Ad


پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی را اقوام لُر و ترکمن تمام کردند

تریبون هنر: تالار فخرالدین اسعد گرگانی شامگاه ۲۷ آبان در آخرین شب جشنواره موسیقی نواحی ایران، میزبان مهمانی رنگارنگ اقوام ایران در کنار همسایه‌های ترک و تاجیک بود.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، مجموعه اجراهای شب آخر، با کرنانوازی هنرمندان چهارمحال بختیاری آغاز شد.

سبزعلی خجسته و رحمان خجسته دقایقی مخاطبان را میزبان ساز و دهل کردند و قطعات «چپی»، «چوب‌بازی»، «دستمال‌بازی» و «غم‌نوازی» را روی صحنه بردند.

 

پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی را اقوام لُر و ترکمن تمام کردند

 

پس از آن نوبت ترکمن‌ها و گروه «آرازنیا» بود. عبدالمناف، آرمین و نوید آرازنیا با دوتار ترکمنی دقایقی هرچند کوتاه، موسیقی اصیل قوم ترکمن را در سالن طنین‌انداز کردند و قطعات «سالایب»، «گشدی»، «کرآرتا» و «سلب نیاز قرق» یکی پس از دیگری نواخته شدند.

اجرای موسیقی تربت جام نیز بخش دیگری از برنامه بود؛ علی درفشان (دوتار) و محسن کریمی (آواز و دوتار) دقایقی را تکنوازی کردند و آواز «سرحدی مادر»، «مقام چوب‌بازی» و «چهاربیتی» توسط این دو هنرمند اجرا شد. در ادامه مقام جنگ عجم که معمولا توسط ساز سرنا روایت می‌شود، برای اولین‌بار توسط این هنرمندان اجرا شد.
یکی از بخش‌های پر استقبال اجراهای شامگاه گذشته، اجرای هنرمند پیشکسوت کشور ترکیه احمدجمال کایهان بود که با ساز باغلاما روی صحنه حاضر شد و قطعاتی را از موسیقی عرفانی ترکیه اجرا کرد.

نصرالله زرگر هنرمند پیشکسوت ایل زرگر به عنوان تنها فردی که در این قوم به زبان رومانو شعر می‌گوید و می‌خواند، با ساز چگور روی صحنه حاضر شد. این هنرمند مقام‌های «شهریاری» و «زرگری راسته» را اجرا کرد.

بخش دیگری از این برنامه پرتنوع به اجرای موسیقی تاجیکستان اختصاص داشت. دولت نظریف، مختار مبارک قدم، خوشبخت نیازف و شاهده هاشم‌اوا اعضای این گروه بودند که اجرایشان با استقبال زیادی از سوی مخاطبان همراه شد. این گروه به اجرای موسیقی نواحی تاجیکستان از خجند تا بدخشان پرداختند. دولت نظریف به عنوان استاد چهارضرب خوانی نیز مخاطبان را میهمان آواز خود کرد.
گروه موسیقی صحرا از جنوب خراسان نیز بخش دیگری از برنامه را بر عهده داشتند، این گروه که به گروه خانواده سلم‌آبادی نیز معروف هستند با اجرای سرنا و دهل پایان خوشی را برای جشنواره رقم زدند و مقام‌های اصیل جنوب خراسان را اجرا کردند.

 

پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی را اقوام لُر و ترکمن تمام کردند

 

پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به دبیری محمدعلی مرآتی در دو بخش «نشست های پژوهشی» و «اجراهای صحنه‌ای» با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری انجمن موسیقی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان از ۲۳ تا ۲۷ آبان ماه در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزاری شد.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۸ آبان ۱۴۰۱

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • خبرگزاری ایرنا: دفتر موسیقی و ارشاد می خواهند که کنسرت ها شروع بشوند

  تریبون هنر: خبرگزاری ایرنا نوشت: خوانندگان پاپ درحالی این روزها برای اجرای کنسرت، دچار یک تحریم ناخواسته شده‌اند که در این سکون، هیچ عایدی نصیب آنها و مردمی که به شادی نیاز دارند، نمی‌شود. ایران، هم‌اکنون ۱۰۰ روز است که از برگزاری کنسرت موسیقی بی‌بهره است. ۲ ماه از این […]

 • پاسخ وکیل اصغر فرهادی به اتهامات ایندی‌وایر

  تریبون هنر: وکیل اصغر فرهادی با اشاره به مطالب اخیری که درباره این فیلم‌ساز در «نیویورکر» مطرح شده، گفت: ریچل اویو تقریباً تمام توضیحات و اسنادی را که اصغر فرهادی و افرادی دیگر پیرامون ادعاهای مطرح شده در مقاله به او داده شده را نادیده گرفته و حذف کرده است. […]

 • یادداشت بابک صحرایی در سوگ جلال مقامی

  تریبون هنر: بابک صحرایی یادداشتی را در سوگ جلال مقامی منتشر کرد. به گزارش تریبون هنر، بابک صحرایی در صفحه اینستاگرامش درباره جلال مقامی، دوبلور برجسته که ساعاتی پیش درگذشت نوشت: جلال مقامی درگذشت میان اشک و خون این روزها، صدای خوش خاطره های بی تکرارِ گذشته، بار سفر بست […]

 • نظرات منتشر شده از داریوش ارجمند، فخیم زاده و سعید راد جعلی هستند

  تریبون هنر: نظرات منتشر شده و منتسب به داریوش ارجمند، مهدی فخیم زاده، سعید راد، پروانه معصومی و محمد کاسبی جعلی هستند. ایرنا نوشت: همزمان با بروز برخی اعتراض‌ها و نقش‌آفرینی سلبریتی‌ها و فضای مجازی، به نام برخی هنرمندان اکانت‌هایی در فضای مجازی ایجاد شده بود اما به سرعت مشخص […]

 • انتقاد «هیات اسلامی هنرمندان» از سلبریتی ها و کانون های صنفی

  تریبون هنر: هیات اسلامی هنرمندان در بیانیه ای پیرامون واقعه اخیر، بر لزوم پیگیری ترک فعل متولیان فرهنگی تا انتقاد از سلبریتی ها و کانون های به اصطلاح صنفی را مورد تاکید قرار داد و اعلام کرد:انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا قدرتمندتر از همیشه است.   به گزارش تریبون […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad