Ad


اکبر گلپا بعد از جراحی قلب از بیمارستان مرخص شد

تریبون هنر: اکبر گلپا، خواننده پیشکسوت پس از مدتی بستری بودن به دلیل جراحی قلب، از بیمارستان مرخص شد.

به گزارش تریبون هنر، اکبر گلپا بعد از چندین روز بستری بودن در بیمارستان قلب به دلیل عمل قلب، از بیمارستان مرخص شد.

 

متن زیر روز گذشته از سوی خانواده این هنرمند منتشر شد:

سلام.
در مدتی که استاد اکبر گلپا بابت عمل قلب در بیمارستان جم حضور داشتند عزیزان زیادی استاد را مورد خود محبت قرار دادند.
تشکر ویژه ای داریم از دکتر امید رضایی و همچنین دکتر بهلولی،دکتر حیدری،دکتر مقدم،خانم حسینی و بقیه پرسنل عزیز سی سی یو و کارکنان بیمارستان جم که برای سلامتی استاد زحمات زیادی کشیدند.
امیدواریم این انسانهای مهربان و ارزشمند همیشه موفق و سلامت باشند.

 

اکبر گلپایگانی ۱۰ بهمن سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. گلپایگانی در پنج سالگی مادر خود را از دست می‌دهد و این حادثه در آن زمان تأثیر بدی بر روحیه وی گذاشته بود.

در سال ۱۳۱۸, گلپا وارد دبستان فرهنگ شد و به عنوان قاری قرآن در کلاسش برگزیده شد. پس از این فعالیت‌ها، وی با آشنایی با تعزیه خوان محله شان و کار کردن زیر نظر او اصول اولیه آوازخوانی را آموخت. در سال ۱۳۲۰ وی به‌طور جدی و منظم تعلیم موسیقی و دستگاه‌ها را نزد پدر آغاز کرد. در سال ۱۳۲۶ نخستین تجربهٔ حضور در یک ارکستر و گروه کر را کسب کرد و در سال ۱۳۲۷ در انجمن موسیقی مدرسه نظام عضو شد. او از سال ۱۳۲۸ به بعد با هنرمندان سرشناسِ موسیقی آشنا شد و آموزش را زیر نظر آنان آغاز کرد.

از جمله استادان اکبر گلپایگانی می‌توان به هنرمندانی همچون حسن یکرنگی (از شاگردان اقبال آذر)، نور علی برومند، اسماعیل قهرمانی، ابوالحسن صبا، یوسف فروتن، محمد مجرد ایرانی، عبدالله دوامی، ادیب خوانساری، حسین طاهرزاده و سلیمان امیر قاسمی اشاره کرد.

در سال ۱۳۳۵ سازمان یونسکو از اکبر گلپایگانی، نورعلی برومند و علی‌اصغر بهاری برای اجرای آواز و موسیقی ایرانی دعوت به عمل آورد. در سال ۱۳۳۷ وی از سوی داود پیرنیا (مبتکر برنامه گلها) به رادیو دعوت شد.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲ آذر ۱۴۰۱

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad