Ad


محمد خزاعی: با هنرمندانی که در خارج از کشور با اهداف سیاسی اظهار نظر می کنند قطع همکاری می کنیم

تریبون هنر: محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی گفت: با هنرمندانی که در خارج از کشور با اهداف سیاسی اظهار نظر می کنند قطع همکاری می کنیم

رییس سازمان سینمایی کشور با تاکید بر تشدید نظارت بر محتوای فیلم های سینمایی گفت: مسائل اخلاقی و شرعی خط قرمز ما در تولید فیلم ها هستند.

 

محمد خزاعی (اول تیر) در حاشیه نشست با اهالی فرهنگ و هنر استان کرمانشاه، در جمع خبرنگاران در خصوص محتوای سطح پایین بسیاری تولیدات سینمایی و سیاهنمایی در آنها گفت: محتوای فیلم ها دغدغه ما و دغدغه تمام خانواده هاست، چرا که هر محصول فرهنگی تاثیرات عمیقی بر جامعه دارد و در درازمدت متوجه می شویم که محتوای نامناسب چه بلایی سرفرهنگ جامعه می آورد.

 

وی افزود: متخصصان، اساتید و نیروهای انقلابی همگی در این حوزه دغدغه مشترک دارند، بنابراین از این پس نظارت بر ساخت و تولید فیلم های سینمایی و محتوای آنها تشدید می شود.

محمد خزاعی خاطرنشان کرد: البته ۱۷۰ فیلم مربوط به دوران کرونا از سالهای گذشته باقی مانده که هنوز اکران نشده که این فیلم ها بر اساس سیاست های دولت تولید نشده اند.

 

وی افزود: در حال حاضر نمی توان این فیلم ها را توقیف کرد و به دنبال آن هستیم بتوانیم با انجام اصلاحاتی زمینه اکران این فیلم ها را فراهم کنیم.

رییس سازمان سینمایی کشور گفت: در مجموع نگرانی ها و دغدغه هایی که خانواده های ایرانی نسبت به محتوای فیلم ها دارند در سازمان سینمایی کشور وجود دارد و نمی توانیم به محصولاتی اجازه تولید دهیم که امید مردم جامعه را نسبت به کشور خود ناامید کرده و فقط سیاهنمایی می کنند.

وی افزود: در ایران هم مانند تمامی کشورها در ساخت فیلم های سینمایی باید و نباید هایی وجود دارد و رعایت مسائل اخلاقی و شرعی برای ساخت فیلم در اولویت ما خواهد بود.

 

خزاعی به رفتار برخی هنرمندان در جشنواره های خارجی هم اشاره کرد و افزود: متاسفانه شاهدیم برخی فیلم سازان و هنرمندان به بهانه حضور در جشنواره های خارجی حرف هایی می زنند که نه کارکرد فرهنگی دارد، نه هنری و نه اجتماعی و تنها کارکرد آن سیاسی است و برای جذب سرمایه یا مهاجرت و… مطرح می شود.

وی با تاکید بر لزوم قطع همکاری با این افراد گفت: قطعا با هنرمندانی که در خارج از کشور با اظهارنظرهای غیرکارشناسانه و تنها با اهداف مسائل سیاسی، موج ناامیدی را در کشور به راه انداخته و اطلاعات غلط را منتقل می کنند همکاری نداریم و با این افراد هم تعارفی نداریم.

 

خزاعی گفت: انتظار مردم یک کشور این است که هنرمندانشان زمانی که به عرصه های بین المللی می رسند از دستاوردها و پیشرفت های کشورشان حمایت کنند. انتظار مردم ایران هم این است که هنرمندانشان در این جشنواره ها به انتقاد از تحریم های ناجوانمردانه ای که ۴۰ سال است علیه مردم اعمال شده بپردازند، نه اینکه شریک اهداف دشمنان این سرزمین شده و مردم خود را ناامید کنند.

 

وی افزود: انتظار این است که هنرمندان هنرمندانه از کشور و مردم دفاع کنند، نه اینکه در جبهه دشمنان این مردم برای کسب سرمایه، مهاجرت یا استفاده از امکانات خارجی و یا لیدر شدن یک جریان بازی کنند.

خزاعی گفت: متاسفانه در همین جشنواره اخیر کن برخی حرف های نسنجیده ای مطرح کردند که اصلا در حوزه اختیارات آنها نبوده و ربطی هم به مسائل فرهنگی و هنری نداشته و تنها با هدف سیاسی مطرح شده و قطعا با این افراد قطع همکاری خواهد شد.

 

وی به بیانیه سیاسی تعدادی از هنرمندان هم اشاره کرد و افزود: هنرمند قرار نیست نقش اپوزوسیون بازی کند و انتشار بیانیه سیاسی فراتر از حدود اختیارات آنهاست. نهادهای فرا دستی سازمان سینمایی این افراد را خواهد خواست و با آنها صحبت خواهد کرد و شاید با آنها برخورد کند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه در خصوص ساخت فیلم های سینمایی در خصوص تاریخ ایران، گفت: قطعا این کار یک ضرورت است، چرا که تاریخ کشور هویت ما است و از طریق سینما می توان آن را به درستی منتقل و برای نسل آینده تبیین کرد.

 

وی افزود: متاسفانه در این زمینه مشکلات اعتباری وجود دارد، چرا که هزینه ساخت یک فیلم سینمایی فاخر تاریخی در حال حاضر حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان است که به راحتی با کل بودجه سازمان سینمایی برابری می کند.

خزاعی گفت: علی رغم این شرایط پیگیر ساخت فیلم در دو تا سه موضوع مهم تاریخی هستیم و امیدواریم بتوانیم اعتبار ساخت آنها را از ردیف های دیگری خارج از ردیف های اعتباری سازمان جذب کنیم.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲ تیر ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, , , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • ملکه اشکها؛ سریالی که این روزها در کره طوفان به پا کرده است

  تریبون هنر: قسمت پایانی سریال «ملکه اشکها» که حدود ۱۰ روز قبل پخش شد، با ۲۴.۸ درصد بیننده در سراسر کره و ۲۸.۳ درصد بیننده در سئول، یک رکورد فوق‌العاده از خود به جا گذاشت. این سریال با روایت خلاقانه، بازی‌های نیرومند و ترکیب دلپذیری که از انواع ژانرها و […]

 • با رکوردداران کنسرت موسیقی در سال ۱۴۰۲ آشنا شوید

  تریبون هنر: هنوز یک‌ماه از سال جدید نگذشته که قیمت بلیت‌های موسیقی ۱۰۰هزار تومان گران‌تر شده و بلیت کنسرت‌ها نزدیک به ۹۰۰هزار تومان به‌خصوص در کنسرت‌های پاپ دیده می‌شود. در دیگر شهرها هم قیمت بلیت‌ها تا سقف ۶۰۰هزار تومان به فروش می‌رسد که سقف قیمت در سال گذشته به ۵۰۰هزار […]

 • رضا داودنژاد، «مصائب شیرین»، کات!

  تریبون هنر: مخابره خبر درگذشت رضا داودنژاد در شامگاه ۱۳ فروردین ماه در حالی که چند سال قبل در چنین روزی خبر درگذشت جمشید مشایخی را مخابره کردیم، آنقدر سخت بود که برای انتشارش تامل کردیم، به چند نفر زنگ زدیم، فکر می‌کردیم دروغ ۱۳ فروردین ماه است اما گویا […]

 • ماجرای یک پرونده‌ رازآلود در «بی‌بدن»/ قصه دختری که جنازه ندارد

  تریبون هنر: فیلم «بی‌بدن» اولین تجربه سینمایی مرتضی علیزاده به نویسندگی کاظم دانشی است که به موضوع جنجالی قتل یک دختر و ماجراهای پس از آن در روایتی مشابه فیلم «علفزار» می‌پردازد. در قالب سلسله گزارش‌هایی با عنوان «پیشنهاد نوروزی خبرگزاری مهر» به مخاطبان سینما» به معرفی فیلم‌های اکران نوروزی […]

 • کدام فیلم ها در سینمای ۱۴۰۲ توقعات را برآورده نکرده؟

  تریبون هنر: ایرنا نوشت: سال ۱۴۰۲ سالی غیرقابل پیش‌بینی برای گیشه سینماها بود. سالی که اخبار فروش ۱۰۰۰میلیاردی تمام سینما را گرفته بود و در این بین فیلم‌هایی آمدند و رفتند که هیچ‌کس متوجه آن‌ها نشد. از دومین فیلم کارگردان فسیل گرفته تا کمدی ویلای ساحلی که توقع‌ها را نسبت […]

Ad
Ad
Ad
Ad

پربازدید ترین ها