Ad

با دستور رئیس دانشگاه

نمایش «مجبوریم» در دانشگاه صنعتی اصفهان لغو شد

تریبون هنر: کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان در بیانیه ای از مخالفت با اکران «مجبوریم» در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش تریبون هنر، در بخش های از این بیانیه در ذکر دلایل لغو اکران فیلم مجبوریم آمده است :

«بسم الله الرحمن الرحیم

ان الله عزّ و جلّ لم‏یبعثنی معنّفاً ولکن بعثنی مّعلماً و میسراً .

خداوند مرا مبعوث نکرد که با زور با مردم رفتار کنم بلکه برانگیخت تا معلّم و آسان‏گیر برای آنها باشم.

رسول اکرم (ص)

 

پس از مدت‌ها مصایب دوری از فضای دانشگاه و فعالیت‌های حضوری فرهنگی توسط دانشجویان، به امید ایجاد فضای زنده و بانشاط فرهنگی در دانشگاه صنعتی اصفهان آستین‌ها را بالا زدیم تا به فعالیت‌های کانون فرهنگی فیلم و عکس جانی تازه ببخشیم. تازه ترین اقدام کانون که برای دانشگاهیان عزیز برنامه ریزی کرده بودیم اکران فیلم مجبوریم اثر رضا درمیشیان بود که با مجوز وزارت ارشاد جمهوری اسلامی در سینماهای کشور در حال اکران است و از آنجا که نقدها و گفت‌وگوها پیرامون آن هم زیاد بود بر آن شدیم تا اکران را با حضور عوامل فیلم و سپردن تریبون نقد به مخالفان و موافقان آن، به فرصتی برای گفت‌وشنود و تضارب افکار تبدیل کنیم. درست همان چیزی که از یک فضای دانشگاهی انتظار می‌رفت.

 

بعد از همه تلاش‌ها برای گفت‌وگو و مشورت با رییس دانشگاه، با ایشان دیدار و درباره ضرورت اکران و نقد فیلم در فضای دانشگاهی صحبت کردیم. اما شوربختانه بازتاب نگاه ایشان درباره این فعالیت عادی کانون فیلم و عکس (که نمونه های آن در همه ادوار وجود داشته است) ما را در بهت و شگفتی فرو برده. ایشان بدون آنکه حتی نظر معاون فرهنگی-اجتماعی و مدیران منصوب خود در حوزه مرتبط را جویا شوند تنها با جستجو در اینترنت و خواندن چند سطر تحلیل سطحی درباره فیلم، با بیان جملاتی کاملا سلیقه‌ای با برگزاری این اکران و نقد و بررسی مخالفت کردند.

 

در همه ادوار فعالین فرهنگی-دانشجویی با موانع و مشکلات همزاد بوده‌اند، اما این برخوردهای جدید از سمت مسئولین جدید دانشگاه در نوع خود متفاوت‌ و جالب‌اند.

سوال فعالان فرهنگی دانشگاه این است که آیا دانشگاه صنعتی اصفهان جزیره‌ای جدا از فضای جامعه ایران است که فیلمی که مجوز اکران از وزارت ارشاد، تحت قوانین جمهوری اسلامی را دریافت کرده است از نظر رییس دانشگاه غیر قابل اکران است؟ بهتر است رییس محترم دانشگاه و مدیران فرهنگی یکبار برای همیشه شفاف و صریح نظرات خود را درباره فعالیت در دانشگاه و ایجاد فضای نشاط و نقد بیان فرمایند تا تکلیف فعالان هم در این باره روشن شده و بدانند از این مدیران در چه سطحی باید انتظار داشته باشند.

 

گویا رییس محترم دانشگاه قصد دارند با ایزوله‌ کردن دانشگاه از فضای جامعه و پنهان کردن مشکلات، اذهان دانشجویان را از واقعیات جاری جامعه دور نگه داشته، با این خیال خام که دانشجویان راهی برای درک و فهم اوضاع پیرامون خود به جز کانالهای مورد علاقه این مدیران ندارند.

این جریان فکری که اکنون با برپایی اکران یک فیلم چنین برخورد تنگ نظرانه‌ای می کند تصور می کند با ایجاد چنین محدودیت‌هایی می تواند اندیشیدن و نگاه نقادانه را نیز از دانشجویان دریغ کند. باید به ایشان گفت بسیار بوده اند کسانی که پیش از شما با چنین نگاهی علیه دید باز فرهنگی قد علم کردند ولی جامعه و دانشگاه هیچگاه چنین تنگ نظری را برنتافته و راه خود را برای به چالش کشیدن مسائل فکری و فرهنگی در جامعه یافته است.

 

کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان این منش و مسلک در مواجهه با فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان را به شدت محکوم می کند و آن را مخل جریان آزاد اندیشی و فعالیت فرهنگی در دانشگاه می داند.

این نوشتار در اصل دردنامه‌ایست از سوی کانون فیلم و عکس تا به گوش دانشجویان برساند که فعالیت این کانون و به طور حتم دیگر کانون‌های فرهنگی دانشگاه با چه موانع و مشکلاتی روبه‌روست و ادامه این برخوردهای کوته‌بینانه و تنگ‌نظرانه باعث ایجاد حس سرخوردگی و یأس در افکار جمع کثیری از فعالین فرهنگی-دانشجویی شده و عملا تعطیلی بخش فرهنگی-اجتماعی دانشگاه را در پی دارد.

نتیجه‌ای که شاید خوشایند برخی افراد نیز باشد.»

 

فیلم سینمایی مجبوریم به کارگردانی رضا درمیشیان با بازی فاطمه معتمدآریا ،نگار جواهریان پارسا پیروزفر، پردیس احمدیه و بهمن فرمان آرا این روزها بر پرده سینماهاست.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۶ خرداد ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • نقد فیلم علف زار: خوش ساخت و تحسین برانگیز / یادداشت بابک صحرایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: علف زار به کارگردانی کاظم دانشی از معدود فیلم های خوبی است که در سال های اخیر ساخته شده. در دوران ضعف فیلمنامه و بی قصه بودن و باری به هر جهت بودن مضامین، فیلمنامه خوبی دارد که ضمن پرداختن شجاعانه به بخشی از معضلات […]

 • عنکبوت مقدس؛ ناگفته هایی از چگونگی تولید و حواشی

  تریبون هنر: عنکبوت مقدس به کارگردانی علی عباسی پس از نمایش در جشنواره کن، حواشی بسیاری را ایجاد کرده و عمده این حواشی به دلیل زاویه دید جاری در فیلم است. برداشت برآمده از فیلم این چنین است که قتل های زنجیره ای سعید حنایی مربوط به نگرش مذهبی جاری […]

 • لامینور؛ تکامل فلسفی موسیقی در سینمای داریوش مهرجویی
  لامینور؛ تکامل فلسفی موسیقی در سینمای داریوش مهرجویی
  یادداشت بابک صحرایی در مجله فیلم امروز

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: شوپنهاور موسیقی را عالی ترین نوع هنری می داند که نیازی به حمایت اشکال دیگر هنری ندارد. او می گوید موسیقی را نمی توان به زبان یا قلم بازگفت. باید شنید و آزمود. پیش تر از شوپنهاور و شیفتگی اش به موسیقی، افلاطون اولین فیلسوفی […]

 • فیلم «تاپ گان: ماوریک» و زمینه سازی امریکا برای حمله هسته ای به ایران

  تریبون هنر: محمدعلی آهنگران درباره فیلم «تاپ گان؛ ماوریک» در استوری ایسناگرامش نوشت: «این فیلم خوش ساخت با بازی تام کروز ماجرای حمله موفقیت آمیز نیروی هوایی امریکا به تاسیسات هسته ای یک کشوری است. این تاسیسات در منطقه ای دقیقا شبیه منطقه فردو قرار دارد. به گمان من این […]

 • زهرا امیرابراهیمی در فرش قرمز کن

  تریبون هنر: رضا صائمی، نویسنده و منتقد، امروز بعد از حضور زهرا امیرابراهیمی در جشنواره کن نوشت: این حضور باشکوه جلوه می کند وقتی از گذر آن خاطرات و مخاطرات، اشک ها به لبخندها بدل می شود … جضورش بر فرش قرمز کن، بازگشت به عرش دوباره است … به […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad