اختصاصی تریبون هنر

سیدمحمد کاظمی: کسی که توانایی نوشتن ترانه‌ی کلاسیک را ندارد نباید این کار را انجام بدهد

خواننده نباید جوگیر باشد

تریبون هنر: سیدمحمد کاظمی یکی از ترانه‌سراهای موفق در ده سال گذشته‌ی موسیقی پاپ کشور است که به طور معمول ترانه‌های او مورد استقبال نیز قرار گرفته‌ اند.
وی در مورد کارهای جدید خود به «تریبون هنر» گفت: از همکاری‌های جدیدم باید به همکاری با محمد علیزاده اشاره کنم که دو قطعه با ترانه‌های من آماده‌ی انتشار است که البته باید به فراخور زمان و در وقت مناسب منتشر شود. همکاری با رضا صادقی و همچنین ماهان بهرام‌خان از جمله‌ کارهایی‌ست که در اولین فرصت منتشر خواهند شد. ضمن این‌که همکاری‌های دیگری با خواننده‌های جدید دارم که بسیار مستعد و خوش‌ آتیه هستند.

«به نام ایران» با صدای رضا صادقی
کاظمی در مورد آخرین ترانه‌هایی که در سال گذشته از او شنیده شد گفت: «به نام ایران» با صدای رضا صادقی که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت و ویدیوی آن هم خیلی پخش و دیده شد. همچنین همکاری با ماهان بهرام‌خان در یک قطعه‌ی ریتمیک و شاد.سال گذشته نزدیک به پنجاه قطعه با ترانه‌های من منتشر شد که البته بیشترشان با صدای خواننده‌های غیر معروف بوده است.

 

فکر نمی‌کنم تغییرات ناپایدار، باعث دور شدن از اصل ترانه شود.
سیدمحمد کاظمی در ادامه، درباره‌ی تغییراتی که در فضای ترانه‌ در چند سال اخیر ایجاد شده و تاثیر آن بر روی ترانه‌های خودش، این‌طور توضیح داد:
به هرحال در چند سال اخیر شاهد تغییراتی در فضای موسیقی پاپ بودیم که البته پایدار نشده است. ببینید گاهی یک اتفاقی شکل می‌گیرد و یکی‌، دو ماه بعد همان اتفاق تغییر می‌کند. بنابراین تا چیزی پایدار و ثابت نشده نمی‌توانیم آن را مهم جلوه دهیم. ضمن این‌ که خود تغییرات نیز توانایی می‌خواهد. به طور مثال کسی که توانایی نوشتن ترانه‌ی کلاسیک را ندارد نباید این کار را انجام بدهد. در کل من فکر نمی‌کنم تغییرات ناپایدار باعث دور شدن از اصل ترانه شود. نه تنها در ترانه بلکه در فضای موسیقی هم ما شاهد این اتفاقات بودیم. به طور مثال حدود دو سال پیش فضاهای بسیار متفاوت شنیده شد خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت اما خیلی زود هم از خاطره‌ها محو شدند و یا بهتر است بگویم از مد افتادند.

امضای من از تغییرات تاثیر نمی‌گیرد
وی در ادامه گفت: من هم تا جایی که از فضای اصلی ترانه خارج نشوم و هویت آن از دست نرود تغییراتی را در فضای ترانه‌هایم ایجاد کرده‌ام. به طور کلی چارچوب اصلی ترانه‌های من همان خواهد بود که مخاطبان موسیقی در گذشته از من شنیده‌اند. امضای من از تغییرات تاثیر نمی‌گیرد.

ترانه و ملودی باید در یک راستا حرکت کنند
او در رابطه با تاثیرپذیری ترانه از ملودی و یا عکس آن به «تریبون هنر» گفت: به اعتقاد من این دو یعنی ترانه و ملودی باید در یک راستا حرکت کنند. این‌که یکی از دیگری بخواهد تاثیر بگیرد نتیجه‌ی دلخواهی به دست نمی‌آید. نه تنها در موسیقی بلکه در هرکاری باید هم راستایی و پیوستگی وجود داشته باشد تا نتیجه‌ی بهتر و دلخواه به دست بیاید.

خواننده نباید جوگیر باشد
کاظمی در پایان درمورد فاکتورهایی که برای همکاری در نظر می‌گیرد، این‌طور توضیح داد:
من هم مثل همه دوست دارم، خواننده صدای خوبی داشته باشد. جنس صدای خواننده خوب باشد. به نظر من کسی که خوب می‌خواند خیلی وقت‌ها می‌تواند از کسی که صدای خوبی دارد بهتر باشد. چون در برخی موارد جنس صدا، ذائقه‌ی من نیست اما وقتی خواننده، خواننده‌ی خوب و توانمندی باشد نتیجه‌ی بهتری حاصل می‌شود. و اینکه دیدگاه و جهان‌بینی درستی نسبت به موسیقی داشته باشد. به طور مثال تقلید کورکورانه هیچ‌وقت جواب مثبتی نداده است. اما در خیلی از موارد، خواننده الگوبرداری کرده که نتیجه‌ی خوبی هم به دست آمده است. در کل خواننده نباید جوگیر باشد.

 

گفتگو: مریم خوشرنگ

منبع: تریبون هنر

 

سیدمحمد کاظمی

مطالب مرتبط
شما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • عصبانی نیستم
  عصبانی نیستم؛ بُمبی که خنثی شد
  یادداشتی از سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر: این همه کش و قوس؟این همه شاخ و شانه کشیدن؟این همه دلخوری و قُلدری؟ارزشش را داشت؟ این همه ترس؟ این همه لج بازی؟این همه امضای بی اعتبار؟ارزشش را داشت؟ فیلم “عصبانی نیستم” از رضا درمیشیان بعد از چهار سال سر و صدا ، بالاخره بهار امسال به اکران […]

 • آن سوی ابرها
  فیلم تازه مجید مجیدی
  نگاهی به آن سوی ابرها
  محصول مشترک ایران و هنر

  تریبون هنر: فیلم تازه مجید مجیدی داستان خواهر و برادری است که مدتی از هم دور بوده‌اند اما ماجرایی تازه، دوباره سرنوشت آنها را به هم گره می‌زند. این فیلم در ستایش عشق و زندگی و تنوع روابط انسانی است. نکته‌ها: – مجید مجیدی دو سال بعد از پروژه‌ی عظیم […]

 • بدون تاریخ بدون امضا
  به بهانه اکران "بدون تاریخ،بدون امضاء"
  قصّه ای که دیدن و شنیدنش واجب است
  یادداشت سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر _ سیدمحمد کاظمی: در میان انبوهی از فیلم های بی قصّه یا بد قصّه که به عقیده ی بسیاری از کارشناسان، لطمه ی اصلی را به سینما وارد می کنند، فیلم وحیدجلیلوند را باید بارها تحسین کرد و به هر انسانی توصیه کرد که برای تماشای این اثر […]

 • عبدالجواد موسوی
  یادداشت سید عبدالجواد موسوی
  درهیچ کجای دنیا منتقدان فیلم را بی‌شرف و بی‌غیرت خطاب نمی کنند
  دست از سر هنر و سیاست و دین مردم‌ بردارید

  تریبون هنر _ سید عبدالجواد موسوی: فایده‌ای ندارد. هر چه قدر هم درباره دوقطبی‌سازی و مضراتش بگوییم فایده‌ای ندارد. عده‌ای نان و هویت‌شان را در این دوقطبی‌سازی‌های مضحک و چندش‌آور می‌بینند و اصلا هم برای‌شان مهم نیست از دل این دوقطبی‌سازی‌ها ممکن است چه فجایع هولناکی سر بر آورند. اختلاف […]

 • ابراهیم حاتمی کیا تریبون هنر
  یادداشت محمد قوچانی درباره ابراهیم حاتمی کیا
  بیش از عقل معاش، عقل معاد دارد
  سیاست را می‌فهمد اما سیاست را دوست ندارد

  تریبون هنر _ محمد قوچانی: ابراهیم حاتمی‌کیا مثل هر ایرانی دیگری این روزها با این پرسش روبه‌رو است که اصلاح‌طلب است یا اصولگرا؟ میانه‌رو است یا تندرو؟ با اپوزیسیون یا از حاکمیت؟ مدافع دولت است یا منتقد آن؟ این پرسش‌ها البته در میان عامه مردم خریداری ندارد. به جز نهایتا […]

حمید هیراد هلهله

بابک جهانبخش

حمید عسکری

شهاب مظفری

مسعود صادقلو مگه جنگه

شهرام شکوهی

رستاک

سعید عبداللهی من قهرم

چارتار