Ad


فریبا نادری: با وجود پیشنهادهای بی‌شرمانه، سینما مملو از تعرض و تجاوز نیست

تریبون هنر: فریبا نادری گفت: «برخی از بیرون سینما فکر می‌کنند محیط سینما باز است و همه‌چیز مملو از آلودگی، تجاوز و تعرض است. اما این‌طور نیست! بارها شنیده‌ایم در دفتری پیشنهادی به بازیگر و یا عواملِ پشت صحنه شده و آن بازیگر و هنرمند خودخواسته یا ناخواسته پذیرفته!

 

فریبا نادری بازیگر سینما و تلویزیون درباره امنیت‌ بخشیدن به حضورِ بانوان در سینما و فضای نمایشی کشور و فعالیت شورای اخلاقی که در سازمان سینمایی به راه افتاده، به خبرنگار تسنیم گفت: من به عنوان یک زن از این جریان حمایت کردم؛ کسانی که موردِ تعرض و خشونت قرار گرفتند. من فکر می‌کنم بیش از هر راهکاری، پیگیری جواب می‌دهد. هم دولتی‌ها و سیاستگذارانِ این عرصه باید به این مسئله به عنوان یک معضلِ جدّی نگاه کنند و هم عزیزانی که در رأس نمایندگی بانوان انتخاب شده‌اند، دغدغه داشته باشند. این‌طور نباشد که یک موجی راه افتاده و در آن قرار بگیرند. مثلِ برخی که در جایی به عنوان مسئول قرار گرفته‌اند اما این حسّ مسئولیت‌پذیری را ندارند.

 

مافیا، باندبازی، مهمانی شبانه

او درباره اینکه برخی می‌گویند سرمنشأ این اتفاقات در نوعِ انتخاب بازیگر، مراوده‌ها، ارتباطات و میهمانی‌های شبانه نهفته است، خاطرنشان کرد: به هر حال هرکسی با تیم تصویربرداری، گریم و بازیگرانی که کارشان را بیشتر قبول دارد، راحت‌تر است. اما مافیا و باندبازی در همه‌جای دنیا و همه مشاغل و اقشار وجود دارد. اینکه شما اشاره کردید به میهمانی شبانه و تقسیمِ نقش‌ها، این‌طور نیست. هیچ‌وقت یک سرمایه‌گذار، تهیه‌کننده و کارگردان صرفاً از روی رفاقت و دوستی و ارتباطِ خاصی بازیگری را نمی‌آورند که کارشان خراب شود.

این بازیگر سینما و تلویزیون تأکید کرد: وقتی خروجی‌ کارها را می‌بینیم قطعاً مشخص است کدام بازیگر خوب کار کرده و کدام بازیگر اصطلاحاً نتوانسته از پسِ آن شخصیت و کاراکتر برآید. انتخابِ اشتباه هم به کار ضربه می‌زند و نمی‌توان گفت از دلِ این ارتباطات چنین انتخاب‌هایی شکل گرفته‌ است.

 

تعرض وجود دارد

نادری با اشاره به اینکه برخی از بیرون فکر می‌کنند سینما مملو از آلودگی و کثیفی و تجاوز و تعرض است، افزود: برخی از بیرون سینما فکر می‌کنند محیط سینما باز است و همه‌چیز مملو از آلودگی، تجاوز و تعرض است. اما این‌طور نیست! بارها شنیده‌ایم در دفتری پیشنهادی به بازیگر و یا عواملِ پشت صحنه شده و آن بازیگر و هنرمند خودخواسته یا ناخواسته پذیرفته! تعرض و پیشنهادهای بی‌شرمانه وجود دارند اما این اتفاق در شغل‌ها و اقشار دیگر هم وجود دارند.

 

محیط درستی برای رشد بچه‌ها نیست

او درباره نگرانیِ خانواده‌ها از حضورِ فرزندان‌شان در سینما و فضایِ نمایشی کشور، گفت: اصولاً با این سیستم مخالفم و اعتقاد دارم بچه‌ها باید بچگی کنند و ادبیات بزرگسال برای آنها مناسب نیست. به هر حال ما سر کاریم و شاهدِ ادبیاتی هستیم که هضمِ آنها برای کودکان سنگین است. هیچ‌وقت در سینمای ایران کودک‌آزار نداشتیم اما محیط درستی برای رشد بچه‌ها نیست. البته همین اعتقاد و باور را برای حضور بچه‌ها در دیگر مشاغل هم دارم. اعتقاد دارم فساد به آن شکلی که برجسته می‌شود، نیست. هرچیزی دو طرفه است.

 

باید بازخواست و جریمه شوند تا شاهد این دست‌درازی‌ها نباشیم

این بازیگر سینما و تلویزیون اعتقاد دارد باید محکمه‌ای برای رسیدگی به اعتراضات و دست‌درازی‌ها باشد. او می‌گوید: من اعتقاد دارم چطور ما به عنوان بازیگر که طرفِ دوم قراردادیم سرما بخوریم، از ما خسارت پروژه را می‌گیرند؛ محکمه به راه می‌افتد. برای این‌طور مسائل هم باید محکمه‌ای وجود داشته باشد. تهیه‌کننده، کارگردان،‌ بازیگر و عوامل توهین‌کرده، بازخواست و جریمه بشوند و این هتاکی‌شان علنی شود. تا شاهدِ این دست‌درازی‌ها نباشیم.

او درباره حضورِ فززند خودش در فضای نمایشی کشور گفت: در سن کودکی قطعاً این اجازه را نمی‌دهم و دختر من باید تحصیلات و مدرکِ تحصیلی بالاتری نسبت به من داشته باشد. باید تا دکترای رشته‌ای که دوست دارد، پیش برود. تا جایی که در اختیار من باشد و اگر به سنّ قانونی نرسیده باشد با ورودش به سینما و محیط کار مخالفت می‌کنم. بعد از آن تصمیم خودش است. با حضورش در بازیگری مخالفتی ندارم و هرکاری که دوست دارد.

 

مثل ناظمِ مدرسه برخورد نشود

نادری در خصوص اینکه برخی اعتقاد دارند گروهی به پروژه‌ها بروند و روی قراردادها نظارت داشته باشند، تصریح کرد: مدرسه نیست که ناظم بگذارند. به نظرمن باید فضایی را ایجاد کنند تا کسانی که معترض‌اند بدانند به اعتراض‌شان رسیدگی می‌شود. پیشنهاد بی‌شرمانه و غیراخلاقی که به آنها داده می‌شود پاسخ خواهد داشت. در نتیجه نترسند و بدانند نام‌شان افشا نمی‌شود.

 

این اطمینان را بدهند که از شکایت‌کننده حمایت می‌کنند

بازیگر سریال «ستایش» تأکید کرد: هرکسی که پیگیر این ماجراست مثلاً خانم علیدوستی به آن معترض و شخصی که به او تعرض و یا پیشنهاد بی‌شرمانه داده شده این اطمینان را بدهد که پشتِ اوست. چرا که کسانی که شکایت می‌کنند از پروژه کنار گذاشته می‌شوند. آن فردِ شکایت‌کننده از نان خوردن نیفتد. به همین خاطر است که دهانش را می‌بندد، سکوت می‌کند؛ مورد تعرض و تجاوز قرار می‌گیرد اما نمی‌خواهد بیکار و خانه‌نشین شود!

 

فریبا نادری در پاسخ به این سؤال که از انتخاب ۵ پرچمدارِ کمیته مستقل جریان علیه خشونت و آزار جنسی راضی است و گلایه‌ای ندارد، گفت: من امیدوارم این اسامیِ بزرگی که هرکدام در کارشان توانمند بوده‌اند در پیگیری حقوق زنانی که به آنها تعرض شده و شکایت دارند هم درست عمل کنند. جلویِ این فضا را بگیرند و این تابو را بشکنند که کسانی که اهانت می‌کنند نتوانند به همین روندشان ادامه بدهند و بعد از گرفتن تذکر، آن بانوی شاکی را از پروژه بیرون کنند و به دوستانشان هم بسپارند که به او کار ندهند.

 

فریبا نادری به زودی قرار است جلوی دوربین یک فیلم سینمایی قرار بگیرد و در پروژه‌ نمایش‌خانگی نیز حضور پیدا کند که اواخر مردادماه کلید می‌خورد.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۲۷ فروردین ۱۴۰۱

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • برگ برنده‌ای به‌نام طغیان / نگاهی به سریال پوست شیر

  تریبون هنر: یکی از برگ‌های برنده سریال محبوب «پوست شیر»، شجاعت جمشید محمودی و رضا بهاروند در خلق شخصیت‌هایی است که میانه چندانی با محافظه‌کاری ندارند. به گزارش تریبون هنر در مورد دلایل موفقیت سریال پوست شیر که به‌تازگی پخش فصل سوم آن در پلتفرم فیلم‌نت آغاز شده است، می‌توان […]

 • گلشیفته فراهانی و آداب دشمنی
  گلشیفته فراهانی و آداب دشمنی
  یادداشت سید عبدالجواد موسوی

  تریبون هنر: همین اول بگویم که قصد این یادداشت دفاع از گلشیفته فراهانی نیست. این را گفتم تا آدم های عجولی که می خواهند با خواندن دو کلمه کامنت بگذارند و یا تکلیف دنیا و آخرت نویسنده را فوری روشن کنند حساب کار دستشان بیاید. دیگر آن که گلشیفته فراهانی […]

 • در  یک سال گذشته پنج سریال از نظر امتیاز و محبوبیت، بهترین جایگاه را در IMDB داشته اند. بارها اتفاق افتاده که بعضی از سریال‌ها در گذر زمان در ذهن مخاطبان خود باقی مانده اند

  تریبون هنر: در  یک سال گذشته پنج سریال از نظر امتیاز و محبوبیت، بهترین جایگاه را در IMDB داشته اند. بارها اتفاق افتاده که بعضی از سریال‌ها در گذر زمان در ذهن مخاطبان خود باقی مانده اند و فقط به دیدن چندساعته ختم نشده اند بلکه طرفداران آن ها، سبک […]

 • شرکت در جشنواره فجر خیانت نیست / یادداشت عبدالجواد موسوی

  تریبون هنر _ سید عبدالجواد موسوی: چیزی نوشته بودم درباره جشنواره های فجر و بیشتر فیلم فجر. طبیعی است که برپایی جشنواره در چنین روزهایی که حال خیلی ها خوب نیست از نظر من کار چندان درستی نباشد و اصلا در چنین روزگارانی برپایی هرگونه جشنواره ای را دهن کجی […]

 • داریوش رفیعی؛ 64 سال پس از مرگ در اوج جوانی

  تریبون هنر: ۶۴ سال از درگذشت داریوش رفیعی، خواننده جوانمرگ موسیقی ایران گذشت. او در اوج شهرت به دلیل اعتیاد و تزریق آمپول کزار درگذشت. داریوش رفیعی در روز ۴ دی ۱۳۰۶، در بم به دنیا آمد. وی فرزند لطفعلی رفیعی، نماینده مردم بم در مجلس شورای ملی بود. پس […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad