Ad

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم:

مشکل فیلم های روشن، سه کام حبس، زنبور کارگر و رگ های آبی در حال حل شدن است

تریبون هنر: بر اساس اعلام مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم مشکل فیلم های روشن، سه کام حبس، زنبور کارگر و رگ های آبی در حال حل شدن است.

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم با اعلام اینکه فیلم‌های مانی حقیقی، هومن سیدی و آرین وزیردفتری که راهی جشنواره‌های تورنتو و ونیز هستند، پروانه نمایش گرفته‌اند از رفع مشکل چند فیلم دیگر در آینده‌ نزدیک خبر داده است.

 

سهرابی گفت: بر اساس گزارش کارشناسان این اداره کل، مشکل فیلم های بلاتکلیفی چون «روشن»، «سه کام حبس»، «زنبورکارگر»، «رگ های آبی» و غیره نیز در حال حل شدن است و بنظر می‌رسد طی یک ماه آینده تکلیف تعداد دیگری از فیلم ها که به دلایل مختلف اجازه اکران نداشته اند، مشخص شود.

 

روح الله سهرابی با ارائه گزارشی درباره اقدامات انجام شده در حوزه نظارت برعرضه و نمایش فیلم گفته است: طی چهارماه اخیر در اداره کل عرضه و نمایش سازمان سینمایی اقداماتی انجام گرفته که در پاسخ به تقاضاها و توقعات سینماگران بسیار قابل تامل است. دستاوردهای مدیریت جدید در شرایطی حاصل شده است که سینما یکی از بحرانی‌ترین دوره های خود اعم از مسئله خروج از دوران کرونا و بازگشت به زیست طبیعی سینما و حاشیه های پر رنگ تر از متن همچون حواشی برخی فیلم ها، موانع مختلف در تعامل دو سویه بین سازمان سینمایی و برخی صنوف، بیانیه نویسی و ایجاد اختلاف و شکاف را تجربه کرده است.

 

او تصریح کرد: این اداره کل بی توجه به امور حاشیه‌ای و در اقدامی حرفه ای و عملیاتی، در همه‌ی زمینه های تحت اختیار اعم از صدور پروانه نمایش آثار سینمایی و غیرسینمایی، پروانه مالکیت‌ها، مدیریت فضای اکران، نحوه ایجاد تعامل بین سازمان و سینماگران و نظارت بر اقلام تبلیغی دوره شلوغ و پرترافیکی را طی کرده است.

 

وی درباره تعداد پروانه نمایش های صادر شده افزود : با وجود حساسیت های موجود مجوز نمایش بیش از ۳۸ فیلم سینمایی صادر شده که در میان آنها فیلم های حساسیت برانگیز و یا متوقف مانده ای چون «علفزار»، «مجبوریم» (در حال اکران آنلاین)، «ملاقات خصوصی»، «جنگ جهانی سوم»، «بانک زده ها»، «انفرادی»، «تفریق»، «بی رویا» و غیره به چشم می‌خورد.

 

وی درباره یگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه عنوان کرد: طی چهار ماه اخیر در بخش آثار غیرسینمایی ۱۲۸ عنوان فیلم پروانه نمایش گرفته اند، این درحالی است که بیش از ۲۰ عنوان از این ۱۲۸ اثر، از سالها قبل درگیر مشکلات مختلف بوده و به دلایل مختلف اعم از مضمون و محتوا یا عدم همکاری عوامل اصلی جهت انجام اصلاحات ، از پروانه نمایش محروم بوده اند.

 

سهرابی یادآور شد: صدور پروانه مالکیت فیلم ها از دیگر فعالیت‌های اداره کل عرضه و نمایش است که در طول چهار ماه اخیر در بخش سینمایی ۵۵ عنوان فیلم و غیر سینمایی ۳۵ عنوان فیلم مجموعا بیش از ۹۰ پرونده اثر مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار گرفته و پس از حسابرسی ها و مشخص شدن درصد سهام مالکین حقیقی و حقوقی ، پروانه مالکیت آنها صادر شده است.

 

وی در ادامه به اعلام رئیس سازمان سینمایی مبنی بر بخشش آن گروه از فیلمسازان که به دلایل موجه، بدون اخذ پروانه ساخت اقدام به ساخت فیلم کرده اند اشاره کرد وگفت: در این رابطه ۲۹ اثر درخواست بازبینی و ارزیابی ارائه کردند که تا زمان آماده سازی این گزارش ۲۱ فیلم از آثار مذکور مورد بازبینی و ارزیابی قرار گرفته و آثار تایید شده جهت تصمیم گیری نهایی به شورای پروانه نمایش ویدیویی و سینمایی ارجاع داده شده اند.

 

سهرابی در خصوص تشکیل شورای صنفی نمایش و شروع فعالیت این شورا افزود : چینش صحیح اکران و ساماندهی پخش فیلم های سینمایی که پس از جلسات متعدد و رایزنی های مداوم اتفاق افتاد از جمله فعالیت های جدید اداره کل عرضه ونمایش است که در مقطعی که تعداد آثار در انتظار اکران،از هر زمانی بیشتر است، مهم و موثر خواهد بود . همچنین، جلسات متعدد و مداوم با صاحبان آثار اعم از تهیه‌کنندگان و کارگردانان در جهت رفع موانع صدور پروانه نمایش، ایجاد تعامل و همکاری نزدیک و دو سویه مابین اداره کل عرضه و نمایش و صاحبان آثار که عموما منجر به خروج از بن بست درباره فیلم ها شده است را جزو اقدامات چهار ماهه ی اخیر این اداره کل می‌توان برشمرد. نظارت بیشتر بر مدیریت سالن های سینمایی، نظارت دقیق تر بر قانون حضور فیلم ها در جشنواره های خارجی، نظارت جدی تر بر اقلام تبلیغی فیلم های در حال اکران و سامان دهی به آیین نامه های اکران آثار سینمایی و نمایش ویدیویی از جمله فعالیت های چهارماهه اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم بوده است.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۳ مرداد ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, , , , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • داریوش رفیعی؛ 64 سال پس از مرگ در اوج جوانی

  تریبون هنر: ۶۴ سال از درگذشت داریوش رفیعی، خواننده جوانمرگ موسیقی ایران گذشت. او در اوج شهرت به دلیل اعتیاد و تزریق آمپول کزار درگذشت. داریوش رفیعی در روز ۴ دی ۱۳۰۶، در بم به دنیا آمد. وی فرزند لطفعلی رفیعی، نماینده مردم بم در مجلس شورای ملی بود. پس […]

 • مشخصات کامل ۲۴ فیلم «سودای سیمرغ» در جشنواره فیلم فجر

  تریبون هنر: ۲۴ فیلم بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر چهل‌ویکم در حالی اعلام شدند که برخلاف سال‌های قبل تاکنون خبرهای چندانی از آن‌ها منتشر نشده است. به گزارش تریبون هنر،در چند وقت اخیر پیش‌بینی‌هایی درباره فیلم‌ها و کارگردان‌هایی که ممکن است در جشنواره امسال حضور داشته باشند منتشر می‌شد اما […]

 • یادداشت «بابک صحرایی» به بهانه تولد فروغ فرخزاد
  جامعه ای که به صورت تاریخی زن را نمی شناسد
  یادداشت «بابک صحرایی» به بهانه تولد فروغ فرخزاد

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: شعر فروغ فرخزاد، «فریاد تنهایی» برای رسیدن به «رهایی» است. با پشتوانه ای غنی از اندیشمندی. او از محدودیت، چه در خانه و چه در جامعه، منزجر است و همین انزجار، بال پروازش می شود. او از استبداد خانه پدری، روزمره گی کنار همسری که […]

 • خبرگزاری ایرنا: دفتر موسیقی و ارشاد می خواهند که کنسرت ها شروع بشوند

  تریبون هنر: خبرگزاری ایرنا نوشت: خوانندگان پاپ درحالی این روزها برای اجرای کنسرت، دچار یک تحریم ناخواسته شده‌اند که در این سکون، هیچ عایدی نصیب آنها و مردمی که به شادی نیاز دارند، نمی‌شود. ایران، هم‌اکنون ۱۰۰ روز است که از برگزاری کنسرت موسیقی بی‌بهره است. ۲ ماه از این […]

 • پاسخ وکیل اصغر فرهادی به اتهامات ایندی‌وایر

  تریبون هنر: وکیل اصغر فرهادی با اشاره به مطالب اخیری که درباره این فیلم‌ساز در «نیویورکر» مطرح شده، گفت: ریچل اویو تقریباً تمام توضیحات و اسنادی را که اصغر فرهادی و افرادی دیگر پیرامون ادعاهای مطرح شده در مقاله به او داده شده را نادیده گرفته و حذف کرده است. […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad