Ad

یکی از بهترین سریال های جنایی 10 سال اخیر

سریال پل (The Bridge): نفسگیر و هوشمندانه

یادداشت بابک صحرایی

تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال پل (The Bridge) یکی از بهترین سریال های جنایی کارآگاهی در ده سال اخیر است. سریالی که محصول سوئد و دانمارک است و از منظر فیلمنامه، کارگردانی و بازی ها در صدر سریال های پرطرفدار این ژانر قرار می گیرد.

 

اولین برگ برنده سریال پل (The Bridge)، فیلمنامه منسجم و هوشمندانه اش است. داستان ها از تعلیق، خلق معما و گره گشایی های لایه به لایه، تحلیل روانشناختی شخصیت ها و در ادامه تحلیل حامعه شناسانه بسیار خوبی برخوردار است. عنصر شانس و تصادف نقشی در قصه ندارد و حل پرونده های جنایی کاملا بر اساس منطق و دقت در جزئیات صورت می گیرد و همین مسایل سریال را به شکل مناسبی جذاب و نفسگیر کرده است.

 

مدت هاست که کشورهای اسکاندیناوی مثل دانمارک و سوئد در حوزه ساخت سریال های جنایی و پلیسی پیشرفت چشمگیری داشته اند. تفاوت مهم این سریال ها با سریال های جنایی امریکایی و انگلیسی در این است که به خوبی دارای نقد اجتماعی و آسیب شناسی بزهکاری و فساد جاری در جامعه هستند.

در سریال پل (The Bridge) و سریال های دیگری مثل مرد شاه بلوطی (The Chestnut Man)، کشتن (The Killing)، شن های روان (Quicksand) و نمونه های دیگر، نقد و تحلیل فساد و جنایتی که در لایه های درونی جامعه ریشه دوانده عنصر مهمی در سریال ها است.

 

سریال پل (The Bridge) با در نظر گرفتن شاخص های فرمی مثل کارگردانی و بازیگری و فیلمبرداری و تدوین و عناصر محتوایی مثل فیلمنامه و نحلیل روانشناختی و آسیب شناسی اجتماعی در زمره بهترین سریال های جنایی قرار می گیرد.

 

نکته دیگر بازی های بسیار خوب این سریال است. سوفیا هلین در نقش کارآگاه ساگا نورن ایفای نقش بسیار خوبی دارد. او نقش پلیسی را بازی می کند که دچار معضلات روانی کنترل شده ای است. بخش عمده ای از تکامل شخصیت پردازی این پرسوناژ وابسته به بازی خوب و هوشمندانه این بازیگر است که از ساگا نورن شخصیتی حقیق و کاریزماتیک می سازد.

کیم بودنیا دیگر بازیگر اصلی در دو فصل از این سریال است که بیشتر با سریال «کشتن ایو» شناخته می شود اما توانمندی او در بازیگری را در سریال پل (The Bridge) می شود. پلیسی باهوش و سختکوش و دوستدار خانواده که تا حدی دچار فساد اخلاقی در حوزه خانواده و زندگی شخصی اش است.

ثور لیندهارت که از فصل سوم جایگزین کیم بودنیا می شود نیز بازی بسیار خوبی دارد. او بیشتر با سریال آخرین پادشاهی (The Last Kingdom) شناخته می شود. هرقدر در آخرین پادشاهی ضعیف و نامرتبط با فضای سریال بود، در پل خوب و توانمند است.

 

سریال پل (The Bridge) از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ در چهار فصل پخش شده. هر فصل داستان مجزایی دارد و تمام اتفاق ها در سوئد و دانمارک زخ می دهند. سریالی که پس از نماشایش تا مدت ها در ذهن مخاطب خود باقی می ماند.

 

نویسنده: بابک صحرایی

منبع: تریبون هنر

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

 

 

تاریخ انتشار :۲۴ فروردین ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, , , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • سریال تهران فصل دوم

  تریبون هنر: پخش فصل دوم سریال «تهران» آغاز شده. سریالی جاسوسی که ساخت اسرائیل است و تلاش های فراوانی شده تا به عنوان سریالی مهم مورد توجه قرار بگیرد اما از ابتدای پخش فصل اول خود با انتقادهای گسترده ای روبرو شده است.   رزیم صهیونیستی درباره سریال تهران عنوان […]

 • فرهاد قائمیان پرویز پرستویی

  تریبون هنر:‌ فرهاد قائمیان، بازیگر برجسته و مطرح سینما و تلویزیون، یادداشتی را درباره پرویز پرستویی و حواشی پیش آمده در امریکا منتشر کرد. فرهاد قائمیان درباره پرویز پرستویی نوشته است: در تاریخ سینمای ایران، انگشت شمارند بازیگرانی که بیش از یک دهه، محبوب، با افتخار و معتبر بوده‌اند. بسیار […]

 • احسان کرمی پرویز پرستویی

  تریبون هنر: احسان کرمی، بازیگر برجسته تئاتر و سینما و تلویزیون که این روزها برای اجرای نمایش پازل در امریکا به سر می برد یادداشتی را درباره پرویز پرستویی و حواشی اخیر منتشر کرد. او در سالن نمایش فیلم «هزار و یک روز» با حضور پرویز پرستویی نیز به عنوان […]

 • تریبون هنر: بچه در برنامه مهمونی یکی از محبوب ترین شخصیت های این روزهاست. با شروع پخش برنامه مهمونی با اجرای ایرج طهماسب، این عروسک محبوبیت زیادی پیدا کرده و فضای مجازی از ویدئوهای او پر شده است. بچه، شیرین زبان است و کمی بی ادب. باهوش است و حرفش […]

 • بهترین سریال های خارجی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: بهترین سریال های خارجی در حدودا ۱۰ سال اخیر، در ژانرهای مختلفی قرار دارند. در این یادداشت به سریال های خوب و موفقی اشاره کرده ام که در ایران کمتر دیده شده اند. سریال هایی که در اروپا و امریکا با استقبال فراوانی مواجه شده […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad