Ad

در «شب هزار و یکم» بهرام بیضایی عنوان شد

ناصر تقوایی : امیدوارم سینما عرصه زد و بند و تسویه حساب نباشد

در این مراسم گلاب آدینه، شیرین بینا،احمد مسجد جامعی، بهزاد فراهانی و پیمان شریعتی مدیر تئاتر شهر هم حضور داشتند

تریبون هنر: ناصر تقوایی در «شب هزار و یکم» بهرام بیضایی گفت: سینمای ایران شاید اولین هنر باشد که در سطح بین‌الملل شناخته شده است و امیدوارم نگاه منتقدانه در آن به شکلی رشد کند که عرصه زد و بند و تسویه حساب نباشد.

این فیلمساز پس از پایان نمایشنامه‌خوانی «شب هزارویکم» نوشته بهرام بیضایی که شامگاه پنجم دی‌ماه در سالن کنفرانس تئاترشهر برگزار شد، در سخنانی اظهار کرد: برخی آدم‌ها هستند که چند حرفه‌ای کار می‌کنند و بهرام بیضایی یکی از آن ها بود که هم در تئاتر و سینما فعالیت می‌کرد و هم خوب می‌نوشت و نمی‌دانم در عرصه هنر دیگر چه کارهایی مثل او باید انجام داد.

او با اشاره به اینکه بیضایی در همه زمینه‌ها کارهای خوبی را تولید کرده است، افزود: او از همان ابتدا شیفته تئاتر و بعد سینما بود و در نمایشنامه‌هایش خیال‌پردازی غریبی داشت. من اولین بار در آبادان و زمانی که برای اجرای یک نمایش به همراه عباس جوانمرد به این شهر سفر کرده بود، با او آشنا شدم که همان دیدار سرآغاز یک دوستی دیرینه شد.

تقوایی با بیان اینکه در یک دوره‌ای جنبشی از هنرهای مدرن آغاز شد، گفت: سینما از همه هنرها استقبال می‌کند و اصلا خالص نیست. سینما مثل یک جامعه می‌ماند که هنرهای دیگر به شکل تکنیکی در آن قابل استفاده هستند و در این بین بهرام نه فقط نمایشنامه‌های خوبی می‌نوشت بلکه باعث تحرکی هم در نمایشنامه‌نویسی ایران شد، هر چند متأسفانه ما تاریخ معاصر خود را خیلی عمیق نگاه نمی‌کنیم و گاهی برخی افراد قربانی یکسری روابط خصوصی فردی می‌شوند و به جای اینکه شناخته شوند گمراه‌کننده می‌شوند.

کارگردان فیلم «کاغذ بی‌خط» در ادامه با بیان اینکه در میان نسل او عده‌ای چند حرفه‌ای بودند و این ویژگی نسل آن‌ها را رشد داد، خاطر نشان کرد: هیچ کس مخترع چنین دوره و زمانه‌ای نیست چون به ضرورت پیش می‌آید، همان‌طور که نیما یوشیج پس از هزار سال شعر ایران را با زبان تازه‌ای عوض کرد و بعد یک نسل شاعر به قدرت شاعران دوره غزنوی پیدا شد.

این فیلمساز درباره نیما یوشیج گفت: این شاعر مرد جامعی بود که با کلیت ادب ایرانی آشنایی داشت و اگر سیروس طاهباز نبود ما نه نیما یوشیج را به درستی می‌شناختیم و نه آثار کاملی از او داشتیم.

ناصر تقوایی همچنین با اشاره به نقش منتقد در رشد هنرمندان ادامه داد: هرگاه در همه رشته‌های هنری منتقدان خوب و درشتی پیدا شدند هنرمندان بزرگی هم رشد کردند. سینمای ما با وجود اینکه شاید اولین هنر باشد که در سطح بین‌الملل شناخته شده است امیدوارم نگاه منتقدانه در آن رشد کند و عرصه زد و بند تسویه حساب نباشد چرا که نقد باید باعث رشد شود.

او گفت: سینمای ما امروز با پیدا کردن مسیر خود یک مدعی محسوب می‌شود و دیگر نسل فیلم‌های بد و سردستی در ایران از بین رفته است. این موضوع رشد سلیقه اجتماع را نشان می‌دهد و البته اگر از آن نوع فیلم‌ها هم در سینمای ما پیدا شود استثنا هستند. امروز سینمای ما جای شعر را گرفته و توانسته موفق باشد.

کارگردان «ای ایران» اظهار کرد: نسل ما و افرادی مثل من، کیمیایی، مهرجویی و حاتمی ناگهان پیدا نشدیم. هر کسی کار خود و راه خود را پیدا کرد و شاید سازمان‌های دولتی این روزها باید این نقش را ایفا کنند تا راه را برای استعدادها باز کنند. ما در سال‌هایی به تولید بالای ۱۰۰ فیلم رسیدیم و وقتی تعداد سازنده زیاد می‌شود تعدادی هنرمند شاخص هم معرفی می‌شود، اما ببینید یکی مثل بهرام بیضایی یا فرهادی پس از سال‌ها پیدا شدند. دقت کنید که بین نسل بیضایی و فرهادی چقدر فاصله است.

تقوایی گفت: ما از آنجا که ادبیات خوبی داشتیم در سینما هم شاهد رشد بودیم و من اگر بودجه‌اش را داشتم ساخت فیلمی از نیما (یوشیج) را به مسابقه می‌گذاشتم. با این حال امیدوارم روزی فیلمسازان ما فیلمی از این شاعر بسازند.

در این مراسم گلاب آدینه، شیرین بینا،احمد مسجد جامعی، بهزاد فراهانی و پیمان شریعتی مدیر تئاتر شهر هم حضور داشتند که گلاب آدینه‌ی هم درباره‌ی حضورش در آثار بهرام بیضایی سخنانی را مطرح کرد.

تاریخ انتشار :۶ دی ۱۳۹۵

برچسب‌ها:,
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • رضا یزدانی

  تریبون هنر: امروز تولد رضا یزدانی، هنرمند برجسته عرصه های موسیقی و سینماست. بابک صحرایی با انتشار ماکت ابتدایی بخشی از آهنگی منتشر نشده با صدای رضا یزدانی نوشت: رضا یزدانی از معدود خواننده های مولف و جریان ساز موسیقی ایران است آگاه و هوشمند است و حضورش در سینما […]

 • نقد سریال چپل ویت

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال چپلویت (Chapelwaite) سریالی دلهره آور و روانشناختی است. سریالی با فضای گونیک قرن نوزدهمی که با شروع نفسگیرش در قسمت اول، مخاطب را با خود همراه می کند. تا قسمت های میانی، برجستگی تم جنایی روانشناختی اثر با بازی خوب آدرین برودی، فضای اگرچه […]

 • سریال time

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال زمان (Time) درباره حفظ شرافت در شرایط دشوار است. آن جا که یک اشتباه انسان را به ورطه سقوط می کشاند. جایی انسان برای بقا، نیاز دارد که پا روی اصول اخلاقی اش بگذارد. سریال زمان به خوبی نشان می دهد که شرافت و […]

 • تریبون هنر _ بابک صحرایی: سریال بازی مرکب تفکر کمونیستی کهنه ای را به شکلی مدرن و جذاب و هیجان انگیز بیان می کند. فقر، خشونت می آورد، خشونت، مرگ بیرحمانه را در پی دارد و عامل تمام این بدبختی ها، اسثمار مردم تهیدست توسط ثروتمندان بیرحم و بی بند […]

 • بهترین مینی سریال های خارجی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: بهترین مینی سریال های خارجی و انتخاب آن ها همیشه امری دشوار است. سال هاست که مینی سریال ها نقش مهمی در صنعت سریال سازی در کشورهای مختلف دارند. مینی سریال هایی که از ساختار حرفه ای و مفاهیم عمیقی برخوردارند و با استقبال چشم […]

Ad
Ad
Ad