دریچه ذهن را به روی آنچه بر دیگران پوشیده است باز می کند.».این یعنی رسیدن به آگاهی و از این منظر، سریال بی گناه، قصه انسان هایی است که تنهایی و […]

 • برگ برنده‌ای به‌نام طغیان / نگاهی به سریال پوست شیر

  تریبون هنر: یکی از برگ‌های برنده سریال محبوب «پوست شیر»، شجاعت جمشید محمودی و رضا بهاروند در خلق شخصیت‌هایی است که میانه چندانی با محافظه‌کاری ندارند. به گزارش تریبون هنر در مورد دلایل موفقیت سریال پوست شیر که به‌تازگی پخش فصل سوم آن در پلتفرم فیلم‌نت آغاز شده است، می‌توان […]

 • گلشیفته فراهانی و آداب دشمنی
  گلشیفته فراهانی و آداب دشمنی
  یادداشت سید عبدالجواد موسوی

  تریبون هنر: همین اول بگویم که قصد این یادداشت دفاع از گلشیفته فراهانی نیست. این را گفتم تا آدم های عجولی که می خواهند با خواندن دو کلمه کامنت بگذارند و یا تکلیف دنیا و آخرت نویسنده را فوری روشن کنند حساب کار دستشان بیاید. دیگر آن که گلشیفته فراهانی […]

 • در  یک سال گذشته پنج سریال از نظر امتیاز و محبوبیت، بهترین جایگاه را در IMDB داشته اند. بارها اتفاق افتاده که بعضی از سریال‌ها در گذر زمان در ذهن مخاطبان خود باقی مانده اند

  تریبون هنر: در  یک سال گذشته پنج سریال از نظر امتیاز و محبوبیت، بهترین جایگاه را در IMDB داشته اند. بارها اتفاق افتاده که بعضی از سریال‌ها در گذر زمان در ذهن مخاطبان خود باقی مانده اند و فقط به دیدن چندساعته ختم نشده اند بلکه طرفداران آن ها، سبک […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad