Ad


حمایت افسانه بایگان از علی مصفا

در آزادی یک زندانی سهیم شوید

تریبون هنر: افسانه بایگان از همه مخاطبان سینما دعوت کرد که با دیدن فیلم «یلدا» اثر متفاوت سینمای ایران در اقدام انسانی آزادی یک زندانی محکوم به قصاص سهیم شوند.

این بازیگر سینما و تلویزیون پس از تماشای فیلم سینمایی «یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی و تهیه‌کنندگی علی مصفا در مراسم اکران ویژه، درباره این فیلم بیان کرد: «یلدا» به شدت سینماست. این فیلم از نظر قصه، کارگردانی، بازی بازیگران و دیگر عوامل مجموعه‌ای کامل و منسجم است و تمامی عوامل به شکل درستی در این کار برای ساخت یک فیلمی که حرفی برای گفتن دارد، تلاش کردهاند.

وی افزود: مجموعه درستی به این شکل تاثیرگذار، کاملا می‌تواند دغدغه‌ای را که در جریان فیلم شاهد آن هستیم، به خوبی به نمایش بگذارد.

این بازیگر درباره قصه این فیلم که روایتگر دو مفهوم بخشش و قصاص است، عنوان کرد: روایت‌هایی از این دست که موضوعی حساس را نشان می‌دهند زوایای مختلفی دارند که باید به آن‌ها چه از زاویه بخشش و چه از زاویه حقی که برای قصاص وجود دارد، پرداخته شود.

بایگان ادامه داد: من امیدوارم که هنرمندان و هر فردی که کاری از دستش برمی‌آید در این زمینه فعالیت کند زیرا ما کسانی را داریم که واقعا بی‌گناه هستند اما در یک لحظه هیجانی شده و در یک حرکت غیرعمد باعث می‌شوند مسیر زندگی اشخاص زیادی درگیر این جریان شود. چه فردی که قصاص می‌شود و خانواده‌ای که فرزندی را به این شکل از دست می‌دهد و چه خانواده‌ای که فردی را از دست داده و الان باید تصمیم بگیرد که می‌بخشد یا نه، همه درگیر این جریان تلخ می‌شوند و زندگی آن‌ها تحت تاثیر این اتفاق قرار می‌گیرد.

بازیگر «خواهران غریب» درباره موضوع بخشش نیز گفت: بخشش باعث می‌شود که موج مثبت آن گسترده وسیعی را در بربگیرد و برای همه افرادی که درگیر این جریان هستند بازدهی مثبتی خواهد داشت.

بازیگر «کافه ستاره» درباره حمایت از فیلمسازان مستقل و سینمای هنری توضیح داد: این موضوع معضلی است که همیشه وجود داشته است. زمانی که چنین آثاری در سینما و یا تئاتر ساخته می‌شود که به معنای واقعی «هنر» و «تجربه» است باید یک متولی دلسوز داشته باشد که نسبت به فرهنگ و موضوعاتی از این دست دغدغه‌مند است اما متاسفانه جای خالی این متولیان حس می‌شود. حتی در این دوران که درگیر بیماری کرونا هستیم، فکر می کنم دولت باید در راستای حفظ هنر نقش پررنگ‌تری را ایفا می‌کرد و متولیان فرهنگی نیز باید دست به اقدامات وسیع‌تری می‌زدند که متاسفانه شاهد آن نبودیم.

بایگان تاکید کرد: ملتی که فرهنگ نداشته و ریشه‌های آن سست باشد نیازی به طوفان ندارد زیرا با یک نسیم ستون‌های آن ویران می‌شود و امیدوارم بیشتر به این موضوع توجه شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از آنجاکه تمامی عواید فروش‌ فیلم «یلدا» برای آزادی مرتکب یک قتل غیر عمد و محکوم به قصاص شده، اختصاص یافته است از همه مخاطبان سینما دعوت می کنم که با دیدن این اثر فاخر و متفاوت سینمای ایران در این اقدام انسانی سهیم شوند.

تاریخ انتشار :۱۳ مرداد ۱۳۹۹

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • ناتالی وود الیا کازان وارن بیتی
  یادداشت بابک صحرایی
  الیا کازان؛ ایستاده در دوراهی خیانت و جاودانگی
  ویدئویی از شاهکارهای او را در تریبون هنر ببینید

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: الیا کازان یکی از بهترین و تاثیرگذارترین کارگردان های تاریخ سینما و یکی از منفورترین هنرمندان زمانه خود است. الیا کازان با تاسیس موسسه اکتورز استودیو و رواج متد اکتینگ، پرورش بازیگرهایی مثل مارلون براندو و جیمز دین و ساخت تعدادی از مهم ترین فیلم […]

 • مجید صالحی
  مجید صالحی؛ بهتر از همیشه
  یادداشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر: طی چند ماه اخیر و با انتشار سریال “سیاوش” در رابطه با نقش آفرینی متفاوت مجید صالحی صحبت های زیادی شد. البتّه بسیاری از تعریف و تمجید ها به اغراق نزدیک شدند ولی تردیدی نیست که صالحی از یک میدان جدید و متفاوت (لااقل نسبت به حیطه فعالیت […]

 • تکه های یک زن

  تریبون هنر _بابک صحرایی: تکه های یک زن فیلم زیبایی از جنگیدن یک زن برای غلبه بر اندوهی بزرگ است. افسردگی بعد از زایمان و سقط جنین از مباحث مهم روانشناسی در دهه های اخیر بوده است. نتیجه تحقیقات نشان می دهد حدود پانزده درصد زنان بعد از زایمان دچار […]

 • ناصرالدین شاه

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: دوازدهم اردیبهشت، ۱۲۵ سال از کشته شدن ناصرالدین شاه گذشت. پادشاهی که عیاشی اش باعث رونق عکاسی و نقاشی و حتی موسیقی در دوران پنجاه ساله سلطنتش شد. قبله عالم علاقه اش به عکاسی را با عکس انداختن از زنان حرمسرایش آغاز کرد. در ادامه […]

 • ربه کا

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: در اوائل فیلم «ربه کا» جوآن فونتین به لارنس الیویه می گوید: من دلم می خواست دستگاهی اختراع می کردم که خاطره رو نگه می داشت. مثل عطر توی شیشه و این خاطره هرگز محو نمی شد و من هروقت دلم می خواست می تونستم […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad