Ad


آذرپندار: زیر بار تعطیلی جشنواره فیلم کوتاه تهران نمی‌رویم

تریبون هنر: دبیر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران گفت: جشنواره فیلم کوتاه تهران را به احترام تمام کسانی که انصراف نداده‌اند و خواهان انجام آن هستند، برگزار می‌کنیم؛ تعطیلی جشنواره در این دوران ننگ بزرگی است که من به عنوان دبیر زیر بار آن نمی‌روم.

به گزارش تریبون هنر نشست رسانه‌ای سی و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران صبح یکشنبه ۲۴مهرماه در باغ زیبا برگزار شد.

 

مهدی آذرپندار در ابتدای این نشست بیان کرد: در این دوره وعده جشنواره‌ای با گستردگی و تنوع ژانر را دادیم‌؛ تلاش کردیم آنچه هیئت انتخاب، انتخاب کرد وارد شوند و با یکی کردن بخش داوری و انتخاب در سه بخش تجربی، پویانمایی و مستند گامی حرفه‌ای تر برداریم.

وی ادامه داد: در بخش داستانی خوشحالیم که اعلام کنیم چیزی بیش از آنچه گفته بودیم محقق شد؛ این دوره ۱۰ فیلم کمدی داریم که عدد بی‌سابقه‌ای است، همچنان که ۹ فیلم فانتزی داریم و خواهش می کنم بیایید و این آثار را ببینید که تا چه اندازه با کیفیت هستند.

 

دبیر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اظهار داشت: از شروع اقدام برای مقدمات برگزاری جشنواره با نظم و ترتیب خوبی پیش آمده بودیم تا این مسائل اخیر پیش آمد. اتفاقات اخیر برخی را به این نتیجه رساند که شاید برگزاری جشنواره زمان مناسبی نباشد. داستان از آنجا شروع شد که عده‌ای تبلیغات ما برای برگزاری جشنواره را تلاش برای عادی سازی امور دانستند و حواشی شکل گرفت.

 

وی افزود: شرایط امروز عادی نیست و شرایط برای فیلم دیدن غیرعادی است اما مسئله اصلی این است که اگر امروز درباره چه تاریخی صحبت می‌کنیم؟

 

آذرپندار گفت: به همین دلیل تعطیلی این جشنواره در این دوران ننگ بزرگی است که من به عنوان دبیر زیر بار آن نمی‌روم. ضمن اینکه معتقدم فیلم‌سازان این ممکلت زحمت کشیده‌اند تا بخشی از شرایط اجتماعی این مملکت را به تصویر بکشند، پس باید آثارشان به نمایش دربیاید. تعویق برای برخی پیشنهاد است اما برای ما به دلیل برنامه ریزی‌های فشرده کوهی از کارهای اجرایی است، ضمن اینکه نباید یادمان برود چندی بعد جام‌جهانی فوتبال، جشنواره سینما حقیقت و فجر را داریم پس عملا زمانی برای عدم برگزاری نیست و تعویق را بسیار پیچیده می‌سازد.

 

وی افزود: همه تلاشمان این بوده که به اجماعی بر سر زمان مناسب برسیم؛ به همین دلیل گفت‌وگوی من با دوستان فیلم‌ساز متداوم برقرار بوده و خواهد بود. از دوستانی که تقاضای انصراف داشتند، خواستم بصورت مکتوب این خواسته را مطرح کنند و تا به امروز دو فیلم این خواسته را مکتوب داشته‌اند. ۹۹ فیلم به صورت قاطع در این دوره حضور دارند (البته اعلام ما ۱۰۰ فیلم بود که یک فیلم به دلیل نقص فنی کنار رفت) و ۸۶ مرد و ۱۸ خانم سازنده آثار هستند (برخی آثار بیش از یک سازنده داشته‌اند).

 

دبیر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران گفت: هر یک فیلمی که کنار بکشد برای ما غم‌انگیز است؛ به خصوص وقتی سازندگان آن و احساساتشان برای تولید آثارشان را بشناسید. فشار روی این بچه‌های فیلم‌ساز زیاد است. برخی از آنها تهدید شده‌اند و حرفه فیلمسازی خود را تحت‌الشعاع دیده‌اند؛ البته که کسانی هم مستقل تصمیم گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: شرمنده‌ام که فیلم‌سازان به دلیل اتفاقات اخیر زیر فشار قرار گرفته‌اند و خواسته‌ام این است که به آنان خرده نگیرید.

آذرپندار اضافه کرد: تعویق این جشنواره به صلاح نیست و به جهت حال و هوایی که وجود دارد اجماعی بر سر زمان مناسب دیگر نبوده است. زمان ما برای دریافت درخواست‌های مکتوب انصراف زیاد نیست و تقابلی بین ما و فیلم‌سازان وجود ندارد.

وی یادآور شد: همه فیلمسازان را درک می‌کنم و دغدغه‌ها و فشارهایی که روی این بچه‌ها وارد شده است را می‌فهمم.

دبیر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران تصریح کرد: جشنواره فیلم کوتاه تهران را به احترام تمام کسانی انصراف نداده‌اند و خواهان انجام هستند، برگزار می‌کنیم. تا روز آخر تلاش می‌کنیم که همه آنهایی که تحت فشار انصراف دادند را در کنار خودمان داشته باشیم.

آذرپندار بیان کرد: ما با قشر فرهیخته ای روبرو هستیم که نه حضور که عدم حضورشان ترسناک است. می‌توانیم قول بدهم که فضای جشنواره قرار نیست امنیتی باشد. باید اجازه داد که کلیت جشنواره‌ای با این عظمت برگزار شود.

وی در مورد بودجه جشنواره سی و نهم گفت: سازمان سینمایی مساعدت لازم را داشته است. البته کمی هزینه‌های این دوره افزایش یافته است به دلایلی مثلا دعوت از فیلم‌سازان شهرستانی.

آذرپندار گفت: همه کسانی که به ما نامه نوشتند تصمیم به انصراف نداشتند؛ بیشترشان صرفا می‌خواستند در جشنواره حاضر نشوند و نه این که فیلمشان نباشد و یا انصراف از داوری داشته باشند. گله مند از کسانی که در این دوران تحت فشار بودند و بر این اساس حرفی زدند نیستم.

وی یادآور شد: امسال افتتاحیه جشنواره را به جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها به آن صورت نداریم؛ اما یکی دو اتفاق جنبی داریم که برای اولین بار برگزار می‌شود و یکی از آنها برگزاری همایشی برای کانون دانش‌آموختگان انجمن سینمای جوانان در روز پنجشنبه ۲۸ مهرماه است. دورهمی جذابی از آدم‌هایی که روزی از اینجا کار خود را شروع کرده‌اند و امروز در جغرافیای جهان پراکنده هستند.

سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۱ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲) در پردیس سینمایی ملت برگزار می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

دویست هنرمند و هنرجو در جشنواره بین المللی فیلم کوتاه

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۵ مهر ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • خبرگزاری ایرنا: دفتر موسیقی و ارشاد می خواهند که کنسرت ها شروع بشوند

  تریبون هنر: خبرگزاری ایرنا نوشت: خوانندگان پاپ درحالی این روزها برای اجرای کنسرت، دچار یک تحریم ناخواسته شده‌اند که در این سکون، هیچ عایدی نصیب آنها و مردمی که به شادی نیاز دارند، نمی‌شود. ایران، هم‌اکنون ۱۰۰ روز است که از برگزاری کنسرت موسیقی بی‌بهره است. ۲ ماه از این […]

 • پاسخ وکیل اصغر فرهادی به اتهامات ایندی‌وایر

  تریبون هنر: وکیل اصغر فرهادی با اشاره به مطالب اخیری که درباره این فیلم‌ساز در «نیویورکر» مطرح شده، گفت: ریچل اویو تقریباً تمام توضیحات و اسنادی را که اصغر فرهادی و افرادی دیگر پیرامون ادعاهای مطرح شده در مقاله به او داده شده را نادیده گرفته و حذف کرده است. […]

 • یادداشت بابک صحرایی در سوگ جلال مقامی

  تریبون هنر: بابک صحرایی یادداشتی را در سوگ جلال مقامی منتشر کرد. به گزارش تریبون هنر، بابک صحرایی در صفحه اینستاگرامش درباره جلال مقامی، دوبلور برجسته که ساعاتی پیش درگذشت نوشت: جلال مقامی درگذشت میان اشک و خون این روزها، صدای خوش خاطره های بی تکرارِ گذشته، بار سفر بست […]

 • نظرات منتشر شده از داریوش ارجمند، فخیم زاده و سعید راد جعلی هستند

  تریبون هنر: نظرات منتشر شده و منتسب به داریوش ارجمند، مهدی فخیم زاده، سعید راد، پروانه معصومی و محمد کاسبی جعلی هستند. ایرنا نوشت: همزمان با بروز برخی اعتراض‌ها و نقش‌آفرینی سلبریتی‌ها و فضای مجازی، به نام برخی هنرمندان اکانت‌هایی در فضای مجازی ایجاد شده بود اما به سرعت مشخص […]

 • انتقاد «هیات اسلامی هنرمندان» از سلبریتی ها و کانون های صنفی

  تریبون هنر: هیات اسلامی هنرمندان در بیانیه ای پیرامون واقعه اخیر، بر لزوم پیگیری ترک فعل متولیان فرهنگی تا انتقاد از سلبریتی ها و کانون های به اصطلاح صنفی را مورد تاکید قرار داد و اعلام کرد:انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا قدرتمندتر از همیشه است.   به گزارش تریبون […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad