Ad

درباره عرفان حلقه در مستند «سیاه و سپید» مطرح می شود

ماجرای «جن‌گیری» که مدعی درمان افراد بود!

مستند «سیاه و سپید» به طور خاص مبحث عرفان حلقه و اقدامات محمد علی طاهری رئیس این فرقه انحرافی را مورد بررسی قرار می دهد

تریبون هنر: مستند «سیاه و سپید» از تولیدات خانه مستند انقلاب اسلامی است که به طور خاص مبحث عرفان حلقه و اقدامات محمد علی طاهری رئیس این فرقه انحرافی را مورد بررسی قرار می دهد، مراحل پایانی تولید خود را سپری می کند.
حنیفا محمدی کارگردان این اثر مستند در خصوص ماهیت عرفان حلقه گفت: در مستند «سیاه و سپید» تمرکز خود را بر روی بحث پزشکی عرفان حلقه معطوف کردیم زیرا یکی از ادعا های طاهری این است که توانسته دو روش درمانی مدرن را ابداع کند.
وی ادامه داد: این دو روش شامل فرا درمانی و سایمنتولوژی است که با بررسی های ما مشخص شد هیچ گونه پایه علمی ندارد و حتی اسنادی که طاهری در مورد آنها منتشر کرده است جعلی و فوتوشاپ است.
کارگردان مستند «سیاه و سپید» در خصوص مدرکی که توسط یک نهاد پزشکی خارج از کشور در خصوص شیوه درمانی طاهری صادر شده، نیز اظهار کرد: بررسی های دقیق ما مشخص کرد که این سند هم با پرداخت پول صادر شده است و هیچ نهاد مستقل پزشکی، شیوه درمانی طاهری را تأیید نکرده است.
حنیفا محمدی در خصوص انگیزه خود از ساخت این مستند گفت: انگیزه اولیه من برای ساخت این مستند، درگیری برخی از دوستانم با عرفان حلقه بود که مرا به مطالعه و تحقیق در این زمینه حساس کرد و هر چه بیشتر مطالعه کردم، بی پایه بودن ادعا های رئیس این فرقه انحرافی برایم بیشتر روشن شد.
این کارگردان مستند در ادامه به یکی از سوژه های خود در مستندش اشاره کرد که پس از تحت تأثیر قرار گرفتن از شیوه درمانی طاهری به طور کامل فلج شده است و اظهار کرد: این فرد در حالی که هیچ مشکلی غیر از سر درد نداشت، به دلیل تحت تأثیر قرار گرفتن از شیوه درمانی طاهری به طور کامل فلج شده و حتی قدت تکلم خود را نیز از دست داده است.
حنیفا محمدی در پایان گفت: بررسی های ما نشان می دهد تنها کاری که طاهری انجام می دهد استفاده از علوم غریبه و بهره گیری از قدرت اجنه است که توانسته تأثیراتی بر روی افراد بگذارد ولی در همه موارد در نهایت موجب وخیم تر شدن وضعیت افراد تحت درمان شده است.
گفتنی است مستند ۵۰ دقیقه‌ای «سیاه و سپید» به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر محصول خانه مستند انقلاب اسلامی است و به‌زودی از رسانه ملی پخش خواهد شد.

 

تاریخ انتشار :۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب‌ها:, , , , , , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • آقایان موطلایی ها را ترجیح می دهند

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: فیلم «آقایان موطلایی ها را ترجیح می دهند» به کارگردانی هاوارد هاکس، به دلایلی خارج از ارزش های هنری یا سینمایی، تبدیل به فیلم مهمی شده است. فیلمی که یک کمدی رمانتیک سطحی و پیش پاافتاده است که سرشار از تصاویر چشم نواز و کارگردانی […]

 • ریچارد بروکس

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: ریچارد بروکس از کارگردان های مهم سینمای بدنه در هالیوود است که فیلم های شاخصی مثل گربه روی شیروانی داغ، المر گنتری ، حرفه ای ها و در کمال خونسردی را در کارنامه هنری اش دارد. از طرفی فیلم های مهم شکست خورده ای مثل […]

 • مرلین مونرو

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: سکانس آوازخوانی مرلین مونرو در «بعضی ها داغشو دوست دارند» به کارگردانی بیلی وایلدر، از بهترین تصاویر به جا مانده از این بازیگر برای نشان دادن توانایی های غریزی اش است. مرلین مونرو خواننده واقعی این آهنگ است. به زیبایی می خواند و با زبان […]

 • اصغر فرهادی
  کمی خیال بافی کنیم
  بمب های خنثی نشدنی: اصغر فرهادی، مسعود کیمیایی و …
  یاددشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر _ سید محمد کاظمی: این روزها تب ساخت سریال در شبکه نمایش خانگی حسابی داغ است.کارگردان های مهمی نیز خودشان را در این عرصه محک زده اند. برخی مثل فریدون جیرانی چندان موفق نبوده اند و برخی چون هومن سیّدی ، شهرام شاه حسینی و محمد حسین مهدویان […]

 • ناصر تقوایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: موسیقی در فیلم های ناصر تقوایی و تنها سریالش، سرنوشت دوگانه ای دارد. گاهی برایش دارای ارزش و نقش مهمی بوده و از عناصر سازنده و اثرگذار فیلمش بوده و گاهی توجه یا ارزش خاصی برای آن قائل نبوده. موسیقی در سینمای ایران پس از […]

Ad
Ad
Ad