Ad


خاطره بابک صحرایی از بهمن مفید درباره ممنوع الکاری اش

تریبون هنر: بابک صحرایی به مناسبت سالروز تولد بهمن مفید در پنجم مرداد، نوشت:

یک بار به ایشان گفتم انقلاب که شد ۹ سال از حضورتان در سینما می گذشت. ۳۶ ساله بودید و در اوج موفقیت. چگونه با ممنوع الکاری در اوج موفقیت و جوانی کنار آمدید؟ آن هم به مدت چهل سال

پاسخش درس بزرگی برایم در زندگی بود.
بهمن مفید گفت: من از زاویه دیگری نگاه می کنم. با خودم می گویم چقدر خوشبخت بودم که در طول عمرم، ۹ سال توانستم در سینما فعالیت کنم و مورد توجه قرار بگیرم و بعد از چهل سال، هنوز به خاطرش آبرو و حرمت داشته باشم

یادش گرامی

 

به گزارش تریبون هنر، بهمن مفید در پنجم مرداد ۱۳۲۱ به دنیا آمد. او بازیگری تئاتر را از کودکی و با بازی در نمایشنامه‌هایی که پدر و برادرش کارگردانی می‌کردند آغاز کرد. او از ۴ یا ۵ سالگی در نمایش‌های پدرش حضور داشت. «یوسف و زلیخا» نخستین نمایشی بود که وی در کودکی بازی کرد.

بهمن مفید در جوانی، همزمان با تحصیل در دانشکده هنرهای دراماتیک، به کارگردانی و بازیگری می‌پرداخت. وی همراه با پدر و برادرانش گروهی داشتند که به همراه بازیگرانی مانند: بهزاد فراهانی، رضا میرلوحی، اصغر آقاخانی، و بهرام وطن‌پرست به اجرای تئاتر می‌پرداختند. او همچنین با «گروه هنر ملی» و عباس جوانمرد همکاری داشت.

او فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۴۸ و با ایفای نقش کوتاهی در فیلم قیصر به کارگردانی مسعود کیمیایی آغاز کرد. این نقش گرچه کوتاه بود اما با دیالوگ پرآوازه‌اش در این فیلم و این نقش، جاودانه شد.

بهمن مفید پس از انقلاب مدتی به عنوان هنرپیشهٔ نمایش‌های مردمی در تئاتر سنگلج و سپس در لاله‌زار مشغول به کار شد. در فیلم‌هایی نظیر: فریاد مجاهد و قدیس نیز نقش‌آفرینی کرد.

او پس از آن که مدت یک سال به دلیل سرطان ریه تحت درمان بود در ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ در سن ۷۸ سالگی، در خانه‌اش در تهران درگذشت.

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۶ مرداد ۱۴۰۲

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad