Ad

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم:

مشکل فیلم های روشن، سه کام حبس، زنبور کارگر و رگ های آبی در حال حل شدن است

تریبون هنر: بر اساس اعلام مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم مشکل فیلم های روشن، سه کام حبس، زنبور کارگر و رگ های آبی در حال حل شدن است.

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم با اعلام اینکه فیلم‌های مانی حقیقی، هومن سیدی و آرین وزیردفتری که راهی جشنواره‌های تورنتو و ونیز هستند، پروانه نمایش گرفته‌اند از رفع مشکل چند فیلم دیگر در آینده‌ نزدیک خبر داده است.

 

سهرابی گفت: بر اساس گزارش کارشناسان این اداره کل، مشکل فیلم های بلاتکلیفی چون «روشن»، «سه کام حبس»، «زنبورکارگر»، «رگ های آبی» و غیره نیز در حال حل شدن است و بنظر می‌رسد طی یک ماه آینده تکلیف تعداد دیگری از فیلم ها که به دلایل مختلف اجازه اکران نداشته اند، مشخص شود.

 

روح الله سهرابی با ارائه گزارشی درباره اقدامات انجام شده در حوزه نظارت برعرضه و نمایش فیلم گفته است: طی چهارماه اخیر در اداره کل عرضه و نمایش سازمان سینمایی اقداماتی انجام گرفته که در پاسخ به تقاضاها و توقعات سینماگران بسیار قابل تامل است. دستاوردهای مدیریت جدید در شرایطی حاصل شده است که سینما یکی از بحرانی‌ترین دوره های خود اعم از مسئله خروج از دوران کرونا و بازگشت به زیست طبیعی سینما و حاشیه های پر رنگ تر از متن همچون حواشی برخی فیلم ها، موانع مختلف در تعامل دو سویه بین سازمان سینمایی و برخی صنوف، بیانیه نویسی و ایجاد اختلاف و شکاف را تجربه کرده است.

 

او تصریح کرد: این اداره کل بی توجه به امور حاشیه‌ای و در اقدامی حرفه ای و عملیاتی، در همه‌ی زمینه های تحت اختیار اعم از صدور پروانه نمایش آثار سینمایی و غیرسینمایی، پروانه مالکیت‌ها، مدیریت فضای اکران، نحوه ایجاد تعامل بین سازمان و سینماگران و نظارت بر اقلام تبلیغی دوره شلوغ و پرترافیکی را طی کرده است.

 

وی درباره تعداد پروانه نمایش های صادر شده افزود : با وجود حساسیت های موجود مجوز نمایش بیش از ۳۸ فیلم سینمایی صادر شده که در میان آنها فیلم های حساسیت برانگیز و یا متوقف مانده ای چون «علفزار»، «مجبوریم» (در حال اکران آنلاین)، «ملاقات خصوصی»، «جنگ جهانی سوم»، «بانک زده ها»، «انفرادی»، «تفریق»، «بی رویا» و غیره به چشم می‌خورد.

 

وی درباره یگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه عنوان کرد: طی چهار ماه اخیر در بخش آثار غیرسینمایی ۱۲۸ عنوان فیلم پروانه نمایش گرفته اند، این درحالی است که بیش از ۲۰ عنوان از این ۱۲۸ اثر، از سالها قبل درگیر مشکلات مختلف بوده و به دلایل مختلف اعم از مضمون و محتوا یا عدم همکاری عوامل اصلی جهت انجام اصلاحات ، از پروانه نمایش محروم بوده اند.

 

سهرابی یادآور شد: صدور پروانه مالکیت فیلم ها از دیگر فعالیت‌های اداره کل عرضه و نمایش است که در طول چهار ماه اخیر در بخش سینمایی ۵۵ عنوان فیلم و غیر سینمایی ۳۵ عنوان فیلم مجموعا بیش از ۹۰ پرونده اثر مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار گرفته و پس از حسابرسی ها و مشخص شدن درصد سهام مالکین حقیقی و حقوقی ، پروانه مالکیت آنها صادر شده است.

 

وی در ادامه به اعلام رئیس سازمان سینمایی مبنی بر بخشش آن گروه از فیلمسازان که به دلایل موجه، بدون اخذ پروانه ساخت اقدام به ساخت فیلم کرده اند اشاره کرد وگفت: در این رابطه ۲۹ اثر درخواست بازبینی و ارزیابی ارائه کردند که تا زمان آماده سازی این گزارش ۲۱ فیلم از آثار مذکور مورد بازبینی و ارزیابی قرار گرفته و آثار تایید شده جهت تصمیم گیری نهایی به شورای پروانه نمایش ویدیویی و سینمایی ارجاع داده شده اند.

 

سهرابی در خصوص تشکیل شورای صنفی نمایش و شروع فعالیت این شورا افزود : چینش صحیح اکران و ساماندهی پخش فیلم های سینمایی که پس از جلسات متعدد و رایزنی های مداوم اتفاق افتاد از جمله فعالیت های جدید اداره کل عرضه ونمایش است که در مقطعی که تعداد آثار در انتظار اکران،از هر زمانی بیشتر است، مهم و موثر خواهد بود . همچنین، جلسات متعدد و مداوم با صاحبان آثار اعم از تهیه‌کنندگان و کارگردانان در جهت رفع موانع صدور پروانه نمایش، ایجاد تعامل و همکاری نزدیک و دو سویه مابین اداره کل عرضه و نمایش و صاحبان آثار که عموما منجر به خروج از بن بست درباره فیلم ها شده است را جزو اقدامات چهار ماهه ی اخیر این اداره کل می‌توان برشمرد. نظارت بیشتر بر مدیریت سالن های سینمایی، نظارت دقیق تر بر قانون حضور فیلم ها در جشنواره های خارجی، نظارت جدی تر بر اقلام تبلیغی فیلم های در حال اکران و سامان دهی به آیین نامه های اکران آثار سینمایی و نمایش ویدیویی از جمله فعالیت های چهارماهه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم بوده است.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۳ مرداد ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, , , , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • انتقاد «هیات اسلامی هنرمندان» از سلبریتی ها و کانون های صنفی

  تریبون هنر: هیات اسلامی هنرمندان در بیانیه ای پیرامون واقعه اخیر، بر لزوم پیگیری ترک فعل متولیان فرهنگی تا انتقاد از سلبریتی ها و کانون های به اصطلاح صنفی را مورد تاکید قرار داد و اعلام کرد:انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا قدرتمندتر از همیشه است.   به گزارش تریبون […]

 • نگاهی به فیلم «تی تی»؛ شیفته جاده جادویی

  تریبون هنر _ امید بی نیاز: آیدا پناهنده (کارگردان تی تی) از یک کوتاه ساز خلاق؛ تا کارگردان فیلم بلند، راه خاص خودش را رفته است. راهی که گاهی متفاوت است. گاهی هم پُر از آزمون و خطاست. این رویکرد، او را در تیررسِ ستایش و نقدِ همزمان، می‌گذارد. «تی […]

 • یادداشت بابک صحرایی درباره یدالله رویایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: یدالله رویایی هم رفت تا دوباره یادمان بیاید نمادهای مدرنیته در شعر و هنر، کهنسال شده اند و دارند می میرند و جهان در حال پوست انداختن است. یدالله رویایی با وجود تاثیرگذاری اش بر شعر معاصر، از درک نشده ترین شاعران بزرگ در بین […]

 • مرگ ژان لوک گدار: یادآوری تمام شدن ارزش ها / یادداشت بابک صحرایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: چرا از مرگ ژان لوک گدار در نود و یک سالگی ناراحت می شویم؟ مگر قرار بود باز هم فیلم هایی مثل «از نفس افتاده» و «زیستن زندگی اش» و «آلفاویل» و «مذکر، مونث» بسازد؟ مگر قرار بود باز هم با چند نابغه دیگر در […]

 • پیام علی نصیریان برای روز ملی سینما

  تریبون هنر: علی نصیریان بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون به مناسبت ۲۱ شهریور روز ملی سینما دل نوشته ای را در اختیار موزه سینما قرار داد. به گزارش تریبون هنر، متن دل نوشته به شرح زیر است: «یادش بخیر سینما “نور” تو “امیریه”، “میهن” چهارراه “حسن آباد”، “رکس” و […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad