Ad


«آواتار ۲» با نیم میلیارد دلار سود به ارزشمندترین فیلم ۲۰۲۲ تبدیل شد

تریبون هنر: «آواتار: راه آب» با سود خالص بیش از نیم میلیارد دلار به ارزشمندترین فیلم سینما در سال ۲۰۲۲ از حیث نفع اقتصادی برای سازندگان تبدیل شد.

به گزرش تریبون هنر، نشریه ددلاین در گزارشی به موفق‌ترین فیلم‌های اکران شده در سینما طی یک سال گذشته از حیث سود خالص برای سرمایه‌گذاران پرداخته است و فیلم «آواتار: راه آب» دنباله معروف فیلم «آوتار» (۲۰۰۹) ساخته «جیمز کامرون» با پیشی گرفتن از رقبا و سود خالص ۵۳۱ میلیون دلاری برای کمپانی دیزنی در صدر قرار گرفته است.

فهرست ارزشمندترین فیلم‌های ۲۰۲۲ بر اساس سود خالص کسب شده از این قرار است:

۱. آواتار: راه آب (دیزنی) – ۵۳۱.۷ میلیون دلار

۲. تاپ گان: ماوریک (پارامونت) – ۹۳۱.۱ میلیون دلار

۳. مینیون‌ها: ظهور گرو (یونیورسال) – ۳۸۲ میلیون دلار

۴.دکتر استرنج‌گلاو در چند جهانی جنون (دیزنی) – ۲۸۴ میلیون دلار

۵.پلن سیاه: واکاندا برای همیشه (دیزی) – ۲۵۹ میلیون دلار

۶. قلمرو دنیای ژوراسیک (یونیورسال) – ۲۲۹.۷ میلیون دلار

۷. بتمن (برادران وارنر) – ۱۷۷ میلیون دلار

۸. گربه چکمه‌پوش: آخرین آرزو (یونیورسال) – ۱۲۰.۲ میلیون دلار

۹. ثور: عشق و توفان (دیزنی) – ۱۰۳ میلیون دلار

۱۰. لبخند (پارامونت) – ۱۰۱ میلیون دلار

جزئیات مالی ساخت فیلم «آواتار: راه آب» نیز اعلام شده است که بر این اساس ساخته «جیمز کامرون» با فروش ۶۸۳ میلیون دلار در آمریکا و ۱.۳۸۷ میلیارد دلار در گیشه بین‌الملل و همچنین با احتساب ۲۴۶ میلیون دلاری که در چین فروخت، در مجموع به فروش جهانی خود را به بیش از ۲.۳۱۶ میلیارد دلار رسانده است.

مجموعه درآمدهای دنباله «آواتار» نیز ۱.۲۶۸ میلیارد دلار از محل اکران در سینماها، ۱۵۰ میلیون دلار از محل اکران در سامانه‌های نمایش آنلاین و ۲۰۰ میلیون دلار هم از محل پخش تلویزیونی بوده است که مجموع درآمدهای این فیلم را ۱.۶۵۸ میلیارد دلار رسانده است.

از سوی دیگر ۴۰۰ میلیون دلار هزینه ساخت، ۱۷۵ میلیون دلار هزینه تبلیغات، ۱۰۰ میلیون دلار هزینه‌های ویدئویی و نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار دیگر هزینه‌های دیگر، مجموع هزینه‌های این فیلم را به ۱.۰۸۷ میلیون دلار رسانده است.

با احتساب فروش جهانی، درآمد کل و کسر هزینه‌های ساخت و تبلیغات، درآمد خالص کمپانی دیزنی از یک فیلم به رقم بی‌سابقه ۵۳۱.۷ میلیون دلار (پیش از نیم میلیارد دلار) رسیده است.

«جیمز کامرون» طی ۲۵ سال گذشته دو فیلم «تایتانیک» و پس از آن «آوتار» را به صدر فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما رسانده است.

«آوتار: راه آب» یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های ساخته شده تمام ادوار است و خود کامرون پیش از این عنوان کرده بود برای این که این فیلم را یک موفقیت تجاری توصیف کنیم باید حداقل دو میلیارد دلار در گیشه بفروشد.

در «آواتار: راه آب» بازیگرانی چون «سم ورتینگتون»، «زویی سالدانا»، «کیت وینسلت» و «سیگورنی ویور» ایفای نقش می‌کنند و به داستان بیش از یک دهه پیش از قسمت اول این فیلم می‌پردازد.

فیلمبرداری «آواتار: راه آب» در سال ۲۰۱۷ و همزمان با سومین فیلم از این مجموعه که قرار است در سال ۲۰۲۴ اکران شود، آغاز شد. کامرون همچنین در حال کار بر روی فیلم چهارم و پنجم است که به ترتیب برای اکران در سال ۲۰۲۶ و ۲۰۲۸ برنامه‌ریزی شده است.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad