Ad

یکی از بهترین سریال های جنایی 10 سال اخیر

سریال پل (The Bridge): نفسگیر و هوشمندانه

یادداشت بابک صحرایی

تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال پل (The Bridge) یکی از بهترین سریال های جنایی کارآگاهی در ده سال اخیر است. سریالی که محصول سوئد و دانمارک است و از منظر فیلمنامه، کارگردانی و بازی ها در صدر سریال های پرطرفدار این ژانر قرار می گیرد.

 

اولین برگ برنده سریال پل (The Bridge)، فیلمنامه منسجم و هوشمندانه اش است. داستان ها از تعلیق، خلق معما و گره گشایی های لایه به لایه، تحلیل روانشناختی شخصیت ها و در ادامه تحلیل حامعه شناسانه بسیار خوبی برخوردار است. عنصر شانس و تصادف نقشی در قصه ندارد و حل پرونده های جنایی کاملا بر اساس منطق و دقت در جزئیات صورت می گیرد و همین مسایل سریال را به شکل مناسبی جذاب و نفسگیر کرده است.

 

مدت هاست که کشورهای اسکاندیناوی مثل دانمارک و سوئد در حوزه ساخت سریال های جنایی و پلیسی پیشرفت چشمگیری داشته اند. تفاوت مهم این سریال ها با سریال های جنایی امریکایی و انگلیسی در این است که به خوبی دارای نقد اجتماعی و آسیب شناسی بزهکاری و فساد جاری در جامعه هستند.

در سریال پل (The Bridge) و سریال های دیگری مثل مرد شاه بلوطی (The Chestnut Man)، کشتن (The Killing)، شن های روان (Quicksand) و نمونه های دیگر، نقد و تحلیل فساد و جنایتی که در لایه های درونی جامعه ریشه دوانده عنصر مهمی در سریال ها است.

 

سریال پل (The Bridge) با در نظر گرفتن شاخص های فرمی مثل کارگردانی و بازیگری و فیلمبرداری و تدوین و عناصر محتوایی مثل فیلمنامه و نحلیل روانشناختی و آسیب شناسی اجتماعی در زمره بهترین سریال های جنایی قرار می گیرد.

 

نکته دیگر بازی های بسیار خوب این سریال است. سوفیا هلین در نقش کارآگاه ساگا نورن ایفای نقش بسیار خوبی دارد. او نقش پلیسی را بازی می کند که دچار معضلات روانی کنترل شده ای است. بخش عمده ای از تکامل شخصیت پردازی این پرسوناژ وابسته به بازی خوب و هوشمندانه این بازیگر است که از ساگا نورن شخصیتی حقیق و کاریزماتیک می سازد.

کیم بودنیا دیگر بازیگر اصلی در دو فصل از این سریال است که بیشتر با سریال «کشتن ایو» شناخته می شود اما توانمندی او در بازیگری را در سریال پل (The Bridge) می شود. پلیسی باهوش و سختکوش و دوستدار خانواده که تا حدی دچار فساد اخلاقی در حوزه خانواده و زندگی شخصی اش است.

ثور لیندهارت که از فصل سوم جایگزین کیم بودنیا می شود نیز بازی بسیار خوبی دارد. او بیشتر با سریال آخرین پادشاهی (The Last Kingdom) شناخته می شود. هرقدر در آخرین پادشاهی ضعیف و نامرتبط با فضای سریال بود، در پل خوب و توانمند است.

 

سریال پل (The Bridge) از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ در چهار فصل پخش شده. هر فصل داستان مجزایی دارد و تمام اتفاق ها در سوئد و دانمارک زخ می دهند. سریالی که پس از نماشایش تا مدت ها در ذهن مخاطب خود باقی می ماند.

 

نویسنده: بابک صحرایی

منبع: تریبون هنر

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

 

 

تاریخ انتشار :۲۴ فروردین ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, , , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • انتقاد «هیات اسلامی هنرمندان» از سلبریتی ها و کانون های صنفی

  تریبون هنر: هیات اسلامی هنرمندان در بیانیه ای پیرامون واقعه اخیر، بر لزوم پیگیری ترک فعل متولیان فرهنگی تا انتقاد از سلبریتی ها و کانون های به اصطلاح صنفی را مورد تاکید قرار داد و اعلام کرد:انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا قدرتمندتر از همیشه است.   به گزارش تریبون […]

 • نگاهی به فیلم «تی تی»؛ شیفته جاده جادویی

  تریبون هنر _ امید بی نیاز: آیدا پناهنده (کارگردان تی تی) از یک کوتاه ساز خلاق؛ تا کارگردان فیلم بلند، راه خاص خودش را رفته است. راهی که گاهی متفاوت است. گاهی هم پُر از آزمون و خطاست. این رویکرد، او را در تیررسِ ستایش و نقدِ همزمان، می‌گذارد. «تی […]

 • یادداشت بابک صحرایی درباره یدالله رویایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: یدالله رویایی هم رفت تا دوباره یادمان بیاید نمادهای مدرنیته در شعر و هنر، کهنسال شده اند و دارند می میرند و جهان در حال پوست انداختن است. یدالله رویایی با وجود تاثیرگذاری اش بر شعر معاصر، از درک نشده ترین شاعران بزرگ در بین […]

 • مرگ ژان لوک گدار: یادآوری تمام شدن ارزش ها / یادداشت بابک صحرایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: چرا از مرگ ژان لوک گدار در نود و یک سالگی ناراحت می شویم؟ مگر قرار بود باز هم فیلم هایی مثل «از نفس افتاده» و «زیستن زندگی اش» و «آلفاویل» و «مذکر، مونث» بسازد؟ مگر قرار بود باز هم با چند نابغه دیگر در […]

 • پیام علی نصیریان برای روز ملی سینما

  تریبون هنر: علی نصیریان بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون به مناسبت ۲۱ شهریور روز ملی سینما دل نوشته ای را در اختیار موزه سینما قرار داد. به گزارش تریبون هنر، متن دل نوشته به شرح زیر است: «یادش بخیر سینما “نور” تو “امیریه”، “میهن” چهارراه “حسن آباد”، “رکس” و […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad