Ad


نقد فیلم «زالاوا»؛ هوشمندانه و آگاه / یادداشت بابک صحرایی

تریبون هنر _ بابک صحرایی: زالاوا، اولین فیلم بلند ارسلان امیری، فیلم خوب و خوش ساختی است. از نظر فیلمبرداری، طراحی صحنه و لباس و تدوین و موسیقی بسیار خوب است. فیلمنامه فکر شده و خوبی دارد و بازیگرهایش بسیار توانمند ظاهر شده اند.

زالاوا نقد جامعه شناسانه و روانشناختی هوشمندانه ای درباره خرافه پرستی و جهل جاری در بخشی از جامعه دارد. جهل و خرافه از شاخص های تاریخی زندگی مردم در تمام طول تاریخ بشریت بوده و طبیعتا ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست و داستان زالاوا اگرچه در سال های دور می گذرد اما قابل تغمیم به امروز نیز است. مضمون مهم فیلم با کارگردانی توانمند کارگردان و همراهی فیلمنامه خوب، اثرگذار از کار در آمده و پس از پایان فیلم همچنان ذهن مخاطب را درگیر خود نگه می دارد.

زالاوا سرشار از پلان ها و سکانس های زیبا از نظر فیلمبرداری و تدوین و طراحی صحنه و موسیقی و بازیگری است.

ارسلان امیری با پیشینه درخشانی که در مستندسازی و فیلمنامه نویسی و تدوین دارد، در اولین فیلم سینمایی اش خودش را به عنوان کارگردانی معرفی کرده که می تواند در زمره کارگردان های مولف و صاحب سبک قرار بگیرد.

 

هدی زین العابدین یکی از بهترین بازی هایش را در این فیلم به یادگار گذاشته. او را از «قلب یخی» به یاد دارم. همیشه بازی خوب و باورپذیری دارد و زالاوا نمایانگر توانایی های ویژه و همیشگی اش است.

نوید پورفرج با «مغزهای کوچک زنگ زده» نشان داد که می تواند از ستاره های جوان سینمای ایران باشد و با بازی متفاوت و توانمندش در زالاوا، در حال طی کردن این مسیر است.

و پوریا رحیمی سام که همیشه بازیکر قدرتمندی است و در زالاوا، این فرصت این را پیدا کرده که نشان دهد چقدر بازیگر درخشانی است.

زالاوا بازیگر بسیار خوب دیگری هم دارد به اسم باسط رضایی. برای اولین بار است که او را می بینم. بازیگر بسیار خوب و بااستعدادی است و امیدوارم سینمای ایران قدرش را بداند. او یکی از نقاط قوت زالاواست.

 

تمام این اتفاق های خوب زالاوا نیز نشات گرفته از کارگردانی خوب ارسلان امیری و فیلمنامه خوب این فیلم است که آیدا پناهنده و تهمینه بهرام نیز از نویسندگان اولیه اش بوده اند

 

در کل زالاوا از فیلم های خوب سینمای ایران است که ارزش تماشای چندین باره دارد

 

نویسنده: بابک صحرایی

منبع: تریبون هنر

 

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۵ تیر ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, , , , , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad