Ad


ثبت زلزله بر اثر کنسرت تیلور سوئیفت

تریبون هنر: محققان هنگام برگزاری کنسرت تیلور سویفت لرزش‌هایی را در پوسته زمین به ثبت رساندند که برابر با یک زلزله به بزرگی ۳/ ۲ ریشتر بود.

محققان دقیقا می‌دانستند لرزش‌های پوسته زمین در منطقه شمال غربی پاسفیک که دستگاه‌ها در حال ثبت آن هستند از منطقه‌ای بوجود می‌آید که استادیوم ورزشی لومن فیلد سیاتل آمریکا در آن قرار دارد و در این استادیوم کنسرت تیلور سویفت با حضور ۷۰ هزار تماشاچی در حال برگزاری است.

گرچه لرزش‌های پوسته زمین برای ساکنان منطقه قابل احساس نبود، اما دستگاه‌های لرزش‌نگاری شبکه لرزش نگاری شمال غربی پاسیفیک این لرزش‌ها را به ثبت رساندند.

ماوس راش از دانشگاه واشنگتن می‌گوید: «برای ما منشا لرزش‌ها کاملا واضح بود. کنسرت در لومن فیلد با ۷۰ هزار نفر جمعیت و موزیک.»

چنین لرزشی در پوسته زمین که منشا “زمینی” نداشت قبلا نیز یک بار دیگر در سال ۲۰۱۱ به ثبت رسیده بود. دستگاه‌ها در آن سال هنگام بازی فوتبال آمریکایی تیم سیاتل هنگامی که مارشون لینچ در دقیقه آخر بازی موفق به یک “تاچ داون” شد، شادی تماشاگران موجب لرزش زمین و ثبت آن توسط دستگاه‌ها گردید.

جکی کاپلان آورباخ از دانشگاه واشنگتن می‌گوید: « قدرت زمین لرزه ناشی از کنسرت تیلور سویف ۰۱۱/ ۰ بر ثانیه بوده است که معادل زلزله‌ای به بزرگی ۳/ ۲ ریشتر است.»

آورباخ عامل تفاوت در قدرت دو زمین‌لرزه را “مدت زمان” لرزش‌ها می‌داند و می‌گوید: «شادی ناشی از “تاچ‌داون” چند لحظه بیشتر نبوده است، اما در یک کنسرت، رتیم، رقص، رفتار تماشاگران، صدای موزیک و بلند‌گوهای بزرگ و باس، این همه انرژی باعث می‌شود تا زمین به لرزه درآید.»

تحقیقات نیویورک تایمز از کنسرت تیلور سویفت و زمین‌لرزه ناشی از آن نشان می‌دهد که آهنگ‌های “Shake It Off”،”Love Story”،”Bad Blood”و “Anti-Hero” بر تماشاگران تاثیر گذاشته و موجب زمین‌لرزه شده است.

 

مطالب مرتبط:

سود پنج میلیارد دلاری تیلور سوئیفت برای اقتصاد امریکا

تیلور سوئیفت با جت شخصی اش ۸ هزار تن گاز سمی در هوا نشر داده

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۸ مرداد ۱۴۰۲

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad