Ad


مژگان ایلانلو آزاد شد

تریبون هنر: مژگان ایلانلو، مستندساز آزاد شد.

به گزارش تریبون هنر و به نقل از خانه سینما، طبق اعلام کمیته حقوقی و قضایی خانه سینما مژگان ایلانلو آزاد شده است.

این مستندساز در ناآرامی‌های اخیر دستگیر شده بود.

در میان آثار این مستندساز که بیشتر در ارتباط با مسائل اجتماعی و فرهنگی است، به مستندهای «زنان فرماندار»، «مثل یک زن»، «حق ناحق بودن»، «شکارچیان بهترین پیروانند»، «هزاران زن» و «آسمان امن است» می‌توان اشاره کرد.

 

مژگان ایلانلو (زاده ۱۳۴۹) کارگردان، نویسنده، مستندساز و عضو انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند است. او در جریان ناآرامی پاییز ۱۴۰۱ ایران عکس‌های بدون حجاب‎ خود را در حساب کاربری‌اش در اینستاگرام منتشر کرد و در ۲۵ مهر ۱۴۰۱ بازداشت شد.

او فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد تاریخ ادیان و عرفان از دانشگاه تهران است. او در ۲۰ آذر ۱۴۰۱ برنده جایزه ویژه حقوق بشر جشنواره فیلم حقوق بشر وین برای فیلم «هزاران زن» شد که او این جایزه را به زنان گمنام و ناشناس ایران تقدیم کرد.

بر اساس رای صادر شده از سوی قاضی افشاری، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مژگان ایلانلو کارگردان مستند ساز به جرم اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به مدت ۶ سال، فعالیت تبلیغی علیه نظام به مدت ۱۵ ماه، اخلال در نظم عمومی به مدت ۱۵ ماه و بابت تشویق به اعمال منافی به مدت ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت هم بخشی از این مجازات تعیین شده بود.

 

بیشتر بخوانید:

کتایون ریاحی آزاد شد

هنگامه قاضیانی آزاد شد

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۶ بهمن ۱۴۰۱

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad