Ad

رئیس کمیسیون امنیت ملی: به مردم مقاوم بحرین افتخار می‌کنیم

مراسم رونمایی از مستند «خط قرمز» محصول خانه مستند انقلاب اسلامی برگزار شد

فعال قیام بحرین: در بحرین حق نقد ظلم‌های صدر اسلام را هم نداریم

 

به گزارش روابط عمومی سازمان هنری رسانه ای اوج، آیین رونمایی از مستند «خط قرمز» جدیدترین محصول خانه مستند انقلاب اسلامی با حضور دکتر علاء الدین بروجردی، دکتر راشد الراشد کارشناس مسائل منطقه، و حجت الاسلام و المسلمین سید محسن السندی از رهبران جنبش ۱۴ فوریه بحرین صبح روز شنبه ۱۷ مهرماه در خبرگزاری مهر برگزار شد.
در این مراسم دکتر بروجردی پیرامون قیام مردم بحرین گفت: ما به مردم مظلوم و نستوه بحرین و قیام ایشان افتخار می‌کنیم. چرا که این مردم مقاوم سالهای طولانی است که در راه صراط مستقیم مبارزه با ظلم هستند. و به تعبیر شیخ عیسی قاسم فرهنگ خود را از فرهنگ عاشورایی اباعبدالحسین علیه السلام دریافت کرده اند.
رئیس کمسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ماجرای قیام بحرین تجسم عینی مظلومیت در عصر ما است. متاسفانه سالهاست که شجره ملعونه آل سعود با تمام قوا و ساختارهای نظامی خود با عنوان «سپر جزیره» وارد بحرین شده و با همراه داشتن انواع تجهیزات نظامی سنگین خود وارد این موضوع شده اند و آل خلیفه نیز بر خلاف تمام قوانین و مقررات بین المللی اقدام به تغییر تابعیت مردم مبارز بحرینی می‌کنند و در عین حال به مزدوران خود که از کشورهای دیگر وارد بحرین کرده اند، تابعیت بحرینی می‌دهند، که این اقدام در تضاد کامل با مقررات بین المللی است.
دکتر بروجردی خاطر نشان کرد: البته آزادگان این ملت و چهره‌های فعال این قیام در نقاط مختلف دنیا در تلاش هستند تا بتوانند مطلومیت مردم بحررین و خوب ددمنشانه حکومت این کشور را در محاکم جهانی به اثبات برسانند که نمونه آن سندی است که در محکومیت اقدامات این حکومت علیه قیام بحرین در پارلمان اروپا به تصویب رسید که انصافا موفقیت بزرگی است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اصول دموکراسی حاکم بر این دنیای بی عدالت هم ایجاب می‌کند که مردم هر کشور حق انتخاب و تشکیل مجلس ملی داشته باشند. اما اکنون در بحرین مردم حق چنین چیزی ندارند و مجلسی که قرار است تبلور ملت باشد در حال حاضر یک نهاد کاملا نمایشی است و در واقع با دیکتاتوری در قالب دموکراسی روبرو هستیم.
دکتر بروجردی در پایان گفت: البته نظام جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت از قیام مردم مظلوم بحرین را در دستور کار دارد و ما همواره به یاد مردم بحرین هستیم و امیدواریم در آینده شاهد ساخت مجدد و هرچه باشکوهتر میدان لولو بعنوان نماد انقلاب مردم در بحرین باشیم.
سپس احمد شفیعی تهیه کننده مستند «خط قرمز» ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) گفت: ما در اواخر این فیلم به حال این روزهای شیخ عیسی قاسم پرداخته ایم، در حال حاضر شیخ عیسی قاسم به عنوان نماد رهبران شیعیان نیازمند حضور مردم در صحنه است در این مدتی که آل خلیفه به شیخ تعرض کرده است مردم از او حمایت کردند، به هرحال در طول تاریخ هرگاه مردم پشت سر رهبران خود ایستاده اند و به مخالفت پرداخته‌اند هیچگاه حکومت ها نتوانستند پای را فراتر بگذارند به همین دلیل در حال حاضر مردم پیگیر موضوع سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم هستند.

شفیعی عنوان کرد: ما وظیفه خود می دانیم که به اتفاقات منطقه بپردازیم و آنها را انعکاس دهیم و تحلیل عمیق تری از وقایع منطقه داشته باشیم من در آخر از زحمات تیم سازنده این اثر تشکر می کنم و باید بگویم ما آن را در ۲ ورژن عربی و فارسی ارایه خواهیم داد.
در ادامه این مراسم دکتر راشد الراشد ضمن تشکر از عوامل ساخت این مستند گفت: انقلاب ما که ۵ و نیم سال است آغاز شده در بدترین وضعیت رسانه ای قرار دارد و متاسفانه شاهد آن هستیم که خواسته‌های انسانی و اولیه مردم بحرین مورد توجه قرار نمی گیرد.
فعال انقلاب بحرین و کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: این مستند می‌تواند گوشه ای از مظلومیت قیام مردم بحرین را نشان دهد و امیدوارم که شاهد ترجمه و پخش آن در سطح جهان باشیم. به خصوص آن که کشورهایی هستند که نمی خواهند صدای قیام مردم بحرین به مردم شان برسد که پخش این مستند می‌تواند این خلأ را پر کند.
الراشد تصریح کرد: شاید برای عده ای قابل باور نباشد ولی اختناق در بحرین به نحوی است که در حال حاضر ما حق نقد ظلم‌هایی که در صدر اسلامی روا داشته می‌شد را هم نداریم. دیگر خودتان تصور بکنید که اوضاع نقد حاکمیت امروز چگونه است.
کارشناس مسائل منطقه در پایان گفت: قیام مردم بحرین پر از سوژه‌هایی است که می‌توان آنها را در قالب مستند به نمایش در آورد. در حال حاضر ۵۰۰ کدوک زیر ۱۰۰ سال بحرینی در زندان‌های آل خلیفه هستند، بسیاری از کودکان سلامتی شان را از دست داده اند و بسیاری نیز به شهادت رسیده اند. حتی با زنانی طرف هستیم که به ایشان هتک حرمت شده و شهدای شیرخوار نیز در این قیام کم نبوده اند. در قیام بحرین بسیاری از این دست موضوعات که مسائل کاملا انسانی هستند و می‌توانند جلوه گر مظلومیت مردم بحرین باشند.
حجت الاسلام و المسلمین السندی نیز درباره مستند «خط قرمز» گفت: می‌خواهم یاد کنم از فعالانی که در ساخت این مستند همکاری داشته اند ولی اکنون در بحرین به حکم دادگاه به زندان محکوم شده اند؛ آن هم تنها به جرم حمایت از شیخ عیسی قاسم.
فعال جنبش ۱۴ فوریه بحرین ادامه داد: سابقه مبارزه مردم بحرین با ظلم و استکبار بریتانیا و امریکا به سالهای دور بر می‌گردد و داریم درباره ملتی حرف می‌زنیم که هر چند جغرافیای کوجکی دارد ولی آرمانهای بزرگی را در سر می‌پروراند.
السندی تصریح کرد: ارزش این مستند از این جهت بیشتر می‌شود که در برهه زمانی کنونی پخش می‌شود؛ برهه ای که شیخ عیسی قاسم در آستانه دادگاه است و احتمالا به اخراج از بحرین محکوم شود. که این در حقیقت تشکیک در هویت مردم بحرین است، نه فقط هویت شیخ عیسی قاسم.
السندی در پایان خاطر نشان کرد: امروز جوانانی هستند که دارند از شیخ عیسی قاسم دفاع می‌کنند و تمام عواقب این دفاع را به جان خریده اند. و ما نیازمند حمایت از این افراد هستیم که ساخت مستندهایی نظیر «خط قرمز» از این دسته اقدامات هستند.
در پایان این مراسم نیز احمد شریف زاده کارگردان مستند گفت: حدود ۳ سال و نیم پیش که ساخت این مستند را آغاز کردیم پیشنهاد ساخت آن را به برخی دادیم ولی تنها ارگانی که با ما همراه شد و در مسید تولید این مستند به یاری ما آمد خانه مستند انقلاب اسلامی بود که جا دارد از همکاری ایشان تشکر کنم. نام مستند هم از یکی از شعارهای اصلی مردم بحرین گرفته شده که در آن شعار شیخ عیسی را خط قرمز خود معرفی می کنند.
گفتنی است مستند «خط قرمز» به تهیه کنندگی احمد شفیعی و کارگردانی احمد شریف زاده جدیدترین محصول خانه مستند انقلاب اسلامی است که با حماست سازمان هنری رسانه ای اوج ساخته شده و قرار است در شبکه‌های مختلف رسانه ملی پخش شود.

 

تاریخ انتشار :۱۸ مهر ۱۳۹۵

برچسب‌ها:, ,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • امیر جدیدی
  به بهانه تولّدش
  امیر جدیدی؛ یک سر و گردن بالاتر
  یادداشت سید محمد کاظمی

  تریبون هنر: امیر جدیدی یکی از بی سر و صدا ترین سوپر استارهای سینمای ایران است. او تمام تمرکزش را روی مسیری گذاشته که مقصد آن برای خیلی ها آرزوست. فیلم به فیلم بهتر می شود و به قول معروف “گاف” هم نمی دهد! نیازی به تلاش برای اثبات این […]

 • تک خال در حفره

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: تک خال در حفره به کارگردانی بیلی وایلدر فیلمی نوآر با بازی کرک داگلاس در نقش یک خبرنگار فرصت طلب است که طمعش او را در مسیر تلخ بی بازگشتی قرار می دهد. تک خال در حفره از یک منظر، فیلمی درباره فریب جامعه توسط […]

 • دکتر ژیواگو

  تریبون هنر: فیلم دکتر ژیواگو شکوه خیانت و اندوه است. خیانت مردم به همدیگر، حاکمیت به مردم و عاشق و معشوق به هم که همگی با شکوه درخشانی به نمایش درآمده اند. در حقیقت هم همین است. خیانت هم به اندازه عشق می تواند باشکوه باشد. منتها شکوه عشق منجر به […]

 • آزاده صمدی

  تریبون هنر: پخش قسمت های شانزدهم و هفدهم “می خواهم زنده بمانم” یکی دیگر از ویژگی های این سریال را برجسته کرد و آن هم بازی فوق العاده حامد بهداد و آزاده صمدی، رو در روی یکدیگر بود. با توجّه به اینکه قبلاً در رابطه با بهداد صحبت کرده بودیم […]

 • اسب کهر را بنگر

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: دوراهی انتقام از دوست خائن و دشمن دیرینه: اگر در چنین موقعیتی قرار بگیریم کدام را انتخاب می کنیم؟ پایان فیلم «اسب کهر را بنگر» ساخته فرد زینه مان پاسخی به این پرسش است. شاید برای خیلی از ما پیش بیاید که به نقطه ای […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad