Ad


راجر مور، جیمزباند دوست داشتنی ۹۴ ساله شد

تریبون هنر: راجر مور اگر زنده بود امروز ۹۴ ساله می شد. چهاردم اکتبر، سالروز تولد راجر مور، جیمزباند دوست داشتنی سینما است.

سر راجر جرج مور در ۱۴ اکتبر ۱۹۲۷ در لندن متولد شد و ۲۳ مه ۲۰۱۷ درگذشت.
او سومین جیمز باند سینما است و بیشتر به خاطر حضور در همین نقش مشهور است.
وی مدتی نیز به عنوان سفیر حسن نیت با یونیسف همکاری می‌کرد.
راجر مور در ۸۹ سالگی بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

 

راجر مور تنها فرزند یک پلیس بود که در سال ۱۹۲۷ در استاک‌ول در انگلستان به دنیا آمد. او بازیگری را در ۱۹۴۰ شروع کرد اما تا مدتهای مدید فقط نقش های کوچک بازی کرد و نام و آوازه‌ای نداشت.

او با بازی در دو سریال تلویزیونی، “قدیس” و “مجاب‌کنندگان” (که در آن با تونی کورتیس همبازی بود) به شهرت رسید.

در سال ۱۹۶۷ بازی در نقش جیمز باند -مامور دو صفر هفت در کتاب ایان فلمینگ- به او پیشنهاد شده بود اما تا ۱۹۷۳ طول کشید تا او به عنوان جیمز باند ایفای نقش کند.

بعد از اینکه تهیه‌کنندگان جیمز باند او را متقاعد کردند که وزن کم کند، آمادگی جسمانی پیدا کند و موهایش را کوتاه کند، اولین جیمز باند خود را با عنوان “زندگی کن و بگذار بمیرد” بازی کرد.

 

او در کنار فیلم‌های دیگر تا سال ۱۹۸۵ در شش جیمز باند ظاهر شد اما در آن زمان ۵۷ سال داشت و به گفته خودش “باید از فیلم‌های باند کناره‌گیری می‌کرد، دخترها جوانتر می‌شدند و من خیلی پیر بودم.

در این بین البته شون کانری یک بار دیگر در نقش جیمز باند در فیلم “غیر رسمی” “دیگر نگو هرگز” بازی کرد، همان سالی که راجر مور اختاپوس را بازی کرد؛ اما به توصیه دوست مشترک جیمز شون کانری و راجر مور، مایکل کین, این دو نه درباره تجربه‌شان از بازی در نقش جیمز باند با هم صحبت کردند و نه به دام آنچه رسانه‌ها جنگ دو جیز باند می‌خواندند افتادند.

 

راجر مور

 

راجر مور هم قبل هم بعد و هم در زمانی که در فیلم‌های جیمز باند بازی می کرد در فیلم‌های دیگری هم نقش آفرینی کرد اما نقطه اوج کار سینمایی او همین شش فیلم جیمز باند است.

خود راجر مور از بین فیلم‌های جیمز باندی که بازی کرد “جاسوسی که عاشق من بود” را بیشتر از همه دوست داشت. او دنیل کریگ و بعد شون کانری را محکمترین جیمز باندها می‌دانست.

راجر مور در سال ۲۰۰۳ به دلیل خدماتش به صنعت سینما لقب “سر” گرفت.

 

راجر مور

 

او در سال‌های آخر عمر با بیماری‌های متعدد دست و پنجه نرم می‌کرد، در ۱۹۹۳ برای سرطان پروستات جراحی شد، در سال ۲۰۰۳ در قلبش “ضربان‌ساز” گذاشتند و در سال ۲۰۱۳ مبتلا به دیابت شد.

مجله جی کیو در سال ۲۰۱۵ او را در بین پنجاه مرد خوش لباس دنیا معرفی کرد.

راجر مور فعالیت‌های انسان‌دوستانه و خیریه زیادی داشت و برای ممنوع کردن جگر چرب غاز بسیار تلاش کرد. برای تهیه جگر چرب به غاز و مرغابی با لوله به زور غذا می‌دهند تا بر اثر پرخوری جگر چرب داشته باشند.

او چهار بار ازدواج کرد و دو پسر و یک دختر دارد.

 

راجر مور

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۲ مهر ۱۴۰۰

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • رضا یزدانی

  تریبون هنر: امروز تولد رضا یزدانی، هنرمند برجسته عرصه های موسیقی و سینماست. بابک صحرایی با انتشار ماکت ابتدایی بخشی از آهنگی منتشر نشده با صدای رضا یزدانی نوشت: رضا یزدانی از معدود خواننده های مولف و جریان ساز موسیقی ایران است آگاه و هوشمند است و حضورش در سینما […]

 • نقد سریال چپل ویت

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال چپلویت (Chapelwaite) سریالی دلهره آور و روانشناختی است. سریالی با فضای گونیک قرن نوزدهمی که با شروع نفسگیرش در قسمت اول، مخاطب را با خود همراه می کند. تا قسمت های میانی، برجستگی تم جنایی روانشناختی اثر با بازی خوب آدرین برودی، فضای اگرچه […]

 • سریال time

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال زمان (Time) درباره حفظ شرافت در شرایط دشوار است. آن جا که یک اشتباه انسان را به ورطه سقوط می کشاند. جایی انسان برای بقا، نیاز دارد که پا روی اصول اخلاقی اش بگذارد. سریال زمان به خوبی نشان می دهد که شرافت و […]

 • تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال بازی مرکب تفکر کمونیستی کهنه ای را به شکلی مدرن و جذاب و هیجان انگیز بیان می کند. فقر، خشونت می آورد، خشونت، مرگ بیرحمانه را در پی دارد و عامل تمام این بدبختی ها، اسثمار مردم تهیدست توسط ثروتمندان بیرحم و بی بند […]

 • بهترین مینی سریال های خارجی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: بهترین مینی سریال های خارجی و انتخاب آن ها همیشه امری دشوار است. سال هاست که مینی سریال ها نقش مهمی در صنعت سریال سازی در کشورهای مختلف دارند. مینی سریال هایی که از ساختار حرفه ای و مفاهیم عمیقی برخوردارند و با استقبال چشم […]

Ad
Ad
Ad