Ad


پنجمین روز جشنواره موسیقی: از ارکستر ملی ایران تا میلاد درخشانی

تریبون هنر: در پنجمین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر روز شنبه دوم اسفند ماه اجرای پنج گروه موسیقی در فضای مجازی پخش می‌شود.

به گزارش تریبون هنر از سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، نوای سمیره، هنرستان موسیقی پسران، رسیتال پیانو موریتس ارنست از کشور آلمان، ارکستر ملی ایران و میلاد درخشانی شنبه دوم اسفند بر اساس اعلام زمان‌بندی و در سایت‌های جشنواره موسیقی فجر، انجمن موسیقی ایران، تیوال، بیپ تونز، تماشاخونه، گپ فیلم و نواک پخش می‌شود.

 

نوای سیمره(لرستان) / شنبه دوم اسفند/ ساعت ۱۷

اجرای گروه نوای سمیره از لرستان نخستین اجرای روز پنجم جشنواره است که در ساعت ۱۷ روز شنبه دوم اسفند پخش می شود.

گروه موسیقی نوای سِیمره در سال ١٣٩١ به سرپرستی مهران غضنفری آغاز به‌کار کرد. این گروه از بدو تشکیل تاکنون در جشنواره‌های مختلف داخلی متعددی شرکت کرده است، از جمله چهار دوره از جشنواره‌ی‌ موسیقی فجر، جشنواره‌ی ملی خنیاگران انقلاب (خرم آباد۱۳۹۱)، جشنواره‌ی آواهای حماسی (قصرشیرین ۱۳۹۱) و جشنواره‌ی ملی موسیقی خلیج فارس (کرمان ۱۳۹۲) که در همه‌ی آنها موفق به کسب مقام نخست شده‌اند. گروه نوای سیمره، در طی فعالیت حرفه‌ای خود، در برنامه‌های مختلف تلویزیونی اجرا داشته‌ و تاکنون آلبوم موسیقی نیز منتشر کرده‌ است. علاوه‌ بر این، مهران غضنفری، سرپرست این گروه، دارای سه مقام اول آهنگسازی و چهار مقام اول خوانندگی در جشنواره‌های ملی است.

مهران غضنفری: شاعر، آهنگساز و خواننده/ اکبر خسروی: بم‌تار/ علیرضا کاظمی: سنتور و تنظیم قطعات/ سبحان امرایی: کمانچه/ علی الواری: سرنا/ حسین مرادی: تنبک اعضای این گروه را تشکیل می دهند.

 

هنرستان موسیقی پسران/ شنبه دوم اسفند/ ساعت ۱۸:۳۰

هنرستان موسیقی پسران شامل دو ارکستر مجزا سنتی و زهی است که برنامه این دو گروه نیز ساعت۱۸:۳۰ پخش می شود.

ارکستر سنتی پایه‌ی دهم هنرستان موسیقی در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ با پیشنهاد علی‌رضا ایلچی، مدیر هنرستان و همکاری شورای فنی تخصصی تشکیل شد و سرپرستی گروه را مدرس امیرعباس ستایشگر برعهده دارد.

سرپرست ارکستر: سید امیرعباس ستایشگر/ مدیر اجرایی: ساسان احسانی/ پوریا ستاری: سنتور/ معین شکوری: قانون/ پوریامعظمی: تار/ محمدحسین رضایی: بم‌تار/ سیاوش ابراهیم‌نیا: سه‌تار/ امین جمالی: عود/ پارسا درویش‌زاده: کمانچه/ محمد رحیمی: کمانچه/ ارشان تاجیک: تنبک اعضای این گروه را تشکیل می دهند.

ارکستر زهی هنرستان موسیقی پسران در سال ۱۳۹۷ با پیشنهاد علیرضا ایلچی مدیر هنرستان و نظارت شورای فنی و تخصصی تشکیل شد. در طول فعالیتش، این ارکستر، با همراهی هنرمندان و مدرس گرامی پدرام طاهریان که رهبری ارکستر زهی را برعهده داشتند، اجراهایی در جشنواره موسیقی فجر و گرامیداشت صدسالگی هنرستان موسیقی روی صحنه برد. این ارکستر با حضور هنرجویان منتخب هنرستان در سی‌وششمین جشنواره موسیقی فجر حضور خواهند داشت.

امیرپدرام طاهریان: سرپرست و رهبر ارکستر/ ساسان احسانی: مدیر اجرایی/ مهبد عرفانی: ویلن/ ابوالفضل امیدی: ویلن/ نیما نجارها: ویلن/ آریا احتشامی: ویلن/ میلاد طاهرخانی: ویلن/ محمدحسن صادقی فرد: ویولا/ ابوالفضل فریدونی: ویلنسل/ پارسا نیوپور: ویلنسل/ ایلیا عبدالوهاب: کنترباس/ معین جلیلیان: ویولا اعضای دیگر گروه هنرستان موسیقی پسران را شامل می شوند.

 

رسیتال پیانو موریتس ارنست از آلمان/ شنبه دوم اسفند/ ساعت ۲۰

رسیتال پیانو موریتس ارنست سومین اجرا این جشنواره در بخش بین الملل که در تالار رودکی تهران ضبط شده است، در ساعت ۲۰ پخش می شود.

موریتس ارنست در سال ۱۹۸۶ در آلمان متولد شد و از چهارسالگی نواختن پیانو را آغاز کرد. بعد از اتمام دبیرستان، فراگیری این ساز رادر مدرسه‌ی موسیقی دتمولر ادامه داد و در آنجا موسیقی‌شناسی خواند و در آن دوران، جوایز متعددی نیز کسب کرد. در سال ۲۰۰۳، برای تکمیل آموزه‌هایش نزد فویچت‌واگنر رفت و اندکی پس از آن، به‌طور مرتب به اجرای برنامه در اروپا و سراسر جهان پرداخت. موسیقی قرن بیستم و بیست ‌و یکم جایگاه ویژه‌ای برای او دارد. وی تاکنون فعالیت‌های بسیاری در کارنامه‌ی هنری خود ثبت کرده از جمله همکاری با آهنگسازانی برجسته‌ و همچنین از طرفداران آهنگسازان فراموش‌شده و کمترشناخته شده‌ای چون یوهان نپوموک،فروچیو بوسونی و سموئل شایت است.

 

ارکستر ملی ایران/ شنبه دوم اسفند/ ساعت ۲۱:۳۰

ارکستر ملی ایران به رهبری بردیا کیارس و خوانندگی پوریا اخواص در ساعت ۲۱:۳۰ به عنوان چهارمین اجرا پخش خواهد شد.

«ارکستر موسیقی ملی»، در سال ۱۳۷۷، با هدف اجرای رپرتوارهای موسیقی ایرانی و حفظ تداوم جریان ارکسترهای پیش از خود، باحمایت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط فرهاد فخرالدینی تأسیس شد. نخستین اجرای ارکستر با حضور استادان به نام این سرزمین، علی تجویدی و محمدرضا شجریان برگزار و با استقبال زیاد مردم روبرو شد. از آن پس، به مدت یازده سال تا سال ۱۳۸۸، فرهاد فخرالدینی رهبری ارکستر موسیقی ملی را بر عهده داشت. پس از وقفه‌ی دو ساله، اداره‌کنندگان ارکستر از وجود رهبران جوانی مانند بردیا کیارس بهره بردند. اما، به سبب شرایط، ارکستر برای مدتی از کار بازماند. با سپرده‌شدن ارکسترها به بنیاد رودکی در سال ۱۳۹۴ ساختار آن‌ها باز تعریف شد و فرهاد فخرالدینی در بازگشایی دوباره‌ی ارکستر ملی از نو سکان هدایت ارکستر را برعهده گرفت. در سال ۱۳۹۵، رهبری ارکستر به فریدون شهبازیان سپرده شد.

 

میلاد درخشانی/ شنبه دوم اسفند/ ساعت ۲۳

آخرین اجرای روز پنجم جشنواره کنسرت میلاد درخشانی است که در ساعت ۲۳ پخش می گردد. میلاد درخشانى و طاها مظاهرى اعضای این گروه هستند.

میلاد درخشانى در سال ۱۳۶۳ در اصفهان متولد شد. او دارای فوق لیسانس موسیقى از دانشگاه هنر کرج است. وی تاکنون اجراهای متعددی در سراسر ایران داشته است. او دوبار برنده‌ی «تندیس باربد» براى بهترین آلبوم و بهترین آهنگساز شده و هفت آلبوم باکلام وبی‌کلام را به بازار موسیقی عرضه کرده است.

تاریخ انتشار :۲ اسفند ۱۳۹۹

برچسب‌ها:, , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • احسان علیخانی
  باز هم بی ماه عسل
  یادداشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر: احسان علیخانی سال ها کاری کرد که ماه رمضان را بدونِ “ماه عسل” نمی شد تصوّر کرد. اما واقعیّت این است که ما یک بار دیگر قرار است بدون تماشای “ماه عسل” آماده ی افطارها شویم! اینکه “عصر جدید” تا چه اندازه مهم است و آیا ارزش تعطیلی […]

 • یهودا و مسیح سیاه

  تریبون هنر: فیلم «یهودا و مسیح سیاه» به کارگردانی شاکا کینگ با تمام تبلیغات و تحسین های پشت سرش فیلمی به شدت معمولی و شعارزده است. فساد پلیس و سیستم قضایی امریکا و ستم نژادی، بهانه ساخت فیلم های زیادی در امریکا بوده اند. از کشتن مرغ مقلد (رابرت مالیگن […]

 • نوید محمدزاده
  وای اگر به دنیا نیامده بودی
  برای تولد نوید محمدزاده
  یادداشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر _ سیدمحمد کاظمی: فروردینی نیستم ولی فروردین را سینمایی تر از همیشه دوست دارم…نوید محمدزاده عزیز! تولدت مبارک. چه خوب که به دنیا آمدی و در هوای سینمای ما نفس کشیدی.الان زمانی ست که نمی توان گذشته و آینده ی سینما را بدون حالِ خوب تو و هنر […]

 • سعید آقاخانی
  وقتِ قهر کردن است آقای آقاخانی!
  یادداشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر: دلم نمی خواهد همین ابتدای سالی ، حرف های تلخ بزنم؛ امّا راستش را بخواهید این متن را می نویسم تا هم خودم کمی آرام شوم و هم شاید بتوانم برخی حواس ها را جمع تر کنم! اگر خاطرتان باشد دهه هشتاد رضاعطاران حسابی در تلویزیون موفق بود. […]

 • جواد عزتی

  تریبون هنر: زیاد در سینما نمی توان چهره هایی را پیدا کرد که کارنامه کاری شان از حیث نقش افرینی های متنّوع ، استثنایی باشد. کمتر هنرپیشه ای را می توان در سینمای خودمان یافت که هم در ایفای نقش های کمدی صد در صد موفق است و هم نقش […]

Ad
Ad
Ad
Ad