Ad


از ممنوع الکاری نوید محمدزاده تا توقیف جیران در نشست خبری وزیر ارشاد

تریبون هنر: ایسنا نوشت: وزیر ارشاد در نشست خبری خود در مورد مسایلی همچون ممنوع الکاری نوید محمدزاده، توقیف سریال جیران و حضور فیلم های ایرانی در جشنواره های خارجی صحبت کرد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایرادی ندارد که فیلمی برای اولین‌بار در خارج کشور نمایش یابد، اما قانون باید رعایت شود و اخذ مجوز صورت گیرد و در این زمینه هم هیچ فرقی میان موارد وجود ندارد.

محمدمهدی اسماعیلی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره اکران فیلم‌های ایرانی در سرزمین های اشغالی اظهار کرد: ما به همه کسانی که در داخل فعالیت می‌کنند اعلام کردیم که موضوع اکران در سرزمین‌های اشغالی جزو خطوط قرمز است و حتماً با عوامل این کار برخورد می‌کنیم. هیچ نوع مسامحه‌ای نداریم. تشکر هم می‌کنیم از تهیه‌کنندگان و فیلمسازانی که به محض اینکه اطلاع پیدا کردند برخی از حامیانشان قصد دارند فیلم‌هایشان را در سرزمین‌های اشغالی اکران کنند، جلوی این کار را گرفتند.

 

وزیر ارشاد یادآور شد: من توصیه اکید می‌کنم به همه تهیه‌کنندگان و فیلمسازان که مواظب باشند این سوءاستفاده اتفاق نیفتد که اگر رخ دهد برای ما قابل قبول نیست و با آن برخورد می‌کنیم.

 

اسماعیلی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت سریال جیران، اظهار کرد: این در حوزه نمایش خانگی اتفاق افتاده و یک اختلاف حقوقی است‌. من در چند روز گذشته به سازمان سینمایی گفتم که در تعامل با این مجموعه‌ها تلاش کنند که این مشکل حل شود. ما حامی فعالیت این مجموعه‌های نمایش خانگی هستیم و فرصت خیلی خوبی برای مخاطبان ما است و نباید به خاطر اختلافاتی، حق مخاطبان ضایع شود.

 

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت فیلم‌های نوید محمدزاده که اکنون ممنوع‌الفعالیت است و چگونگی نمایش این فیلم‌ها تأکید کرد: اگر فیلمی در نوبت اکران است تلاش ما این است که محرومیت‌هایی که احیاناً بازیگران پیدا می‌کنند به اکران فیلم لطمه نزند. اکران فیلم متعلق به تهیه‌کننده و مجموعه ای از عوامل فیلم تا سینمادارها است و این حتماً نباید اتفاق بیفتد.

 

اسماعیلی تصریح کرد: ما در مورد هر موضوعی نه این مورد خاص، نگاه‌مان این است که محرومیت احتمالی یک هنرمند به فیلمی که ساخته شده لطمه نزند. ما به این امر مقید هستیم و به دوستان هم تذکر می‌دهیم که در چنین مواردی حتما به نفع جامعه هنری توجه کنند نه یک مورد خاص.

 

وزیر ارشاد تاکید کرد: هر فیلمی بدون اخذ مجوز نمایش در خارج کشور نمایش داشته باشد حتماً از نظر ما مشمول محدودیتهای قانونی می‌شود. هیچ درنگی در این زمینه وجود ندارد و سابق بر این شاید مماشاتی صورت می‌گرفته است اما من به همکاران تاکید کردم که در این زمینه هیچ مماشاتی صورت نگیرد. بنای ما این است که با جامعه هنری و فرهنگی کشور نهایت همکاری را داشته باشیم اما قانون باید رعایت شود.

 

اسماعیلی گفت: دوستان بیایند و قبل از نمایش مجوزهای لازم را دریافت کنند، ایرادی ندارد که فیلمی برای اولین‌بار در خارج کشور نمایش یابد، ایراد در اخذ مجوز است و ما برایمان هیچکس در این زمینه فرقی نمی‌کند. هرکس قانون را رعایت کند، حمایت می‌شود و هرکس رعایت نکند باز مطابق قانون موضوع را جمع‌بندی می‌کنیم و تلاش این است که هیچ تبعیضی صورت نگیرد.

 

وی همچنین در واکنش به انتشار برخی اخبار در فضای مجازی مبنی بر پایان همکاری برخی از خبرنگاران استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی با این خبرگزاری، اظهار کرد: ما هیچ اخراجی در ایرنا نداشتیم و اینها احتمالا همکارانی بودند که بصورت حق‌الزحمه‌ای و حق‌التحریری با ایرنا کار می‌کردند. ما برای اولین‌بار در ایرنا یک سازماندهی جدید داریم انجام می‌دهیم و مجوزهای جدیدی را با همکاری سازمان برنامه بودجه و سازمان امور اداری استخدامی تهیه کردیم که ان‌شاءالله بخش عمده‌ای از همکاران قراردادی را هم تعیین تکلیف کنیم.

 

وی افزود: ما بنای‌مان این است که کسانی که در حوزه خبر کار می‌کنند را به نحو مقتضی مورد پوشش قرار دهیم. ما با یک بسته ۱۳ موردی با وزارتخانه‌های مختلف داریم توافق‌نامه‌های دوجانبه منعقد می‌کنیم که پشتیبانی حداکثری از خبرنگاران به عمل آوریم.

 

وزیر ارشاد تاکید کرد: به زودی موارد این طرح اعلام خواهد شد. همچنین ما در روز یکشنبه در تالار وحدت برنامه ویژه‌ای برای پاسداشت اهالی خبر و رسانه تدارک دیدیم که به صورت مشروح در آنجا اقدامات صورت‌گرفته را توضیح خواهیم داد.

 

اسماعیلی در پاسخ به پرسشی درباره دیدگاه وزارت ارشاد در زمینه تفاوت برخورد با بلاگرهای ایرانی و روسی حاضر در ایران ، تأکید کرد: ما در وزارتخانه داریم موضوع «انسان – رسانه‌ها» را تعریف می‌کنیم. مجوزهای قانونی را گرفتیم و به دنبال پشتیبانی از اینها هستیم و در عین حال با تخلفات بدون استثناء برخورد می‌کنیم. ما تعریفی که امروز در موضوع هیئت نظارت بر مطبوعات وجود دارد را به این حوزه‌ها تسری دادیم.

 

وی یادآور شد: حتماً با چنین تخلفاتی برخورد می‌شود. بسیاری از این‌ها مجوز ندارند و به محض اینکه به ما گزارش می‌شود با دادستانی هماهنگ می‌شود و اینها فیلتر می‌شوند. شاید اگر بخواهم آماری ارائه دهم. عددهای عجیب و غریبی از میزان نظارت دقیقی که در این حوزه اعمال می‌شود، بدست بیاید . ما با مجموعه‌هایی که مجوز قانونی ندارند، بدون استثنا طبق قانون برخورد می‌کنیم. مواردی که مجوز دارند اما تخطی کرده باشند بلافاصله در هیئت نظارت موردشان را بررسی می‌کنیم و تصمیم لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

 

اسماعیلی تصریح کرد: کسی تصور نکند که در این حوزه‌ها یک نوع رهاشدگی وجود دارد. اگر موردی باشد و اعلام شود با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۰ مرداد ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • داریوش رفیعی؛ 64 سال پس از مرگ در اوج جوانی

  تریبون هنر: ۶۴ سال از درگذشت داریوش رفیعی، خواننده جوانمرگ موسیقی ایران گذشت. او در اوج شهرت به دلیل اعتیاد و تزریق آمپول کزار درگذشت. داریوش رفیعی در روز ۴ دی ۱۳۰۶، در بم به دنیا آمد. وی فرزند لطفعلی رفیعی، نماینده مردم بم در مجلس شورای ملی بود. پس […]

 • مشخصات کامل ۲۴ فیلم «سودای سیمرغ» در جشنواره فیلم فجر

  تریبون هنر: ۲۴ فیلم بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر چهل‌ویکم در حالی اعلام شدند که برخلاف سال‌های قبل تاکنون خبرهای چندانی از آن‌ها منتشر نشده است. به گزارش تریبون هنر،در چند وقت اخیر پیش‌بینی‌هایی درباره فیلم‌ها و کارگردان‌هایی که ممکن است در جشنواره امسال حضور داشته باشند منتشر می‌شد اما […]

 • یادداشت «بابک صحرایی» به بهانه تولد فروغ فرخزاد
  جامعه ای که به صورت تاریخی زن را نمی شناسد
  یادداشت «بابک صحرایی» به بهانه تولد فروغ فرخزاد

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: شعر فروغ فرخزاد، «فریاد تنهایی» برای رسیدن به «رهایی» است. با پشتوانه ای غنی از اندیشمندی. او از محدودیت، چه در خانه و چه در جامعه، منزجر است و همین انزجار، بال پروازش می شود. او از استبداد خانه پدری، روزمره گی کنار همسری که […]

 • خبرگزاری ایرنا: دفتر موسیقی و ارشاد می خواهند که کنسرت ها شروع بشوند

  تریبون هنر: خبرگزاری ایرنا نوشت: خوانندگان پاپ درحالی این روزها برای اجرای کنسرت، دچار یک تحریم ناخواسته شده‌اند که در این سکون، هیچ عایدی نصیب آنها و مردمی که به شادی نیاز دارند، نمی‌شود. ایران، هم‌اکنون ۱۰۰ روز است که از برگزاری کنسرت موسیقی بی‌بهره است. ۲ ماه از این […]

 • پاسخ وکیل اصغر فرهادی به اتهامات ایندی‌وایر

  تریبون هنر: وکیل اصغر فرهادی با اشاره به مطالب اخیری که درباره این فیلم‌ساز در «نیویورکر» مطرح شده، گفت: ریچل اویو تقریباً تمام توضیحات و اسنادی را که اصغر فرهادی و افرادی دیگر پیرامون ادعاهای مطرح شده در مقاله به او داده شده را نادیده گرفته و حذف کرده است. […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad