Ad


راجر مور، جیمزباند دوست داشتنی ۹۴ ساله شد

تریبون هنر: راجر مور اگر زنده بود امروز ۹۴ ساله می شد. چهاردم اکتبر، سالروز تولد راجر مور، جیمزباند دوست داشتنی سینما است.

سر راجر جرج مور در ۱۴ اکتبر ۱۹۲۷ در لندن متولد شد و ۲۳ مه ۲۰۱۷ درگذشت.
او سومین جیمز باند سینما است و بیشتر به خاطر حضور در همین نقش مشهور است.
وی مدتی نیز به عنوان سفیر حسن نیت با یونیسف همکاری می‌کرد.
راجر مور در ۸۹ سالگی بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

 

راجر مور تنها فرزند یک پلیس بود که در سال ۱۹۲۷ در استاک‌ول در انگلستان به دنیا آمد. او بازیگری را در ۱۹۴۰ شروع کرد اما تا مدتهای مدید فقط نقش های کوچک بازی کرد و نام و آوازه‌ای نداشت.

او با بازی در دو سریال تلویزیونی، “قدیس” و “مجاب‌کنندگان” (که در آن با تونی کورتیس همبازی بود) به شهرت رسید.

در سال ۱۹۶۷ بازی در نقش جیمز باند -مامور دو صفر هفت در کتاب ایان فلمینگ- به او پیشنهاد شده بود اما تا ۱۹۷۳ طول کشید تا او به عنوان جیمز باند ایفای نقش کند.

بعد از اینکه تهیه‌کنندگان جیمز باند او را متقاعد کردند که وزن کم کند، آمادگی جسمانی پیدا کند و موهایش را کوتاه کند، اولین جیمز باند خود را با عنوان “زندگی کن و بگذار بمیرد” بازی کرد.

 

او در کنار فیلم‌های دیگر تا سال ۱۹۸۵ در شش جیمز باند ظاهر شد اما در آن زمان ۵۷ سال داشت و به گفته خودش “باید از فیلم‌های باند کناره‌گیری می‌کرد، دخترها جوانتر می‌شدند و من خیلی پیر بودم.

در این بین البته شون کانری یک بار دیگر در نقش جیمز باند در فیلم “غیر رسمی” “دیگر نگو هرگز” بازی کرد، همان سالی که راجر مور اختاپوس را بازی کرد؛ اما به توصیه دوست مشترک جیمز شون کانری و راجر مور، مایکل کین, این دو نه درباره تجربه‌شان از بازی در نقش جیمز باند با هم صحبت کردند و نه به دام آنچه رسانه‌ها جنگ دو جیز باند می‌خواندند افتادند.

 

راجر مور

 

راجر مور هم قبل هم بعد و هم در زمانی که در فیلم‌های جیمز باند بازی می کرد در فیلم‌های دیگری هم نقش آفرینی کرد اما نقطه اوج کار سینمایی او همین شش فیلم جیمز باند است.

خود راجر مور از بین فیلم‌های جیمز باندی که بازی کرد “جاسوسی که عاشق من بود” را بیشتر از همه دوست داشت. او دنیل کریگ و بعد شون کانری را محکمترین جیمز باندها می‌دانست.

راجر مور در سال ۲۰۰۳ به دلیل خدماتش به صنعت سینما لقب “سر” گرفت.

 

راجر مور

 

او در سال‌های آخر عمر با بیماری‌های متعدد دست و پنجه نرم می‌کرد، در ۱۹۹۳ برای سرطان پروستات جراحی شد، در سال ۲۰۰۳ در قلبش “ضربان‌ساز” گذاشتند و در سال ۲۰۱۳ مبتلا به دیابت شد.

مجله جی کیو در سال ۲۰۱۵ او را در بین پنجاه مرد خوش لباس دنیا معرفی کرد.

راجر مور فعالیت‌های انسان‌دوستانه و خیریه زیادی داشت و برای ممنوع کردن جگر چرب غاز بسیار تلاش کرد. برای تهیه جگر چرب به غاز و مرغابی با لوله به زور غذا می‌دهند تا بر اثر پرخوری جگر چرب داشته باشند.

او چهار بار ازدواج کرد و دو پسر و یک دختر دارد.

 

راجر مور

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۲ مهر ۱۴۰۰

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • راز سانتاویتوریا با بازی آنتونی کوئین

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: راز سانتاویتوریا فیلم سرخوشانه و خوبی است که زیاد دیده نشده و قدر ندیده. فیلمی به کارگردانی استنلی کرامر و بازی بسیار زیبای آنتونی کوئین. فیلم داستان واقعی مردم شهری در ایتالیا به اسم سانتا ویتوریا است که شغل اصلی شان تولید شراب است و […]

 • الناز شاکردوست

  تریبون هنر: الناز شاکردوست معتقد است:هنرمند از لحظه‌ای که به خلق اثر می‌اندیشد، چه بخواهد و چه نخواهد مخاطبی در ذهن دارد. به گزارش تریبون هنر به نقل از روابط عمومی چهاردهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، الناز شاکردوست بازیگر و برنده تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن […]

 • جای خالی نود
  سیر نزولی صدا و سیما
  جای خالی نود
  یادداشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر _ سید محمد کاظمی: سیر نزولی رسانه ی ملّی سال هاست که به جریان افتاده و آسیب های اغلب خود خواسته ی مسئولین تلویزیون، در طول این سال ها همواره جدّی تر از تلاش هایی بوده که برای نجات از یک “منجلاب” باید صورت بگیرد. بله! بی انصافی […]

 • چهلمین جشنواره فیلم فجر
  پیش به سوی جشنواره چهلم
  یادداشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر _ سید محمد کاظمی: چیزی تا برگزاری چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر باقی نمانده و به نظر می رسد این دوره ، تفاوت های اساسی با تمام دوره های پیشین داشته باشد. جشنواره های سی و هشتم و سی و نهم با شرایط خاص برگزار شدند و بی […]

 • یادداشت بابک صحرایی درباره فیلم گربه سیاه
  یادداشت بابک صحرایی درباره فیلم گربه سیاه
  فیلم «گربه سیاه» آسیب شناسی اجتماعی مهمی دارد

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: فیلم گربه سیاه آسیب شناسی اجتماعی مهمی دارد. نقدی آگاهانه و هوشمندانه که برآمده از معضلات روز جامعه است. جامعه ای که به فضای مجازی گره خورده و در بزنگاه های فردی و اجتماعی، بازار داغی برای ایجاد سوء تفاهم های ویرانگر و بزهکاری های […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad