Ad


عذرخواهی عزت الله انتظامی از داریوش مهرجویی

تریبون هنر: چند روزی است که صحبت های طنزآمیز عزت الله انتظامی درباره داریوش مهرجویی در جشن حافظ که متعلق به ۱۵ سال پیش است در فضای مجازی بازنشر شده است.

نکته مهم عذرخواهی عزت الله انتظامی از داریوش مهرجویی، دو سه روز بعد از این اتفاق است که صحبتی از آن نمی شود.

عزت الله انتظامی پس از آن که متوجه شد داریوش مهرجویی از شوخی های او درباره مسایل مالی بین شان ناراحت شده، بزرگوارانه یادداشتی برای عذرخواهی منتشر کرد که در ادامه می توانید بخوانید:

من ۹ فیلم برای داریوش مهرجویی بازی کرده‌ام: گاو، آقای هالو، پستچی، هامون، اجازه نشین‌ها، شیرک، دایره مینا، مدرسه ای که می رفتیم و بانو .
هر ۹ فیلم از نقطه‌های اوج کارنامه من و جزو گنجینه فرهنگی سینمای ایران هستند.

اصلاً هویت سینمایی من، و آن‌چه که منتقدان پرسونای یک بازیگر می‌خوانند، با همین فیلم‌ها شکل گرفت؛ به‌خصوص که سه فیلم اول، نخستین آثار کارنامه سینمایی من بودند.

خود فیلم‌ها هم جزو کلاسیک‌های تاریخ سینمای ایران هستند که توانایی‌های مهرجویی باعث ماندگاری آنها شده و هرچه زمان می‌گذرد، ارزش‌های‌شان بیش‌تر آشکار می‌شود.

برای من، که بیش‌ترین تحسین‌ها بابت همین فیلم‌ها در طول دوران فعالیتم نثارم شده، بازی در فیلم‌های مهرجویی و همکاری و هم‌نشینی با او باعث افتخارم است.

در جشن سینمایی «دنیای تصویر» که برای اهدای جایزه‌ای به پاس یک عمر فعالیت‌های سینمایی مهرجویی دعوت شده بودم، بنا به طبیعت و روال این‌گونه گردهمایی‌ها، قصد داشتم به طنز، خاطره‌ای از همکاری هایم با مهرجویی را «بازی» کنم، اما شاید موضوع را درست انتخاب نکرده بودم.

آن شب، شب تجلیل از کارنامه داریوش مهرجویی بود و شایسته‌تر آن بود که من فقط و فقط از همان چیزهایی یاد می‌کردم که مهرجویی را به بزرگی رسانده و من هم در این میانه سهم خود را گرفته‌ام و شده‌ام انتظامی امروز و این سال‌ها.

باید می‌گفتم که اگر این ۹ فیلم از کارنامه من حذف می‌شد، نیم بیش‌تر وزن و ارزش آن از دست می‌رفت.

موضوع اختلاف‌های مالی من و مهرجویی، موضوعی خصوصی بین من و اوست که باید همچنان خصوصی باقی می‌ماند.

من به اشتباه با طرح آن موضوع، ولو به طنز، حساسیتی ایجاد کردم که باعث رنجش او و پشیمانی و دریغ خودم شد.
حالا فکر می‌کنم طرح چنین مسائلی، حتی با بهترین اجراهای طنزآمیز هم می‌تواند در مخاطبان ایجاد سوءتفاهم کند.

طبیعی است که باید از این بابت پوزش بخواهم. شکی نیست که مهرجویی یکی از بزرگ‌ترین سینماگران همه تاریخ سینمای ایران است و آن حرف‌ها و بازی طنزآمیز من در روی صحنه آن شب، ولو برای شوخی با مهرجویی در شبی که شب او بود، چیزی از بزرگی او کم نمی‌کند، اما این عذرخواهی بهانه‌ای شد برای تأکید هرچه بیش‌تر بر اهمیت فیلمسازی که یکی از شمایل‌های انکارناپذیر هویت فرهنگی سینمای ایران در سراسر جهان است.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

 

تاریخ انتشار :۲۲ آذر ۱۴۰۰

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • نقد فیلم «زالاوا»؛ هوشمندانه و آگاه / یادداشت بابک صحرایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: زالاوا، اولین فیلم بلند ارسلان امیری، فیلم خوب و خوش ساختی است. از نظر فیلمبرداری، طراحی صحنه و لباس و تدوین و موسیقی بسیار خوب است. فیلمنامه فکر شده و خوبی دارد و بازیگرهایش بسیار توانمند ظاهر شده اند. زالاوا نقد جامعه شناسانه و روانشناختی […]

 • امیر مقاره: ببخشید که برای امرار معاش شغل شریف پیک موتوری را انتخاب کردم

  تریبون هنر: امیر مقاره با انتشار یادداشتی، به صحبت های یک شخصی که در برنامه ای اینترنتی به پیک موتوری بودن او در گذشته انتقاد کرده بود پاسخ داد. به گزارش تریبون هنر، روز گذشته شخصی در یک برنامه اینترنتی، ضمن انتقاد به خوانندگی امیر مقاره در کنسرت هایش، عنوان […]

 • نقد سریال افعی: داستان واقعی یکی از جذاب ترین قاتل های جهان

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: مینی سریال افعی (The Serpant) درباره چارلز سوبراج، یکی از عجیب ترین و کاریزماتیک ترین قاتل های سریالی جهان است. رزمی کار خوش تیپ و به قول برخی افسونگر، که استاد تغییر چهره و جعل اسناد بود و در دهه هفتاد میلادی، ده ها نفر […]

 • نقد سریال بی گناه (The Innocent): تقاص گذشته های پنهان کرده

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: مینی سریال اسپانیایی بی گناه از بهترین سریال های معمایی جنایی یک سال اخیر است فیلمنامه بی گناه (The Innocent) مهم ترین برگ برنده این سریال است. سلسله حوادث داستان در هر قسمت از زاویه دید یکی از شخصیت ها روایت می شود و پیش […]

 • مرضیه برومند و طعنه به بوسه نوید محمدزاده و فرشته حسینی

  تریبون هنر: مرضیه برومند با انتشار یادداشتی از مشکلات پیش آمده برای سریال «شهرک کلیله و دمنه» و نمایشی به تهیه کنندگی نوید محمدزاده گلایه کرد. مرضیه برومند در یادداشتی که در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده نوشته است: نوید محمدزاده . فرشته حسینی زن و شوهری هنرمند و جوان و […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad