Ad


اختصاصی تریبون هنر

سیدمحمد کاظمی: کسی که توانایی نوشتن ترانه‌ی کلاسیک را ندارد نباید این کار را انجام بدهد

خواننده نباید جوگیر باشد

تریبون هنر: سیدمحمد کاظمی یکی از ترانه‌سراهای موفق در ده سال گذشته‌ی موسیقی پاپ کشور است که به طور معمول ترانه‌های او مورد استقبال نیز قرار گرفته‌ اند.
وی در مورد کارهای جدید خود به «تریبون هنر» گفت: از همکاری‌های جدیدم باید به همکاری با محمد علیزاده اشاره کنم که دو قطعه با ترانه‌های من آماده‌ی انتشار است که البته باید به فراخور زمان و در وقت مناسب منتشر شود. همکاری با رضا صادقی و همچنین ماهان بهرام‌خان از جمله‌ کارهایی‌ست که در اولین فرصت منتشر خواهند شد. ضمن این‌که همکاری‌های دیگری با خواننده‌های جدید دارم که بسیار مستعد و خوش‌ آتیه هستند.

«به نام ایران» با صدای رضا صادقی
کاظمی در مورد آخرین ترانه‌هایی که در سال گذشته از او شنیده شد گفت: «به نام ایران» با صدای رضا صادقی که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت و ویدیوی آن هم خیلی پخش و دیده شد. همچنین همکاری با ماهان بهرام‌خان در یک قطعه‌ی ریتمیک و شاد.سال گذشته نزدیک به پنجاه قطعه با ترانه‌های من منتشر شد که البته بیشترشان با صدای خواننده‌های غیر معروف بوده است.

 

فکر نمی‌کنم تغییرات ناپایدار، باعث دور شدن از اصل ترانه شود.
سیدمحمد کاظمی در ادامه، درباره‌ی تغییراتی که در فضای ترانه‌ در چند سال اخیر ایجاد شده و تاثیر آن بر روی ترانه‌های خودش، این‌طور توضیح داد:
به هرحال در چند سال اخیر شاهد تغییراتی در فضای موسیقی پاپ بودیم که البته پایدار نشده است. ببینید گاهی یک اتفاقی شکل می‌گیرد و یکی‌، دو ماه بعد همان اتفاق تغییر می‌کند. بنابراین تا چیزی پایدار و ثابت نشده نمی‌توانیم آن را مهم جلوه دهیم. ضمن این‌ که خود تغییرات نیز توانایی می‌خواهد. به طور مثال کسی که توانایی نوشتن ترانه‌ی کلاسیک را ندارد نباید این کار را انجام بدهد. در کل من فکر نمی‌کنم تغییرات ناپایدار باعث دور شدن از اصل ترانه شود. نه تنها در ترانه بلکه در فضای موسیقی هم ما شاهد این اتفاقات بودیم. به طور مثال حدود دو سال پیش فضاهای بسیار متفاوت شنیده شد خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت اما خیلی زود هم از خاطره‌ها محو شدند و یا بهتر است بگویم از مد افتادند.

امضای من از تغییرات تاثیر نمی‌گیرد
وی در ادامه گفت: من هم تا جایی که از فضای اصلی ترانه خارج نشوم و هویت آن از دست نرود تغییراتی را در فضای ترانه‌هایم ایجاد کرده‌ام. به طور کلی چارچوب اصلی ترانه‌های من همان خواهد بود که مخاطبان موسیقی در گذشته از من شنیده‌اند. امضای من از تغییرات تاثیر نمی‌گیرد.

ترانه و ملودی باید در یک راستا حرکت کنند
او در رابطه با تاثیرپذیری ترانه از ملودی و یا عکس آن به «تریبون هنر» گفت: به اعتقاد من این دو یعنی ترانه و ملودی باید در یک راستا حرکت کنند. این‌که یکی از دیگری بخواهد تاثیر بگیرد نتیجه‌ی دلخواهی به دست نمی‌آید. نه تنها در موسیقی بلکه در هرکاری باید هم راستایی و پیوستگی وجود داشته باشد تا نتیجه‌ی بهتر و دلخواه به دست بیاید.

خواننده نباید جوگیر باشد
کاظمی در پایان درمورد فاکتورهایی که برای همکاری در نظر می‌گیرد، این‌طور توضیح داد:
من هم مثل همه دوست دارم، خواننده صدای خوبی داشته باشد. جنس صدای خواننده خوب باشد. به نظر من کسی که خوب می‌خواند خیلی وقت‌ها می‌تواند از کسی که صدای خوبی دارد بهتر باشد. چون در برخی موارد جنس صدا، ذائقه‌ی من نیست اما وقتی خواننده، خواننده‌ی خوب و توانمندی باشد نتیجه‌ی بهتری حاصل می‌شود. و اینکه دیدگاه و جهان‌بینی درستی نسبت به موسیقی داشته باشد. به طور مثال تقلید کورکورانه هیچ‌وقت جواب مثبتی نداده است. اما در خیلی از موارد، خواننده الگوبرداری کرده که نتیجه‌ی خوبی هم به دست آمده است. در کل خواننده نباید جوگیر باشد.

 

گفتگو: مریم خوشرنگ

منبع: تریبون هنر

 

سیدمحمد کاظمی

تاریخ انتشار :۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

مطالب مرتبطشما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام


*

codeیادداشت آرشیو

 • عبدارضا منجزی
  به بهانه ی تولد بازیگر ما....
  بهروز وثوقی، یه مرد بود ، یه مرد ..
  یادداشتی از عبدالرضا منجزی

  تریبون هنر _ عبدالرضا منجزی: دو تا بمب اتم باید ترکونده شود ، زمین و زمان رو شخم بزند ، این و آن را بهم بدوزد، یه انرژی هایی رها بشود، یک چیزهایی در چیزی دیگر قاطی بشود تا یه همچو موجود عجیبی مثل تو ، از توش دربیاید، تا […]

 • مسعود فراستی
  خانم ها، آقایان! نظرشماچیست؟
  آیا فراستی عاشق شده است؟
  به قلم سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر: پدیده ی عجیبی ست این عشق.ماجرای غریبی ست این عشق.فقط عشق می تواند سیاه ترین صحنه های زندگی و مقوّا ترین آدم های اجتماع را تبدیل به بهترین پلان ها و “درآمده ترین” شخصیّت ها کند‌. خانم ها، آقایان ! ما مسعود فراستی را خوب می شناختیم.او نوازنده […]

 • مردی بدون سایه

  تریبون هنر: علیرضا رئیسیان جزو فیلمساز های محترم سینمای ما به حساب می آید.او اعتبار و جایگاه ویژه ای را برای خودش در سینما پیدا کرده.در فیلم هایش تلاش می کند که هم الگوهای صحیح سینما را در نظر بگیرد و هم توجه مخاطب را جلب کند.به همین خاطر است […]

 • طلا

  تریبون هنر: “طلا” اصلاً فیلم بدی نیست.لازم دانستم یادداشت خودم را با این جمله شروع کنم تا همین اول کار ، جمله ی آخر را گفته باشم.ولی باز هم پای انتظارات برآورده نشده ی ما از یک کارگردان خوش سابقه به میان می آید. کارگردانی که “نفس عمیق” و “دربند” […]

 • زهرمار
  زهرمار؛ چیزی نزدیک به هیچ
  به قلم سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر: مگر می شود از جواد رضویان توقّع فیلمی غیر از ژانر کمدی را داشت؟ بدون استثنا تمام کسانی که آماده می شدند تا”زهرمار” را تماشا کنند ، منتظر اثری کمدی و البته خارج از قالب جشنواره بودند.انتظار دوم به صورت کامل برآورده شد.یعنی “زهر مار” به هیچ عنوان […]

Ad
Ad
Ad
Ad