Ad

یکی از بهترین سریال های جنایی 10 سال اخیر

سریال پل (The Bridge): نفسگیر و هوشمندانه

یادداشت بابک صحرایی

تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال پل (The Bridge) یکی از بهترین سریال های جنایی کارآگاهی در ده سال اخیر است. سریالی که محصول سوئد و دانمارک است و از منظر فیلمنامه، کارگردانی و بازی ها در صدر سریال های پرطرفدار این ژانر قرار می گیرد.

 

اولین برگ برنده سریال پل (The Bridge)، فیلمنامه منسجم و هوشمندانه اش است. داستان ها از تعلیق، خلق معما و گره گشایی های لایه به لایه، تحلیل روانشناختی شخصیت ها و در ادامه تحلیل حامعه شناسانه بسیار خوبی برخوردار است. عنصر شانس و تصادف نقشی در قصه ندارد و حل پرونده های جنایی کاملا بر اساس منطق و دقت در جزئیات صورت می گیرد و همین مسایل سریال را به شکل مناسبی جذاب و نفسگیر کرده است.

 

مدت هاست که کشورهای اسکاندیناوی مثل دانمارک و سوئد در حوزه ساخت سریال های جنایی و پلیسی پیشرفت چشمگیری داشته اند. تفاوت مهم این سریال ها با سریال های جنایی امریکایی و انگلیسی در این است که به خوبی دارای نقد اجتماعی و آسیب شناسی بزهکاری و فساد جاری در جامعه هستند.

در سریال پل (The Bridge) و سریال های دیگری مثل مرد شاه بلوطی (The Chestnut Man)، کشتن (The Killing)، شن های روان (Quicksand) و نمونه های دیگر، نقد و تحلیل فساد و جنایتی که در لایه های درونی جامعه ریشه دوانده عنصر مهمی در سریال ها است.

 

سریال پل (The Bridge) با در نظر گرفتن شاخص های فرمی مثل کارگردانی و بازیگری و فیلمبرداری و تدوین و عناصر محتوایی مثل فیلمنامه و نحلیل روانشناختی و آسیب شناسی اجتماعی در زمره بهترین سریال های جنایی قرار می گیرد.

 

نکته دیگر بازی های بسیار خوب این سریال است. سوفیا هلین در نقش کارآگاه ساگا نورن ایفای نقش بسیار خوبی دارد. او نقش پلیسی را بازی می کند که دچار معضلات روانی کنترل شده ای است. بخش عمده ای از تکامل شخصیت پردازی این پرسوناژ وابسته به بازی خوب و هوشمندانه این بازیگر است که از ساگا نورن شخصیتی حقیق و کاریزماتیک می سازد.

کیم بودنیا دیگر بازیگر اصلی در دو فصل از این سریال است که بیشتر با سریال «کشتن ایو» شناخته می شود اما توانمندی او در بازیگری را در سریال پل (The Bridge) می شود. پلیسی باهوش و سختکوش و دوستدار خانواده که تا حدی دچار فساد اخلاقی در حوزه خانواده و زندگی شخصی اش است.

ثور لیندهارت که از فصل سوم جایگزین کیم بودنیا می شود نیز بازی بسیار خوبی دارد. او بیشتر با سریال آخرین پادشاهی (The Last Kingdom) شناخته می شود. هرقدر در آخرین پادشاهی ضعیف و نامرتبط با فضای سریال بود، در پل خوب و توانمند است.

 

سریال پل (The Bridge) از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ در چهار فصل پخش شده. هر فصل داستان مجزایی دارد و تمام اتفاق ها در سوئد و دانمارک زخ می دهند. سریالی که پس از نماشایش تا مدت ها در ذهن مخاطب خود باقی می ماند.

 

نویسنده: بابک صحرایی

منبع: تریبون هنر

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

 

 

تاریخ انتشار :۲۴ فروردین ۱۴۰۱

برچسب‌ها:, , , ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • سریال آخرین بازمانده از ما: رویای به حقیقت پیوسته ی گیمرها

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: اگر گیمر هستید سریال «آخرین بازمانده از ما» برای شما تجربه ای فوق العاده و رویایی به حقیقت پیوسته است. در غیر این صورت با سریالی معمولی مواجه خواهید بود که در دو قسمت پایانی، جذاب می شود. بازی «The Last Of Us» یکی از […]

 • نقد سریال بی گناه؛ رنج آگاهی / به قلم بابک صحرایی در مجله فیلم امروز
  نقد سریال بی گناه؛ رنج آگاهی
  به قلم بابک صحرایی در مجله فیلم امروز

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: جوزف کمبل در کتاب قدرت اسطوره می گوید: «فقط تنهایی و رنج است که دریچه ذهن را به روی آنچه بر دیگران پوشیده است باز می کند.».این یعنی رسیدن به آگاهی و از این منظر، سریال بی گناه، قصه انسان هایی است که تنهایی و […]

 • برگ برنده‌ای به‌نام طغیان / نگاهی به سریال پوست شیر

  تریبون هنر: یکی از برگ‌های برنده سریال محبوب «پوست شیر»، شجاعت جمشید محمودی و رضا بهاروند در خلق شخصیت‌هایی است که میانه چندانی با محافظه‌کاری ندارند. به گزارش تریبون هنر در مورد دلایل موفقیت سریال پوست شیر که به‌تازگی پخش فصل سوم آن در پلتفرم فیلم‌نت آغاز شده است، می‌توان […]

 • گلشیفته فراهانی و آداب دشمنی
  گلشیفته فراهانی و آداب دشمنی
  یادداشت سید عبدالجواد موسوی

  تریبون هنر: همین اول بگویم که قصد این یادداشت دفاع از گلشیفته فراهانی نیست. این را گفتم تا آدم های عجولی که می خواهند با خواندن دو کلمه کامنت بگذارند و یا تکلیف دنیا و آخرت نویسنده را فوری روشن کنند حساب کار دستشان بیاید. دیگر آن که گلشیفته فراهانی […]

 • در  یک سال گذشته پنج سریال از نظر امتیاز و محبوبیت، بهترین جایگاه را در IMDB داشته اند. بارها اتفاق افتاده که بعضی از سریال‌ها در گذر زمان در ذهن مخاطبان خود باقی مانده اند

  تریبون هنر: در  یک سال گذشته پنج سریال از نظر امتیاز و محبوبیت، بهترین جایگاه را در IMDB داشته اند. بارها اتفاق افتاده که بعضی از سریال‌ها در گذر زمان در ذهن مخاطبان خود باقی مانده اند و فقط به دیدن چندساعته ختم نشده اند بلکه طرفداران آن ها، سبک […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad