Ad

ضرورت بازسازی انقلابی و تحول سینما در گام دوم انقلاب

محمد خزاعی و اولین اظهار نظرها بعد از ریاست سازمان سینمایی

تریبون هنر: محمد خزاعی صبح پنجشنبه (۸ مهر) با حضور در جمع معاونان، مدیران کل و مدیران مؤسسات تابعه، رسماً فعالیت خود را به عنوان رئیس سازمان سینمایی آغاز کرد و از خدمات حسین انتظامی نیز تقدیر شد.

به گزارش تریبون هنر، در این جلسه که محمود شالویی مدیرکل حوزه وزارتی به نمایندگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشت، خزاعی با قدردانی از خدمات حسین انتظامی گفت: حُسن خلق ایشان در مدیریت فرهنگی حتی قبل از اینکه در سازمان سینمایی حضور داشته باشند، زبانزد همه دوستان در وزارت فرهنگ و ارشاد بوده است و به عنوان یک مدیر فرهنگی، شناخته‌شده هستند. در عرصه‌های سینما و مطبوعات خدمات ایشان کاملا مشهود است. به سهم خودم از او تشکر می‌کنم و امیدوارم همچنان همراه ما باشند.

رئیس سازمان سینمایی با ابراز خرسندی از اینکه با حمایت اهالی سینما، رسانه‌ها و اعتماد وزیر ارشاد این مسئولیت را پذیرفته است، ادامه داد: قرار نبود به سازمان سینمایی بیایم و حضورم در سازمان تقریبا منتفی شده بود، اما اتفاقاتی افتاد، جلساتی برگزار شد و بار مسئولیت سازمان سینمایی بر دوش ما گذاشته شد. دعا می‌کردم همکار دیگری در این جایگاه قرار گیرد و ما همچنان در کنارشان باشیم و به تولید ادامه بدهم. پیش از این هم مسئولیت‌هایی به بنده پیشنهاد شده بود که ترجیح دادم وارد عرصه مدیریت و حداقل سینما نشوم و همیشه از مدیریت سینما پرهیز می‌کردم.

وی افزود: فرصت تغییر و تحول در سینما با بارقه‌های امید بوجود آمده در بین هنرمندان و رسانه‌ها و مسئولان فرهنگی ارشد کشور برای ما عوامل اجرایی بسیار اندک است. گاهشمار سازمان سینمایی از امروز آغاز شده و تا ۴۳ ماه آینده به پایان خواهد رسید. اعتماد اهالی فرهنگ و هنر و خانواده سینما به مسئولان فرهنگی کشور بهترین پشتوانه برای خدمت و سر و سامان دادن به چالش‌های جدید حوزه سینما است.

محمد خزاعی با ابراز امیدواری از اینکه در مسئولیتی که به او سپرده شده بتواند مفید واقع شود، گفت: سینمای ایران غنی و ارزشمند است و بعد از انقلاب اسلامی این سینما با تغییر رویکرد و افق‌ها، جهش‌ها و دستاوردهای خوبی داشته است ولی این به هیچ وجه به معنای نزدیک شدن به اهداف و ایده‌آل‌ها نیست و در گام دوم انقلاب به لزوم حرکت بر ریل انقلاب و ایجاد تحرک انقلابی در همه بخش‌های سینما و هنر اعتقاد دارم و همچنین به ضرورت تحول ساختارها و مدل‌ها و استراتژی و کالبدشکافی و درون‌درمانی سینما نیاز داریم و برای ایجاد این تحول به تعبیر رهبری نیازمند بازسازی انقلابی هستیم.

وی با بیان اینکه “وابستگی به میزها و پست‌ها مهم نیست، بلکه مهم، درست خدمت کردن به خلق خدا و ارائه خدمات شایسته به جامعه در راستای منافع ملی است”، اظهار کرد: با وجود رهنمودهای رهبری انقلاب در خصوص اهمیت سینما همچنان، این حوزه مهم و مرجع – پویا و شکوفا نشده و مانند بسیاری از بخش‌ها در حوزه سینما هم مطالبات ایشان بر زمین مانده است.

خزاعی با تاکید بر اینکه تمام حرکت‌های فرهنگی و هنری در سازمان سینمایی در عرصه داخلی و خارجی باید دستاوردهای ملموسی برای سینمای ایران و اهالی سینما و مردم و انقلاب داشته باشد، گفت: اگر احساس شود حرکت‌ها بیشتر جنبه نمایشی دارد قطعا بازنگری خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی با تقدیر از زحمات همه مدیران در ادوار گذشته، ادامه داد: وزیر فرهنگ و ارشاد از ما انتظارات و خواسته هایی دارند که می‌خواهند اجرا شود که سراغ آنها خواهیم رفت. ایشان خبرهای خوبی از دولت و اتفاقات خوب در سازمان سینمایی به من دادند. من با یک روشن بینی خوبی بر اساس قول هایی که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد به من دادند، وارد سازمان سینمایی شدم و تنها درخواستم حمایت بود که این حمایت شاخه های مختلفی دارد.

خزاعی با بیان اینکه ماموریت های جدید فرهنگی دولت در حوزه سینما توسط آقای دکتر اسماعیلی ابلاغ شده است گفت: این برنامه ها باید با کمک اهالی سینما و رسانه شکل اجرایی پیدا کند که بیشترین بخش در جهت تحقق حل مشکلات اهالی سینما و برون رفت از وضعیت موجود است. تقویت نیروی انسانی جدید، توجه جدی به مضامین انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و دیپلماسی فرهنگی و منافع ملی و فیلم های اجتماعی و کمدی با مضامین سالم و خانواده محور قطعا در دستور کار سازمان سینمایی خواهد بود.

وی ادامه داد: ساختار سازمان سینمایی از بدو تاسیس با همت جناب آقای شمقدری شکل گرفت امابه طور کامل اجرایی نشد. بررسی نقاط ضعف و قوت طرح مدون سازمان سینمایی در دستور کار قرار خواهد گرفت و در صورت فراهم شدن شرایط و رفع مشکلات اقتصادی به تناوب اجرایی خواهد شد.

خزاعی خاطرنشان کرد: بی شک اهالی سینما و رسانه و مسئولان فرهنگی برای شروع تحولات در سینما باید صبورتر و شکیباتر برخورد کنند.

محمد خزاعی

در ابتدای این جلسه حسین انتظامی با بیان اینکه همکاری با مدیران و معاونان سازمان سینمایی برای او توفیق بوده است، گفت: بارها در محافل مختلف گفته ام که با بخش های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری داشتم اما مجموعا سازمان سینمایی بالاترین معدل نیروی انسانی از جهت فهم، تخصصی بودن، نگاه جامع، برنامه ریزی، هماهنگی و یکدلی دارد. از همکاران در سازمان سینمایی بسیار آموختم و امیدوارم همچنان بدرخشند.

رئیس سابق سازمان سینمایی ادامه داد: عملا نزدیک به ۳ سال در سازمان سینمایی بودم و عملکردی که ارائه شد نتیجه زحمات و هم افزایی هایی بود که با همکاران این سازمان صورت گرفت. در این مدت با وجود اینکه شرایط کرونایی عملا توان هر برنامه ریزی را در همه بخش های کشور گرفته بود اما با همت دوستان شرایط کاری به نسبت خوب بود.

انتظامی با بیان اینکه هیچ وقت در شان فرهنگ و سینمای ایران نتوانستیم خدمت کنیم، خاطرنشان کرد: همه ما جمع شدیم تا به سینمای ایران خدمت کنیم ، به برجسته کردن جنبه های ارزش فرهنگی، دینی، انقلابی و اعتقادی و همچنین کسب و کار در حوزه فرهنگ و سینما تا موفق تر جلوه کند. انصافا ما نتوانستیم در حد ایده آل ظاهر شویم اما در حد توان، مدیران نهایت تلاش خود را کردند و به دلیل آنکه نگاه همدلانه داشتند موجب هم افزایی فعالیت ها شد و از این جهت شایسته احترام و قدردانی هستند.

وی ادامه داد: آقای خزاعی با قبول مسئولیت ریاست سازمان سینمایی بزرگواری کردند زیرا در شرایط فعلی هر فردی مسئولیت قبول کند نشان دهنده بزرگی و بزرگواری است. حُسن آقای خزاعی این است که همه با او سابقه دوستی دارند و برخواسته از سینما است بنابراین مناسبات و اولویت های سینما را خیلی بهتر می دانند. روحیه جوان و نگاه تحول آفرین ایشان قطعا به برنامه های توسعه برنامه های سینمایی کمک می کند. به او تبریک می گوییم و می دانیم با توان خوبی که دارند این مسئولیت را به سرمنزل مقصود می رسانند.

محمود شالویی که به نمایندگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه حاضر بود با بیان اینکه امروز شروع به کار رسمی آقای خزاعی است و تودیع و معارفه رئیس سازمان سینمایی به روال انتصاب های گذشته دوشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای معاونان وزارتخانه برگزار می شود گفت: آقای انتظامی از مدیران با سابقه وزارت ارشاد است و مجموعه فرهنگی کشورهمیشه به وجود چنین افراد باسابقه ای نیاز مبرم دارد. ایشان با رفتن از سازمان سینمایی از وزارت ارشاد جدا نشده و کارهای مهم دیگری توسط ایشان به سرانجام می رسد.

وی ادامه داد: آقای خزاعی در جلسات با آقای دکتر اسماعیلی همواره بر لزوم حمایت دولت از حوزه سینما و هنرمندان تاکید داشتند و آقای وزیر گفتند امر مسلمی است و یقینا از او حمایت همه جانبه خواهیم کرد. امیدوارم در رویکرد جدید سیاستگذاری های فرهنگی و هنری دولت، آقای خزاعی با پیشینه موفق و چهره شناخته شده ای که در طول سالیان متمادی در بین اصحاب فرهنگ و هنر و جامعه سینمایی کسب کردند بتوانند منشا خیر باشند. چیزی که مهم و اساسی است اینکه بتوانیم نام اثرگذاری در طول خدمت داشته باشیم زیرا مسئولیت ها زود تمام می شود.

بر اساس این گزارش، در این جلسه برخی از معاونان و مدیران سازمان سینمایی نیز نکاتی را مطرح کردند

 

در صفحه اینستاگرام تریبون هنر با ما همراه باشید

تاریخ انتشار :۸ مهر ۱۴۰۰

برچسب‌ها:
مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • نقد فیلم «زالاوا»؛ هوشمندانه و آگاه / یادداشت بابک صحرایی

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: زالاوا، اولین فیلم بلند ارسلان امیری، فیلم خوب و خوش ساختی است. از نظر فیلمبرداری، طراحی صحنه و لباس و تدوین و موسیقی بسیار خوب است. فیلمنامه فکر شده و خوبی دارد و بازیگرهایش بسیار توانمند ظاهر شده اند. زالاوا نقد جامعه شناسانه و روانشناختی […]

 • امیر مقاره: ببخشید که برای امرار معاش شغل شریف پیک موتوری را انتخاب کردم

  تریبون هنر: امیر مقاره با انتشار یادداشتی، به صحبت های یک شخصی که در برنامه ای اینترنتی به پیک موتوری بودن او در گذشته انتقاد کرده بود پاسخ داد. به گزارش تریبون هنر، روز گذشته شخصی در یک برنامه اینترنتی، ضمن انتقاد به خوانندگی امیر مقاره در کنسرت هایش، عنوان […]

 • نقد سریال افعی: داستان واقعی یکی از جذاب ترین قاتل های جهان

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: مینی سریال افعی (The Serpant) درباره چارلز سوبراج، یکی از عجیب ترین و کاریزماتیک ترین قاتل های سریالی جهان است. رزمی کار خوش تیپ و به قول برخی افسونگر، که استاد تغییر چهره و جعل اسناد بود و در دهه هفتاد میلادی، ده ها نفر […]

 • نقد سریال بی گناه (The Innocent): تقاص گذشته های پنهان کرده

  تریبون هنر _ بابک صحرایی: مینی سریال اسپانیایی بی گناه از بهترین سریال های معمایی جنایی یک سال اخیر است فیلمنامه بی گناه (The Innocent) مهم ترین برگ برنده این سریال است. سلسله حوادث داستان در هر قسمت از زاویه دید یکی از شخصیت ها روایت می شود و پیش […]

 • مرضیه برومند و طعنه به بوسه نوید محمدزاده و فرشته حسینی

  تریبون هنر: مرضیه برومند با انتشار یادداشتی از مشکلات پیش آمده برای سریال «شهرک کلیله و دمنه» و نمایشی به تهیه کنندگی نوید محمدزاده گلایه کرد. مرضیه برومند در یادداشتی که در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده نوشته است: نوید محمدزاده . فرشته حسینی زن و شوهری هنرمند و جوان و […]

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad