Ad


روح الله زمانی و تجربه مواجهه با جنازه رفیق

تریبون هنر: روح‌ الله زمانی بازیگر فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» می‌گوید از هادی حجازی‌فر کارگردان و بازیگر نقش شهید مهدی باکری در این فیلم، بازیگری، رفاقت، معرفت و مرد بودن را آموخته است.

روح الله زمانی بازیگر نقش خسرو ملازاده در فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» که این روزها روی پرده سینماهای سراسر کشور است، با اشاره به اینکه به کارهای جنگی علاقه‌مند است، گفت: قبل از این پروژه، پیگیر مستندهای جنگی و اتفاقاتی که در جنگ رخ داده است، بودم اما در این فیلم اطلاعات جدیدی به دست آوردم که برایم بسیار جای تعجب داشت. بارها از هادی حجازی‌فر شنیدم که افرادی هم‌سن من چه مرام و معرفتی به خرج دادند و چگونه دلشان را به دریا زدند تا جانش را فدا کنند به گونه‌ای که اصلاً برایش مهم نبود باز می‌گردند یا نه.

 

بازیگر «موقعیت مهدی» با بیان اینکه از کاراکتر خسرو ملازاده که آن را در فیلم ایفا کرده، بسیار یاد گرفته است، عنوان کرد: از آنجا که هر نقشی می‌تواند به بازیگر مواردی را اضافه کند من هم از نقشی که ایفا کردم، شجاعت، معرفت و رفاقت را آموختم.

 

روح الله زمانی در پاسخ به این پرسش که برای رسیدن به این نقش چه کارهایی انجام داده است، تصریح کرد: من متاسفانه افتخار دیدار حضوری با خسرو ملازاده را نداشتم و حتی نتوانستم با ایشان به صورت تلفنی صحبت کنم اما هادی حجازی‌فر به عنوان کارگردان درباره ویژگی‌های کاراکتر به من توضیح داده بود.

 

روح الله زمانی با اشاره به سکانس‌های سختی که در این فیلم سینمایی داشته است، توضیح داد: سکانسی که خسرو ملازاده جنازه دوستش را در آغوشش می‌گیرد، سخت‌ترین سکانس برای من بود آن زمان حتی برای آنکه حس‌ها به درستی منتقل شود، خود را جای کاراکتر گذاشتم و تصور کردم که با جنازه رفیقم روبه‌رو می‌شوم.

 

روح الله زمانی با بیان اینکه ویژگی پاک، صادق و شفاف بودن کاراکتر برایش جذاب بوده است، اظهار کرد: از هادی حجازی‌فر شنیدم که در خاطرات خسرو ملازاده آمده است ایشان به همراه حمید باکری و دیگر اعضای گروهشان ۶ شب بدون آب، غذا و مهمات جنگی بیدار ماندند و جنگیدند این مساله نشان می‌دهد ما با انسان‌های از خود گذشته و درستی روبه‌رو بودیم که در حال حاضر تعدادشان زیاد نیست.

وی تاکید کرد: من آن چیزی را در این فیلم سینمایی به نمایش گذاشتم که هادی حجازی‌فر می‌خواست و از همه مهم‌تر در خاطرات خسرو ملازاده آمده بود در حقیقت زندگی گذشته ایشان را دوباره زندگی کردم و کارگردان تنها برخی موارد را جذاب‌تر نشان داد. از سوی دیگر دوست دارم به این نکته اشاره کنم یکی از اهدافم برای ایفای این نقش این بود به افرادی که هم‌سن من هستند، بفهمانم در زمان جنگ چه اتفاقی افتاده است.

به گفته زمانی، بازی در این فیلم سینمایی ادای دینی به همشهریانش بود که پیش از این کاری برای آن‌ها انجام نداده نبود.

بازیگر «موقعیت مهدی» درباره همکاری با هادی حجازی‌فر گفت: ایشان باعث شد قدم جدیدی در سینما و زندگی‌ام بردارم و بهتر است بگویم تغییر کردم. همچنین باید تاکید کنم که از ایشان بازیگری، رفاقت، معرفت و مرد بودن را یاد گرفتم.

زمانی درباره نقشش در نسخه سریال «موقعیت مهدی» عنوان کرد: کارگردان به من گفته بود در نسخه سینمایی حضور ندارم اما زمانی که فیلم را دیدم غافلگیر و متوجه شدم ایشان با من شوخی کرده است. درباره نسخه سریال این اثر نیز باید بگویم کاملاً متفاوت با نسخه سینمایی آن و نقشم در سریال پُررنگ‌تر است.

وی در ادامه با بیان اینکه «موقعیت مهدی» جزو کارهای تکرارنشدنی در سینماست، مطرح کرد: حقیقتاً من درباره برادران باکری اطلاعات زیادی نداشتم، حتی عکسی ندیده بودم و در حد یک اسم آن‌ها را می‌شناختم. من معتقدم بسیار بد است که شهدا را تنها با نام یک کوچه یا اسم یک اتوبان بشناسیم و برای جلوگیری از این اتفاق ساخت آثاری مانند «موقعیت مهدی» برای جامعه لازم و مفید است.

بازیگر «موقعیت مهدی» در پایان عنوان کرد: لازم می‌دانم از مادرم، محمد عسگری که من را به این پروژه معرفی و بسیار کمک کرد، هادی حجازی‌فر و عوامل فیلم تشکر کنم همچنین امیدوارم مخاطبان به تماشای فیلم بنشینند و به دقت آن را تماشا کنند چراکه مواردی را به آن‌ها یادآوری می‌کند که خالی از لطف نیست.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۶ فروردین ۱۴۰۱

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • داریوش رفیعی؛ 64 سال پس از مرگ در اوج جوانی

  تریبون هنر: ۶۴ سال از درگذشت داریوش رفیعی، خواننده جوانمرگ موسیقی ایران گذشت. او در اوج شهرت به دلیل اعتیاد و تزریق آمپول کزار درگذشت. داریوش رفیعی در روز ۴ دی ۱۳۰۶، در بم به دنیا آمد. وی فرزند لطفعلی رفیعی، نماینده مردم بم در مجلس شورای ملی بود. پس […]

 • مشخصات کامل ۲۴ فیلم «سودای سیمرغ» در جشنواره فیلم فجر

  تریبون هنر: ۲۴ فیلم بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر چهل‌ویکم در حالی اعلام شدند که برخلاف سال‌های قبل تاکنون خبرهای چندانی از آن‌ها منتشر نشده است. به گزارش تریبون هنر،در چند وقت اخیر پیش‌بینی‌هایی درباره فیلم‌ها و کارگردان‌هایی که ممکن است در جشنواره امسال حضور داشته باشند منتشر می‌شد اما […]

 • یادداشت «بابک صحرایی» به بهانه تولد فروغ فرخزاد
  جامعه ای که به صورت تاریخی زن را نمی شناسد
  یادداشت «بابک صحرایی» به بهانه تولد فروغ فرخزاد

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: شعر فروغ فرخزاد، «فریاد تنهایی» برای رسیدن به «رهایی» است. با پشتوانه ای غنی از اندیشمندی. او از محدودیت، چه در خانه و چه در جامعه، منزجر است و همین انزجار، بال پروازش می شود. او از استبداد خانه پدری، روزمره گی کنار همسری که […]

 • خبرگزاری ایرنا: دفتر موسیقی و ارشاد می خواهند که کنسرت ها شروع بشوند

  تریبون هنر: خبرگزاری ایرنا نوشت: خوانندگان پاپ درحالی این روزها برای اجرای کنسرت، دچار یک تحریم ناخواسته شده‌اند که در این سکون، هیچ عایدی نصیب آنها و مردمی که به شادی نیاز دارند، نمی‌شود. ایران، هم‌اکنون ۱۰۰ روز است که از برگزاری کنسرت موسیقی بی‌بهره است. ۲ ماه از این […]

 • پاسخ وکیل اصغر فرهادی به اتهامات ایندی‌وایر

  تریبون هنر: وکیل اصغر فرهادی با اشاره به مطالب اخیری که درباره این فیلم‌ساز در «نیویورکر» مطرح شده، گفت: ریچل اویو تقریباً تمام توضیحات و اسنادی را که اصغر فرهادی و افرادی دیگر پیرامون ادعاهای مطرح شده در مقاله به او داده شده را نادیده گرفته و حذف کرده است. […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad