Ad


رئیس حوزه هنری: جشنواره تابع وضع موجود سینماست

تریبون هنر:‌ رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری بیان کرد: جشنواره تابع وضع موجود سینماست و نمی‌تواند فراتر از آن حرکت کند. با همه این تفاسیر جشنواره فیلم فجر نقش راهبردی و تأثیرگذاری در بلندمدت دارد.

حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تولیدات سینمایی این مجموعه که به بخش مسابقه چهلمین جشنواره فیلم فجر راه پیدا کرده‌اند، بیان کرد: امسال ۴ فیلم از جمله فیلم سینمایی «ضد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی را در جشنواره داریم که موضوع آن بازخوانی وقایع ابتدایی دهه ۶۰ در تاریخ انقلاب اسلامی است.

وی درباره این فیلم گفت: قصه این فیلم در بستر یکی از حوادث مهم ابتدای انقلاب می‌گذرد و این پروژه برای ما به دلیل تثبیت جایگاه کارگردان جوانی چون امیرعباس ربیعی که دومین ساخته سینمایی خود را تجربه می‌کند، نیز موضوعیت داشت.

رئیس سازمان سینمایی سوره درباره دیگر اثر حوزه هنری یعنی «صورت فلکی» نیز اظهار کرد: همان رویکردی که برای «ضد» داشتیم، برای «صورت فلکی» هم در نظر گرفتیم و این پروژه را با حسین دارابی به عنوان دومین تجربه کارگردانی‌اش کلید زدیم. در حقیقت عوامل اصلی این اثر یعنی نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده پس از ساخت «مصلحت» که در دوره گذشته جشنواره فیلم فجر دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم اول را کسب کرد، دوباره در کنار یکدیگر قرار گرفتند تا اثر جدیدی را خلق کنند.

جعفریان افزود: «صورت فلکی» به کارگردانی حسین دارابی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، یک ملودرام اجتماعی است که با نگاهی زنانه به مقطعی مهم از یک دهه اخیر جامعه ایران می‌پردازد که تاکنون در سینما به آن پرداخته نشده است.

وی درباره ۲ فیلم سینمایی دیگر سازمان سینمایی حوزه هنری در جشنواره فجر پیش رو، با نام‌های «دسته دختران» و «شادروان» که با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی تولید شده‌اند، اظهار کرد: ما در کنار تولید آثاری با موضوعات دفاع مقدس، تاریخ انقلاب، سیاسی، اجتماعی و… به این موضوع فکر کردیم که خوب است در سبد کارهایی که برای مخاطبان در نظر می‌گیریم، تنوعی در ژانر، موضوع و محتوا داشته باشیم و از سویی از فیلمساز جوان و مستعدی چون حسین نمازی که پیشتر با فیلم «آپاندیس» توانایی خود را نشان داد، حمایت کنیم.

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری عنوان کرد: «شادروان» به کارگردانی حسین نمازی و تهیه‌کنندگی عباس نادران، در کنار تمام ویژگی‌هایی که دارد، اثری دغدغه‌مند، مفرح و سالم برای عموم مخاطبان سینماست و تولید چنین آثاری می‌تواند ما را برای تحقق هدف خلق فیلم‌هایی با محتوای خانواده‌محور کمک کند.

سال گذشته در پروژه «مصلحت» با سازمان اوج همکاری داشتیم و امسال توانستیم با بنیاد سینمایی فارابی در ۲ پروژه سینمایی مشارکت کنیم. برنامه ما این است که سال آینده بتوانیم با نهادهای دیگری در زمینه تولید آثار همکاری کنیموی درباره «دسته دختران» که اثری متفاوت و کنجکاوی‌برانگیز در حوزه دفاع مقدس است، توضیح داد: این پروژه روایتی نادیده و منحصر به فرد در خصوص مقاومت دختران ایران در دفاع مقدس است و به چند دلیل برای ما اهمیت ویژه داشت. شاید بتوان گفت مهمترین دلیل آن است که قصد داریم به جریان اقتباس در سینما توجه کنیم و تا جایی که امکان دارد هر سال یک اثر با اقتباس از ادبیات خلق کنیم. این اتفاق می‌تواند به پشتوانه گنجینه ارزشمندی که در حوزه هنری وجود دارد، اتفاق بیفتد. چراکه کتاب‌های خوبی در حوزه ادبیات پایداری توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده، بخش قابل توجهی از داستان «دسته دختران» اقتباس از کتاب‌ها و داستان‌هایی است که درباره اشغال خرمشهر به نگارش درآمده است.

جعفریان درباره دلیل همکاری با بنیاد سینمایی فارابی برای تولید «دسته دختران» گفت: به هر حال تولید آثار در حوزه دفاع مقدس با شرایط فعلی سخت است. ساخت این اثر نیز در زمانی اتفاق افتاد که کرونا در کشور بیش از همیشه گسترش پیدا کرده و پیشبرد پروژه در این شرایط سخت‌تر از همیشه بود. از سویی مشارکت با نهادها و گروه‌های مختلف برای تقویت جریان تولید محتوای سالم و هدفمند، از سیاست‌های سینمایی ماست.

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری با اشاره به تمرکز بر احیای جریان تولید در حوزه هنری توضیح داد: برای احیای جریان تولید باید مؤلفه‌های گوناگونی را در نظر گرفت. اما در نگاه اول یکی از موانع آن تأمین سرمایه است. البته این همه ماجرا نیست و ما تلاش می‌کنیم در همکاری با دیگر نهادها کار خود را پیش ببریم. به عنوان مثال سال گذشته در پروژه «مصلحت» با سازمان اوج همکاری داشتیم و امسال توانستیم با بنیاد سینمایی فارابی در ۲ پروژه سینمایی مشارکت کنیم. برنامه ما این است که سال آینده بتوانیم با نهادهای دیگری در زمینه تولید آثار همکاری کنیم.

جعفریان در ادامه با بیان اینکه بدیهی است که جشنواره فیلم فجر جایگاه مهمی در سینمای ایران و تولید و اکران فیلم‌ها دارد، گفت: هویت جشنواره فیلم فجر و اعتبار آن بر هنرمندان، منتقدان و مخاطبان سینما پوشیده نیست. این جشنواره با همه فراز و نشیب‌ها در سال‌های مختلف همیشه الهام‌بخش بوده و سینماگران به نوعی برنامه خود را تنظیم می‌کردند تا به جشنواره برسند.

وی توضیح داد: اگرچه به هر دوره این جشنواره انتقادهایی از جمله تکرار ژانر و یک‌دست‌بودن آثار وارد بوده است، اما جشنواره تابع وضع موجود سینماست و نمی‌تواند فراتر از آن حرکت کند. با همه این تفاسیر جشنواره فیلم فجر نقش راهبردی و تأثیرگذاری در بلندمدت دارد و با اعتبارش می‌تواند به فیلمسازان و اکوسیستم سینما چه از نظر محتوا و مضمون و چه به لحاظ قالب و ژانر جهت بدهد. در حقیقت این جشنواره با ابزارهایی که در اختیار دارد، فیلمساز را تشویق می‌کند که فیلمش را به گونه‌ای بسازد که جایزه ببرد و دیده شود.

رئیس سازمان سینمایی بیان کرد: اگرچه جشنواره فیلم فجر مهم و تأثیرگذار است، اما همه سینما نیست. چراکه اکثر فیلم‌هایی که در طول یک‌سال تولید می‌شوند، راهی جشنواره نمی‌شوند. در حالی که باید به آن آثار نیز توجه و از آن‌ها حمایت شود.

جعفریان در پایان با بیان اینکه سازمان سینمایی حوزه هنری علاوه بر احیای جریان تولید در عرصه توزیع نیز برنامه جدی دارد، مطرح کرد: راه‌اندازی سازوکار یکپارچه توزیع و نمایش، توسعه عادلانه زیرساخت‌های سینمایی، تنوع سازوکارهای پخش و شکستن کلیشه‌های مرسوم اکران در سینمای ایران از برنامه‌های در دست اقدام ماست که با جدیت دنبال می‌کنیم.

تاریخ انتشار :۱۵ دی ۱۴۰۰

برچسب‌ها:, , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • راز سانتاویتوریا با بازی آنتونی کوئین

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: راز سانتاویتوریا فیلم سرخوشانه و خوبی است که زیاد دیده نشده و قدر ندیده. فیلمی به کارگردانی استنلی کرامر و بازی بسیار زیبای آنتونی کوئین. فیلم داستان واقعی مردم شهری در ایتالیا به اسم سانتا ویتوریا است که شغل اصلی شان تولید شراب است و […]

 • الناز شاکردوست

  تریبون هنر: الناز شاکردوست معتقد است:هنرمند از لحظه‌ای که به خلق اثر می‌اندیشد، چه بخواهد و چه نخواهد مخاطبی در ذهن دارد. به گزارش تریبون هنر به نقل از روابط عمومی چهاردهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، الناز شاکردوست بازیگر و برنده تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن […]

 • جای خالی نود
  سیر نزولی صدا و سیما
  جای خالی نود
  یادداشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر _ سید محمد کاظمی: سیر نزولی رسانه ی ملّی سال هاست که به جریان افتاده و آسیب های اغلب خود خواسته ی مسئولین تلویزیون، در طول این سال ها همواره جدّی تر از تلاش هایی بوده که برای نجات از یک “منجلاب” باید صورت بگیرد. بله! بی انصافی […]

 • چهلمین جشنواره فیلم فجر
  پیش به سوی جشنواره چهلم
  یادداشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر _ سید محمد کاظمی: چیزی تا برگزاری چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر باقی نمانده و به نظر می رسد این دوره ، تفاوت های اساسی با تمام دوره های پیشین داشته باشد. جشنواره های سی و هشتم و سی و نهم با شرایط خاص برگزار شدند و بی […]

 • یادداشت بابک صحرایی درباره فیلم گربه سیاه
  یادداشت بابک صحرایی درباره فیلم گربه سیاه
  فیلم «گربه سیاه» آسیب شناسی اجتماعی مهمی دارد

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: فیلم گربه سیاه آسیب شناسی اجتماعی مهمی دارد. نقدی آگاهانه و هوشمندانه که برآمده از معضلات روز جامعه است. جامعه ای که به فضای مجازی گره خورده و در بزنگاه های فردی و اجتماعی، بازار داغی برای ایجاد سوء تفاهم های ویرانگر و بزهکاری های […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad