اختصاصی تریبون هنر

سیدمحمد کاظمی: کسی که توانایی نوشتن ترانه‌ی کلاسیک را ندارد نباید این کار را انجام بدهد

خواننده نباید جوگیر باشد

تریبون هنر: سیدمحمد کاظمی یکی از ترانه‌سراهای موفق در ده سال گذشته‌ی موسیقی پاپ کشور است که به طور معمول ترانه‌های او مورد استقبال نیز قرار گرفته‌ اند.
وی در مورد کارهای جدید خود به «تریبون هنر» گفت: از همکاری‌های جدیدم باید به همکاری با محمد علیزاده اشاره کنم که دو قطعه با ترانه‌های من آماده‌ی انتشار است که البته باید به فراخور زمان و در وقت مناسب منتشر شود. همکاری با رضا صادقی و همچنین ماهان بهرام‌خان از جمله‌ کارهایی‌ست که در اولین فرصت منتشر خواهند شد. ضمن این‌که همکاری‌های دیگری با خواننده‌های جدید دارم که بسیار مستعد و خوش‌ آتیه هستند.

«به نام ایران» با صدای رضا صادقی
کاظمی در مورد آخرین ترانه‌هایی که در سال گذشته از او شنیده شد گفت: «به نام ایران» با صدای رضا صادقی که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت و ویدیوی آن هم خیلی پخش و دیده شد. همچنین همکاری با ماهان بهرام‌خان در یک قطعه‌ی ریتمیک و شاد.سال گذشته نزدیک به پنجاه قطعه با ترانه‌های من منتشر شد که البته بیشترشان با صدای خواننده‌های غیر معروف بوده است.

 

فکر نمی‌کنم تغییرات ناپایدار، باعث دور شدن از اصل ترانه شود.
سیدمحمد کاظمی در ادامه، درباره‌ی تغییراتی که در فضای ترانه‌ در چند سال اخیر ایجاد شده و تاثیر آن بر روی ترانه‌های خودش، این‌طور توضیح داد:
به هرحال در چند سال اخیر شاهد تغییراتی در فضای موسیقی پاپ بودیم که البته پایدار نشده است. ببینید گاهی یک اتفاقی شکل می‌گیرد و یکی‌، دو ماه بعد همان اتفاق تغییر می‌کند. بنابراین تا چیزی پایدار و ثابت نشده نمی‌توانیم آن را مهم جلوه دهیم. ضمن این‌ که خود تغییرات نیز توانایی می‌خواهد. به طور مثال کسی که توانایی نوشتن ترانه‌ی کلاسیک را ندارد نباید این کار را انجام بدهد. در کل من فکر نمی‌کنم تغییرات ناپایدار باعث دور شدن از اصل ترانه شود. نه تنها در ترانه بلکه در فضای موسیقی هم ما شاهد این اتفاقات بودیم. به طور مثال حدود دو سال پیش فضاهای بسیار متفاوت شنیده شد خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت اما خیلی زود هم از خاطره‌ها محو شدند و یا بهتر است بگویم از مد افتادند.

امضای من از تغییرات تاثیر نمی‌گیرد
وی در ادامه گفت: من هم تا جایی که از فضای اصلی ترانه خارج نشوم و هویت آن از دست نرود تغییراتی را در فضای ترانه‌هایم ایجاد کرده‌ام. به طور کلی چارچوب اصلی ترانه‌های من همان خواهد بود که مخاطبان موسیقی در گذشته از من شنیده‌اند. امضای من از تغییرات تاثیر نمی‌گیرد.

ترانه و ملودی باید در یک راستا حرکت کنند
او در رابطه با تاثیرپذیری ترانه از ملودی و یا عکس آن به «تریبون هنر» گفت: به اعتقاد من این دو یعنی ترانه و ملودی باید در یک راستا حرکت کنند. این‌که یکی از دیگری بخواهد تاثیر بگیرد نتیجه‌ی دلخواهی به دست نمی‌آید. نه تنها در موسیقی بلکه در هرکاری باید هم راستایی و پیوستگی وجود داشته باشد تا نتیجه‌ی بهتر و دلخواه به دست بیاید.

خواننده نباید جوگیر باشد
کاظمی در پایان درمورد فاکتورهایی که برای همکاری در نظر می‌گیرد، این‌طور توضیح داد:
من هم مثل همه دوست دارم، خواننده صدای خوبی داشته باشد. جنس صدای خواننده خوب باشد. به نظر من کسی که خوب می‌خواند خیلی وقت‌ها می‌تواند از کسی که صدای خوبی دارد بهتر باشد. چون در برخی موارد جنس صدا، ذائقه‌ی من نیست اما وقتی خواننده، خواننده‌ی خوب و توانمندی باشد نتیجه‌ی بهتری حاصل می‌شود. و اینکه دیدگاه و جهان‌بینی درستی نسبت به موسیقی داشته باشد. به طور مثال تقلید کورکورانه هیچ‌وقت جواب مثبتی نداده است. اما در خیلی از موارد، خواننده الگوبرداری کرده که نتیجه‌ی خوبی هم به دست آمده است. در کل خواننده نباید جوگیر باشد.

 

گفتگو: مریم خوشرنگ

منبع: تریبون هنر

 

سیدمحمد کاظمی

مطالب مرتبط
شما هم یک دیدگاه ارسال کنید
 

نام
یادداشت آرشیو

 • تنگه ابوقریب
  دریچه‌ای به مفهوم مقاومت
  یادداشت کمال تبریزی درباره «تنگه ابوقریب»
  فقط باید دید

  تریبون هنر _ کمال تبریزی: «تنگه ابوقریب» از آن دسته فیلم‌هایی است که غیر قابل توصیف هستند ! مثل موسیقی‌ای که غیر قابل تقلید باشد ! فقط می‌توان گفت که مانند دریچه شهرفرنگ به دنیایی متفاوت هدایت می‌شوید که این بار به شدت ملموس و واقعی است ! دریچه‌ای به […]

 • کیوان کثیریان
  نگاهی به ترکیب سینماها در هفته‌های اخیر
  قصه بی‌سروته، بازی‌های خیلی بد، بازیگرانی بسیار بدتر
  یادداشت کیوان کثیریان

  کیوان کثیریان:  نگاهی به ترکیب اکران سینماها در هفته‌های اخیر می‌تواند گویای حال و روز این روزهای سینمای ما باشد. نگاه معیوب مدیریت سینما که تشویق “سرمایه سالاری” نام گرفته نتیجه‌اش می‌شود همین. از ۱۳ فیلم روی پرده ۸ تایش از جنس فیلم‌هایی است که “کمدی” خوانده می‌شوند و در […]

 • ابراهیم گلستان و مسعود کیمیایی
  گلستان از انگلستان
  یادداشت «ابراهیم گلستان» برای سالروز تولد «مسعود کیمیایی»
  در تریبون هنر بخوانید

  تریبون هنر: «چیزی که مسعود در فیلم «قیصر» گفته بود مرا متوجه نوع دریافت و فکر او کرد، که تفاوت داشت با «ننه من غریبم» بازی‌های قصه‌هایی در تیره‌روزی دخترهای رعیت یا تیره‌کاری‌های پسرهای ارباب، و قس علی‌ذالک‌هایی که از اول سال های ۱۳۰۰ راه افتاده بود» این جملات بخش […]

 • عصبانی نیستم
  عصبانی نیستم؛ بُمبی که خنثی شد
  یادداشتی از سیدمحمد کاظمی

  تریبون هنر: این همه کش و قوس؟این همه شاخ و شانه کشیدن؟این همه دلخوری و قُلدری؟ارزشش را داشت؟ این همه ترس؟ این همه لج بازی؟این همه امضای بی اعتبار؟ارزشش را داشت؟ فیلم “عصبانی نیستم” از رضا درمیشیان بعد از چهار سال سر و صدا ، بالاخره بهار امسال به اکران […]

 • آن سوی ابرها
  فیلم تازه مجید مجیدی
  نگاهی به آن سوی ابرها
  محصول مشترک ایران و هنر

  تریبون هنر: فیلم تازه مجید مجیدی داستان خواهر و برادری است که مدتی از هم دور بوده‌اند اما ماجرایی تازه، دوباره سرنوشت آنها را به هم گره می‌زند. این فیلم در ستایش عشق و زندگی و تنوع روابط انسانی است. نکته‌ها: – مجید مجیدی دو سال بعد از پروژه‌ی عظیم […]

مغزهای کوچک زنگ زده

آخرین بار کی سحر را دیدی

چراغ های ناتمام

شعله ور